POMIECHÓWEK. WOT pojawi się na ulicach naszego powiatu

2020-02-20 10:35:48

Mieszkańcy Pomiechówka muszą przygotować się na niecodzienny widok. Już wkrótce na naszych ulicach i w lasach znacznie częściej będzie można spotkać ćwiczące pododdziały wojska i jednostek Związku Strzeleckiego Strzelec. Już w minioną sobotę, 16 lutego żołnierze z 62. Batalionu Lekkiej Piechoty rozpoczęli szkolenie zintegrowane – podsumowujące pierwszy cykl szkoleniowy. Tego typu zajęcia prowadzone w każdym roku są ważnym elementem systemu szkolenia Terytorialsów w istotny sposób rekompensują ograniczenia dwudniowych szkoleń rotacyjnych

Szkolenia zintegrowane, poza: podstawowymi, wyrównawczymi oraz rotacyjnymi, są jedną z form szkoleń w jakich uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).

Szkolenia zintegrowane są podsumowaniem cyklu szkoleń w ramach etapu szkolenia indywidualnego. Jest to zamknięcie etapu wyszkolenia indywidualnego i weryfikacja umiejętności Terytorialsów przed kolejnym cyklem, jakim jest szkolenie specjalistyczne. Każdy żołnierz WOT, raz w roku musi ukończyć tego typu szkolenie. Najczęściej będą one prowadzone na obiektach poligonowych w wymiarze 14 dni.

Natomiast na przełomie sierpnia, września 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej będzie realizować wszystkich formy szkoleń. Wśród nich są także szkolenia podstawowe i wyrównawcze (dla kandydatów do Terytorialnej Służby Wojskowej) oraz rotacyjne prowadzone w stałych rejonach odpowiedzialności batalionów (Grójec, Radom, Płock i Pomiechówek).

6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. “Witold”, “Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (BLP): 61 BLP z siedzibą w Grójcu, 62 BLP w Radomiu, 64 BLP w Płocku i w 65 BLP Pomiechówku. Brygadą dowodzi pułkownik Przemysław Owczarek. Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

Na marzec zapowiedziano także nadzwyczajne manewry mazowieckich jednostek Związku Strzeleckiego “Strzelec”. Żołnierze tej formacji ćwiczyć mają w rejonie Kosewka w Gminie Pomiechówek. Jak pisaliśmy przed tygodniem, Szef Wyszkolenia Związku rozpoczął działania związane z przygotowaniem do ewentualnego wybuchu epidemii.

Piotr Korycki

fot. Wojska Obrony Terytorialnej

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *