Pomiechówek liderem w wykorzystaniu pieniędzy z UE

2022-12-09 3:13:20

W latach 2014- 2021 niewielka gmina Pomiechówek znalazła się na szczycie rankingu gmin w Polsce pod względem wykorzystania funduszy unijnych. 13 miejsce w skali kraju udowadnia, że konsekwencja w działaniu przekłada się na skuteczność w sięganiu po pieniądze z Unii Europejskiej

Teraz, kiedy nie wiadomo jak będzie wyglądało wsparcie finansowe dla Polski, a wielomilionowe środki zapisane w Krajowym Planie Odbudowy wciąż są poza zasięgiem, warto przyjrzeć się w jaki sposób samorządy wykorzystały pieniądze, które popłynęły w latach ubiegłych.

Ranking opublikowany został przez Pismo Samorządu Terytorialnego “Wspólnota”.

– W naszym zestawieniu posługujemy się danymi ze sprawozdań budżetowych o faktycznie poniesionych przez jednostki samorządu terytorialnego wydatkach, a nie umów zawartych na realizacje kolejnych projektów- piszą autorzy rankingu.

Pomiechówek wysoko w skali kraju

Na ponad 1500 gmin wiejskich, które znalazły się w rankingu, Pomiechówek zajmuje 13. pozycję z kwotą 7047,29 wydanych środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy.

Gminne inwestycje, wsparte funduszami unijnymi można podzielić na dwie kategorie: pierwsza to te, które realnie poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców, druga, to kategorie, które podnoszą jakość i standard życia w gminie.

Do pierwszej kategorii możemy zaliczyć kluczową inwestycje ostatnich lat, jaką jest budowa kładki pieszo-rowerowej przy moście w Pomiechówku, której koszt wyniósł blisko 4 mln i w 90% zostało sfinansowane dzięki pozyskanym środkom. Kolejną była przebudowa kładki w Kosewku, której wartość to 2 317 523 zł, z czego znów 90% stanowią środki unijne. To także ogromny projekt “Mobilności”, czyli budowy 25 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych na terenie gminy wraz z zakupem autobusów elektrycznych. Tutaj warto też zaznaczyć niebagatelne znaczenie utworzenia strefy inwestycyjnej w Nowym Modlinie. Dzięki terenom inwestycyjnym w gminnym budżecie pojawiają się dodatkowe środki, które poprawiają bezpieczeństwo finansowe gminy.

Do inwestycji, które podnoszą standard życia należy z pewnością budowa kina wraz z budynkiem GOK-u i Biblioteki. To również Park Dolina Wkry oraz wszystkie tereny rekreacyjne – plaża w Pomiechowie czy nowa plaża w Pomiechówku. Ich celem jest budowanie ciekawej oferty spędzania czasu.

Jednym z przykładów inwestycji za unijne pieniądze jest kładka pieszo-rowerowa w Pomiechówku

– Od ponad dekady zarządzanie gminą Pomiechówek opieram na zwiększaniu dochodów w oparciu o skutecznie pozyskane środki unijne. Dziś trudno byłoby wskazać na terenie naszej gminy inwestycję, która nie została wsparta funduszami zewnętrznymi. Opublikowany ranking, to najlepszy dowód na to, że w zespole skutecznych, kreatywnych, zaangażowanych urzędników tkwi siła, która jest w stanie z małego urzędu zrobić regionalnego lidera. Jestem bardzo dumny i z wielkim entuzjazmem czekam na rok 2023, który będzie obfitował w niezwykle ciekawe projekty, na inwestycje planujemy przeznaczyć bowiem, ponad 45 mln zł – podsumował ranking Dariusz Bielecki, Wójt Pomiechówka.

Jako powiat raczej blado

W rankingu zdecydowanie wyższe pozycje zajęły poszczególne miasta lub gminy, niż cały powiat. W przypadku podsumowań powiatowych, można powiedzieć, że zamykamy stawkę. Powiat nowodworski znalazł się na 311 pozycji na 314 powiatów. Kwota wydanych środków unijnych na mieszkańca to tylko 52,18 zł. (lider, czyli powiat przasnyski to ponad 2,3 tys. zł wydatków na mieszkańca).

Oddzielny ranking obejmuje miasta powiatowe i miasteczka. Wśród miast powiatowych Nowy Dwór Mazowiecki znalazł się na 42. pozycji pośród 267 miast notowanych w zestawieniu. To skok o cztery pozycje do przodu w stosunku do poprzedniego rankingu za lata 2014-2017. Miasto wydało 1948,49 zł unijnych środków per capita.

– Bez wątpienia środki unijne są mocnym filarem gminnych inwestycji i na nim, jako miasto, staramy się bazować. W ostatnich latach dzięki środkom unijnym m.in. zrewitalizowaliśmy budynki komunalne, odzyskujemy dawny blask kasyna oficerskiego, zbudowaliśmy parkingi P+R, zmodernizowaliśmy tereny zielone. Potrzeby – zdaję sobie sprawę – są cały czas, ale ten ranking pokazuje, że miasto sprawnie działa w kwestii pozyskiwania funduszy. Szczególnie w tych trudnych czasach, w jakich przyszło nam funkcjonować środki zewnętrzne będą determinować nasz rozwój – napisał w mediach społecznościowych Jacek Kowalski, Burmistrz Miasta.

W zestawieniu miasteczek (łącznie 620 miasteczek w rankingu) na miejscu 503. znalazł się Nasielsk, który w badanych latach wydatkował 668,68 zł środków unijnych na mieszkańca. Jeszcze słabiej wypadł Zakroczym, zajmując 613. pozycję. Wg. wyliczeń gmina wydała 169,30 zł per capita.

Dość wysokie miejsce zajmuje w rankingu gmina Leoncin. Wydatki na jednego mieszkańca sięgają 3747,63 zł. Daleko w tyle, bo na 632. jest gmina Czosnów z kwotą 1618,60 zł wydanych środków per capita.

Patrząc na wyniki rankingów należy podkreślić, że całe województwo mazowieckie w ostatnich latach pozyskało, a co za tym idzie wydało najmniej środków unijnych w skali całego kraju i znajduje się na ostatniej pozycji wśród 16 województw. Dobrze, że samorządy mogą jeszcze liczyć na wsparcie ze środków Sejmiku Województwa, czasem coś kapnie od Wojewody, a w ostatnich latach z programu “Polski Ład”, bo milowe kroki, które miały iść w kierunku pozyskania unijnych pieniędzy z KPO raczej zmierzają w stronę ich utraty.

M.Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *