Poszukiwania skarbów u stóp Twierdzy Modlin

2017-09-25 4:00:00

Prototypowa polska tankietka z początku lat 30. XX wieku i inne skryte zabytki polskiej wojskowości – to znaleziska, do których chce dotrzeć stowarzyszenie “Triglav” i firma GPR24. Wspólnymi siłami prowadzą pomiary georadarowe na Narwi przy Twierdzy Modlin.

Latem 2015 r. niska woda w Narwi odsłoniła nietypowe znalezisko. To ogromny hełm z grzebieniem w kształcie smoka. Okazało się, że jest to fragment elewacji zabytkowego spichlerza zbożowego. Maszkaron, bo tak odkrywcy określili znalezisko, prawdopodobnie ukrywał również część systemu wentylacji budowli.

Właśnie to niezwykłe odkrycie stało się inspiracją do stworzenia stowarzyszenia historyczno-badawczego “Triglav”. Jednyn z jego celów jest odnalezienie przedwojennego symbolu Twierdzy – prototypu tankietki.

Mały czołg znajdował się na cokole przed gmachem Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych, które w latach 1934-1939 działało w Twierdzy Modlin. Tankietka TK-1 lub TK-3 przetrwała tam do kapitulacji twierdzy 29 września 1939 r.

Co się później działo z czołgiem? Część pasjonatów historii twierdzi, że w 1944 zdjęli go Niemcy i wykorzystali podczas działań wojennych lub zatopili w Narwi. Zdaniem innych, usunięto ją już po wojnie.

To jednak nie jedyny skarb, który może skrywać w sobie Narew. Nie jest wykluczone, że znajdują się tam barki, które w 1939 r. zamierzano wysłać dla broniącej się wtedy Warszawy. Jednak przez to, że pomoc nie mogła dotrzeć na czas, oddziały stacjonujące w Twierdzy Modlin miały zatopić barki, by nie wpadły w ręce Wehrmachtu. Do dzisiaj regionaliści i historycy spierają się, czy barki pod Twierdzą miały przewozić żywność czy broń.

Również w rzece w okolicach spichlerza może znajdować się część wraków carskiej Floty Pińskiej zatopionej tu w 1915 r.

Jednym z badaczy tych zagadek był długoletni przyjaciel i współpracownik Tygodnika Nowodworskiego,  Edward Rak – kombatant AK, autor książki „Ludzkie Losy – Nowy Dwór koło Modlina i okolice 1939-1945”. Rak zbierał relacje mieszkańców, które potwierdzają prawdziwość części z tych historii. Badania prowadzone przez „Triglav” i GPR24 mogą przyczynić się do ich potwierdzenia lub odrzucenia.

TH/PAP

Comments

comments

1 komentarz

  1. czytelnik odpowiedz

    Mimo, że powyższe zdjęcie pochodzi z Wikipedii to jednak posiada autora i należy podpisać gdy się je wykorzystuje. Zdjęcie nie pochodzi z kosmosu tylko ktoś je zrobił i udostępnił, ale nie po to, aby sobie fruwało bezpańskie po sieci bez uznania autorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *