POMIECHÓWEK. Na wodę trzeba jeszcze poczekać

2021-07-07 3:21:16

Problem z dostarczaniem wody do gospodarstw domowych na terenie gminy Pomiechówek jest coraz bardziej palący. Mieszkańcy tracą cierpliwość, co dało się odczuć podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska i Komisji Gospodarczej (22.06). Wójt zapewnia, że robi wszystko, aby sytuację poprawić

O tym, że w Pomiechówku, a właściwie na obrzeżach gminy jest problem z dostarczaniem wody wiadomo już od dawna. Jak mówiła podczas wtorkowej komisji sołtys Woli Błędowskiej Agnieszka Winnik, sama zgłasza ten problem od 2015 roku, a już wtedy trwał on dłuższy czas.
– Nie mamy wody codziennie od czerwca do września od 17tej do 22, pierwsze pismo w tej sprawie, na które mam odpowiedź jest z 2015 roku, kiedy już ten problem trwał wcześniej. To jest 7 lat od kiedy ja to zgłaszam, ja mówiłam jaką wodę otrzymujemy, teraz jest lepiej na szczęście, bo teraz po 22 woda jest bladożółta, a to już jest super. Dowozicie nam wodę, za co bardziej dziękuję, ale to nie zmienia faktu, że ludzie nie są w stanie korzystać z wody. Spinka, która była robiona w Pomocni nie zdała egzaminu. Oczekuję, że problem będzie potraktowany poważnie – mówiła A. Winnik.
Do apelu o konkretne działania w sprawie przyłączyła się radna z Wymysłów, Teresa Cieślińska.
– Traktujcie nas poważnie, bo my nie mamy wody! – grzmiała podczas komisji radna. – Przychodzimy po pracy po godz. 17tej i wody nie ma, musimy czekać do 23, żeby się wykąpać.
Zarówno Wójt Bielecki, jak i Piotr Kownacki, prezes PPWK Wkra utrzymywali, że znają problem i na bieżąco wykonują działania w celu poprawy tej trudnej sytuacji.
– Niezbędne jest kilka działań bieżących, które są planowane na najbliższe tygodnie, przede wszystkim w 3 rejonach, gdzie sytuacja notorycznie się powtarza, drobne modernizacje, które powinny poprawić sytuację – zapowiadał P. Kownacki. – Długofalowe plany to kilka etapów, zwiększenie retencji na hydroforni w Kosewie, drugi stopień utrzymania ciśnienia, który pozwoli na utrzymanie poziomu wody.
Sytuację próbował uspokoić wójt. – Brak wody to jest problem ogólnokrajowy – zapewniał.
Obecni na sali nie do końca dali się przekonać.
– Nie padły żadne daty i terminy – mówił jeden z mieszkańców. – Co roku, kiedy są upały mamy takie rozmowy, problem nie został rozwiązany.
D. Bielecki i P. Kownacki zapowiedzieli, że zbiornik retencyjny na hydroforni w Kosewie oraz stacja uzdatniania wody w rejonie Zapiecek, z odrębnego źródła, powinny znacząco rozwiązać problem. Te działania gmina do końca roku postara się zorganizować. Co do większych inwestycji w sieć wodno-kanalizacyjną – trzeba poczekać. Wójt Bielecki zapowiada próby pozyskania środków zewnętrznych. Jednocześnie wykonywane są mniejsze, bieżące prace jak np. przepłukanie zwężenia w Kosewie, które tymczasowo pomagają.
– W najgorszym scenariuszu pieniądze na zbiornik retencyjny znajdziemy przy planowaniu kolejnego budżetu – zapowiedział wójt.
Wójt zapowiadał radnym jesienią, że na wiosnę (kwiecień-maj) przedłoży plan modernizacji sieci wodociągowej. Wg. radnych nie wywiązał się z tej obietnicy.
Oby realizacja pozostałych obietnic przebiegła bez większych problemów, bo mieszkańcy tracą cierpliwość.

8 lipca o godz. 8.15 w sali konferencyjnej Centrum Integracji Społecznej w Pomiechówku odbędzie się Sesja Rady Gminy. Część mieszkańców zapowiada swoją obecność i poruszenie tematu problemów z dostarczaniem wody. Więcej już w najbliższym wydaniu Tygodnika, 13 lipca.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…