Facebook
POMIECHÓWEK. Zmiany w GOK-u. Nowe kierownictwo, minimalny budżet

2021-01-19 1:51:16

Wraz z końcem poprzedniego roku Rada Gminy i Wójt Pomiechówka Dariusz Bielecki podjęli dwie ważne decyzje, które zapowiadają duże zmiany w Gminnym Ośrodku Kultury PomPA. Po 12 latach pracy ze stanowiska została odwołana dyrektor GOK-u Agnieszka Brzezińska-Brańska, natomiast budżet przeznaczony na działalność ośrodka został drastycznie obniżony w stosunku do lat ubiegłych

Już w listopadzie poprzedniego roku przymierzano się do decyzji personalnych. 27 listopada opublikowano zarządzenie wójta, który ogłosił konkurs na stanowisko Dyrektora Ośrodka Kultury PomPA. Nowy dyrektor miał rozpocząć pracę z początkiem nowego roku. Co ciekawe, miał pracować na 1/2 etatu, przez 3 lata. Konkurs nie został rozstrzygnięty, dlatego 31 grudnia zostało opublikowane kolejne zarządzenie, o kolejnym konkursie. Zainteresowani kandydaci mogą składać jeszcze aplikację do 1 lutego.

W międzyczasie, a dokładnie 22 grudnia 2020 roku ukazała się publikacja Zarządzenia o odwołaniu z ostatnim dniem roku dotychczasowej dyrektor Agnieszki Brzezińskiej-Brańskiej. W dniu 8 stycznia wójt powierzył pełnienie obowiązków dyrektora do 15 lutego br. pani Marzenie Bryjak.

Cała sytuacja i kulisy odwołania byłej już pani dyrektor spotkała się z zaniepokojeniem radnych oraz oburzeniem współpracowników i opinii publicznej.

Sama zainteresowana nie chce komentować decyzji włodarzy. Jak powiedziała, jest jej trudno odnieść się do decyzji, bo nigdy nie przeprowadzono z nią rozmowy w sprawie jej pracy, którą wykonywała przez 12 lat. Nikt z przełożonych nie zgłaszał zastrzeżeń, do których mogłaby się odnieść, bądź zreorganizować swoje obowiązki, dostosować do oczekiwań przełożonych.

Na forum internetowym gminy można znaleźć szeroko komentowany post jednego ze współpracowników byłej dyrektor, w którym wyraża on opinię, że kompletnie nie rozumie decyzji wójta. W jego ocenie, a jak się okazuję również w ocenie wielu innych osób, praca byłej dyrektor nie wzbudzała zastrzeżeń, a wręcz można docenić jej duże zaangażowanie w powierzone obowiązki.

“Przede wszystkim nie mieści mi się w głowie jak można odwołać osobę mającą tak wiele zasług i sukcesów nie tylko w krzewieniu kultury wśród tutejszych mieszkańców, ale też w promocji naszej gminy na zewnątrz. W tym miejscu, aż prosi się wspomnieć słynny ArtBazar, dzięki któremu Pomiechówek stał się “przedświąteczną stolicą rękodzieła” – czytamy w poście współpracownika.

ArtBazar to flagowy projekt pomiechowskiego GOK-u. Z roku na rok zwiększała się liczba wystawców oraz rękodzielników, którzy przed świętami Wielkanocnymi oraz Bożego Narodzenia, mogli sprzedawać swoje rękodzieło, ozdoby czy smakołyki. ArtBazar urósł do rangi największego tego typu bazaru na północnym Mazowszu. Ale nie tylko on zasługuję na uwagę.

W ciągu kilkunastu ostatnich lat powstały cykliczne inicjatywy dla mieszkańców jak choćby teatr dla dzieci Teatralka, Akademia Dorosłego Człowieka, Klub Kreatywnych Kobiet, Klub Mam PomPonik. Ośrodek stał się miejscem społecznych inicjatyw samych mieszkańców i w miarę możliwości służył powierzchnią i wsparciem. Na terenie dziedzińca odbywały się Wakacje z PomPĄ, jak również Kameralne Spotkania Podwórkowe z okazji Dnia Ojca lub Dnia Dziecka.

W roku 2018 oddano do użytku zmodernizowany i rozbudowany budynek z salą widowiskową, kinem i innymi pomieszczeniami, które służą mieszkańcom do różnego rodzaju tematycznych spotkań. Tym samy koszty utrzymania nowoczesnego obiektu znacznie wzrosły, a jak się dowiadujemy w budżecie na 2021 dotacja dla ośrodka opiewa na kwotę 150 000 zł. Dużo? Właśnie niekoniecznie… Jeszcze w 2018 r. na utrzymanie obiektu i prowadzenie zajęć nieodpłatnych gmina przeznaczyła kwotę 800 000 zł, rok później była to kwota ok. 500 000 zł, a w trudnym okresie covidowym 2020 r. – 400 000 zł. W jaki sposób zabezpieczyć potrzeby placówki za kwotę 150 000 zł? Z tym pytaniem będzie musiała zmierzyć się osoba, która wygra konkurs na nowego dyrektora placówki.

Podczas sesji Rady Gminy nie wszyscy radni zgodzili się z założeniami budżetu na bieżący rok, zwracając uwagę, że zbyt małe pieniądze kierowane są na działania jednoroczne, kosztem wielomilionowych, długoterminowych inwestycji.

Pandemia spowodowała, że w samorządowych budżetach musiało nastąpić wiele cięć m.in. na rzecz instytucji kultury. Jednak w tym przypadku należy zastanowić się, czy tylko pandemia przykłada swoją rękę do niszczenia miejsca, które mogło do tej pory świecić przykładem innym placówkom czy samorządom?

MM

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *