Porady prawno-podatkowe. Gdzie szukać dobrych specjalistów?

2020-02-14 1:43:36
Termin składania rozliczeń podatkowych dla osób fizycznych upływa w ostatnim dniu kwietnia, niektórzy liczą, że system e-pit wykona za nich zeznanie podatkowe i nie muszą martwić się jego osobistym składaniem. Poprawność sporządzenia PIT może odbiegać od oczekiwać, ponieważ ten system nie uwzględnia ulg podatkowych a także niektórych dochodów osiągniętych na przykład za granicą. Głowienie się nad prawidłowym sporządzeniem rozliczenia nie ma sensu, lepiej poszukać dobrego specjalisty, który udziela porad prawno-podatkowych.

 

Gdzie szukać dobrych specjalistów świadczących porady prawno-podatkowe?

Krajowa Informacja Podatkowa jest powołana do pomocy obywatelom w rozliczeniach podatkowych, osoby, które chciały skorzystać z takiej formy pomocy wiedzą, że na połączenie można czekać nawet 40 minut. Ponadto należy bardzo dokładnie przedstawić problem, w przeciwnym razie konsultant nie będzie mógł pomóc. Inną sprawą, jest niepoprawna interpretacja słów takiego konsultanta, popełnienia błędu w zeznaniu podatkowym nie można tłumaczyć źle przekazaną informacją, urząd skarbowy tego nie uwzględni. Kary od fiskusa mogą być dotkliwe, więc rozsądniej będzie udać się do kancelarii prawnej, w której prawnicy udzielają porad podatkowych i złożyć swój PIT wypełniony poprawnie. Na rynku usług prawnych można natrafić na różne firmy oferujące pomoc prawną, ale trudno ich wiedzę zweryfikować. Korzystając z pomocy prawników specjalizujących się w prawie podatkowym otrzymuje się gwarancję otrzymania wiarygodnej informacji i wdrożenia jej w życie bez obawy przed konsekwencjami ze strony urzędu skarbowego.

Porady prawno-podatkowe tylko u źródła

Oczywiście, nie tylko roczne zeznanie podatkowe PIT stanowią problem, z którym nie wszyscy potrafią się uporać, osoby prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązani do składania rozliczeń VAT, PCC czy CIT. Prowadzenie swojej firmy często wymaga rozliczeń akcyzy, podatków lokalnych czy transgranicznych, samodzielne zmierzenie się takimi obrachunkami może być kłopotliwe. Jeżeli w firmie nie ma księgowego, który potrafi zając się wyliczeniami zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego, należy poszukać pomocy prawnika. Kancelarie prawne zatrudniają specjalistów, którzy, na co dzień zapoznają się z wchodzącymi nowelizacjami w podatkach, dlatego udzielają kompleksowych porad podatkowych.

Jakie rozliczenia podatkowe wchodzą w zakres porad prawnych?

Doradztwo podatkowe to wsparcie podczas rozliczeń podatku dochodowego, VAT i akcyzy. Często konieczna jest indywidualna interpretacja podatkowa, która wymaga wnikliwego zapoznania się z dokumentacją i dokonania rzeczowej analizy. Dopiero po tym można prawidłowo sporządzić zeznanie podatkowe. Prawnik pomaga także przy wyliczaniu podatków od nieruchomości, które należą do podatków lokalnych naliczanych przez radę gminy. Jeżeli podatnik nie zgadza się z jego wysokością, warto zasięgnąć porady prawnej i złożyć odwołanie, jeżeli urząd nie dokonał wyliczeń prawidłowo. Osoby pracujące za granicą muszą zadbać o uniknięcie podwójnego opodatkowania, wymaga to jednak znajomości przepisów podatkowych i zagłębienia się w dany przypadek. Lepiej udać się do kancelarii prawnej po poradę niż ponosić nienależne koszty.

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca często potrzebuje porad prawnych, może podjąć stałą współpracę z kancelarią prawną lub dla rozwiązania konkretnego problemu prawnego. Prawnicy posiadają doświadczenie w świadczeniu porad podatkowo-prawnych, potrafią interpretować decyzje wydawane przez urzędy skarbowe, sporządzić odwołanie i uchronić klienta od płacenia kar. Oczywiście prawnicy pomagają również w innym sprawach prawnych z zakresu kodeksu cywilnego, prowadzą sprawy rozwodowe, alimentacyjne, odszkodowawcze, windykację itd.

Współautorem artykułu jest Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Walterowicz z Poznania oferującą pomoc prawną i podatkową.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *