Facebook

POWIAT. Chcą przywrócić handel w niedziele

2020-03-18 3:03:24

Rząd przedstawił pakiet “5 filarów tarczy antykryzysowej” dla m.in. przedsiębiorców. Zakłada on np. że w najbliższym czasie ma zostać przywrócony handel w niedzielę

Rozwiązanie ma być co prawda tymczasowe, ale handlowcy już postulują, aby obowiązywało ono co najmniej do końca bieżącego roku.Miałoby ono nie tylko pomóc przedsiębiorcom, którym drastycznie spadły obroty, ale również byłoby bezpieczniejsze dla samych kupujących, ponieważ mieliby możliwość zrobienia zakupów przez cały tydzień, bez obawy robienia zapasów w tygodniu. Na razie nie są jeszcze znane szczegóły takiego rozwiązania. Nie wiadomo też, czy dotyczyłoby to również handlujących na targach i bazarach czy wyłącznie sklepów.

Niedziele handlowe w tym roku były: w ostatnią niedzielę stycznia, kolejne, i to dwie, niedziele handlowe miały być w kwietniu (Wielkanoc), jedna w czerwcu, jedna na koniec sierpnia (dzieci idą do szkół), a potem dwie przed świętami Bożego Narodzenia. W sumie sklepy mogły być otwarte w siedem niedziel.

Jak informuje portal onet.pl, 5 filarów Morawieckiego zawierają m.in.:

1. Ochrona miejsc pracy. Dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria związane ze spadkiem obrotów, zarejestrowaniem straty finansowej, państwo pokryje 40%. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej. Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, pracujących na umowę-zlecenie lub na umowę o dzieło będzie możliwość wypłaty środków do wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia.

2. Gwarancje kredytowe. Gwarancje kredytowe, finansowanie leasingu operacyjnego dla firm transportowych, mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł.

3. Bezpieczeństwo systemu finansowego. Ma to służyć zapewnieniu bezpieczeństwa “depozytów, lokat, płatności, wpłat, wypłat”, w tym m.in. chronić konsumentów przed nadmiernym windowaniem cen.

4. Dofinansowanie służby zdrowia. Rząd przeznaczył 7,5 miliarda zł na środki ochrony (maseczki, kombinezony), aparaturę, sprzęt medyczny.

5. Inwestycje. – Zbudujemy fundusz, który będzie opiewał na wysokość co najmniej 30 mld zł i będzie używany na wzmocnienie wydatków na drogi samorządowe, cyfryzację, modernizację szkół, transformację energetyczną, ochronę środowiska, przebudowę elementów infrastruktury całego państwa: energetycznej, telekomunikacyjnej, internetowej, drogowej, kolejowej. I są to środki niezależne od jakichkolwiek funduszy europejskich – powiedział premier M. Morawiecki na konferencji prasowej.

EG

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…