POMIECHÓWEK. Podziękowali za dary ziemi

2021-09-17 12:35:25

Jak co roku w drugą niedzielę września (12.09) w kościele w Pomiechowie odbyła się uroczystość dziękczynienia za plony. Rolnicy dumnie uczestniczyli w tradycyjnych dożynkach

Tegoroczna uroczystość przybrała nieco inną formę niż zazwyczaj. Z uwagi na pandemię, podobnie jak w poprzednim roku, zrezygnowano z turnieju sołectw. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Kościele św. Anny w Pomiechowie, podczas której wszystkie okoliczne wsie zaprezentowały okazałe wieńce i kosze dziękczynne pełne warzyw, owoców, ziół i kwiatów. Następnie odbyło się poświęcenie nowego placu parkingowego przed kościołem. Kilka sołectw wystawiło swoje kolorowo przystrojone stoiska, częstując przybyłych tym czym “chata bogata”. Nikt nie wyszedł głodny. A można było skosztować najprzeróżniejszych dań i wypieków wśród których królowały: bigos, przecieraki ze skwarkami, pierogi, tradycyjne wędliny, przetwory z warzyw i owoców, soki i kompoty oraz wszelkiej maści domowe słodkości. Wszystko za sprawą gospodarnych pań domu działających w okolicznych Kołach Gospodyń Wiejskich. Koordynacji stoisk i części gastronomicznej w tym roku podjęło się Koło Gospodyń Wiejskich “Młynareczka” z Kosewka.

Muzyką i śpiewem uczestnikom umilał czas, spontanicznie zorganizowany przez dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Pomiechówku Annę Kutkowską, zespół w tradycyjnych strojach ludowych.

Datki zbierane podczas dożynek zostały przekazane miejscowej OSP z przeznaczeniem na zakup nowego wozu strażackiego.

Ogromne podziękowania należą się rolnikom za ich codzienny trud. Pogoda nie zawiodła. Było słonecznie, kolorowo i swojsko.

MM

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *