POMIECHÓWEK. Tradycja i zobowiązanie – żołnierze 6MBOT pamiętają o kombatantach

2022-01-07 3:46:59

3 stycznia terytorialsi z 64 batalionu lekkiej piechoty w Pomiechówku odwiedzili w dniu 102 urodzin p. Henryka Kokoszę – Powstańca Warszawskiego. To nie pierwsza taka wizyta żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Mazowieccy terytorialsi pozostają w stałym kontakcie z bohaterami, niosąc im pomoc oraz czerpiąc wiedzę z ich doświadczenia

Od początku istnienia 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej istotnym elementem jej funkcjonowania, oprócz bieżącej działalności szkoleniowej, stała się integracja żołnierzy ze środowiskami kombatantów. Jako spadkobiercy tradycji i wartości żołnierzy Armii Krajowej, żołnierze WOT niezwykle cenią sobie obecność kombatantów, starają się być blisko i zawsze służyć pomocną dłonią. Dla terytorialsów wszelkie rozmowy, bezpośrednie lekcje historii i patriotyzmu oraz spotkania są wartością, którą w każdy możliwy sposób starają się pielęgnować.

Oprócz wspólnego udziału w uroczystościach patriotyczno-narodowych, takich jak rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego czy II Wojny Światowej, a także Narodowego Dnia Niepodległości, żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej spotykają się z kombatantami w bardziej prywatnych okolicznościach, np. tak jak w ostatnim czasie – z okazji świąt. Czasem okazją staje się po prostu chęć spotkania, umilenia czasu seniorom przy jednoczesnym czerpaniu wiedzy z ich niejednokrotnie trudnych doświadczeń.

  • Nam, żołnierzom, zależy na tym, żeby nasi podopieczni, którzy na przestrzeni czasu stali się naszymi przyjaciółmi, a czasami nawet niemal częścią rodziny, mieli świadomość, że jesteśmy zawsze, gdy tylko nas potrzebują. Obecność wśród kombatantów, to dla nas obowiązek, ale też ogromny powód do dumy – mówi st. szer. Paulina Makulec z 64 batalionu lekkiej piechoty w Pomiechówku.

Żołnierze WOT starają się towarzyszyć kombatantom również w bardziej osobistych wydarzeniach, takich jak urodziny. Odwiedzają ich, by osobiście każdemu z nich złożyć życzenia urodzinowe oraz wręczyć upominek. Z początkiem roku, żołnierze 6 MBOT złożyli kilka już takich wizyt z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych. 3 stycznia 102 urodziny świętował pan Henryk Kokosza ps. “As”. Delegacja z 64 blp w Pomiechówku miała zaszczyt towarzyszyć Panu Henrykowi w dniu Jego święta i przekazać upominek od żołnierzy z Pomiechówka. Pan Henryk urodził się 03.01.1920 r. w Warszawie. Brał udział w Powstaniu Warszawskim na stanowisku starszy saper.

Kombatantów odwiedzają również żołnierze z pozostałych batalionów wchodzących w skład 6MBOT, w Radomiu i Grójcu. Wizyty kombatantom w całym Stałym Rejonie Odpowiedzialności składa również dowódca Brygady, płk Witold Bubak. Odwiedził już m.in. podopieczne otwockiego “Domu nad Świdrem”.

Prawdziwym sprawdzianem trwałości relacji żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z ostatnimi żyjącymi świadkami historii, stała się epidemia Covid-19. Krótko po jej ogłoszeniu zorganizowano pomoc w postaci paczek z żywnością, dostarczenia ciepłych posiłków w ramach akcji #posilekdlabohatera, zapewnienie dostępu do opieki medycznej oraz transportu do punktów szczepień.

Warto również wspomnieć, że żołnierze 6 MBOT prężnie działają oraz współpracują z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz z Domem Powstańców Warszawskich.

Pod opieką 6 MBOT aktualnie przebywa około 40 kombatantów.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *