POMIECHÓWEK. Ekobusy już niebawem?

2021-07-23 2:23:09

Transport publiczny to jedno z ważniejszych zadań każdej gminy. Wiemy, jakie w tym zakresie plany ma gmina Pomiechówek

W chwili obecnej na terenie gminy działa sieć busów, które kursują z kilku kierunków do centrum Pomiechówka. Mieszkańcy mogą dojechać dziewięcioma liniami z ościennych miejscowości (Stare Orzechowo, Zapiecki, Stanisławowo, Błędowo, Błędówko, Śniadówko, Goławice Pierwsze i Drugie, Wymysły) do punktu przesiadkowego, czyli pod stację PKP. Koszt normalnego biletu jednorazowego to 4 zł, biletu ulgowego, który przysługuje dzieciom i młodzieży uczącej się, studentom oraz emerytom i rencistom to 3 zł. Można również wykupić bilety miesięczne. Bilet miesięczny normalny w ramach jednej linii kosztuje 110 zł., dla dwóch lub więcej linii 130. Ulgowy miesięczny to odpowiednio 80 i 100 zł. W autobusach obowiązują zniżki dla posiadaczy Karty Pomiechowskiej i dodatkowo honorowane są wszystkie ulgi ustawowe. Niektóre linie nie kursują w soboty i niedziele, kilka kursów realizowanych jest tylko w dni nauki szkolnej. Szczegółowy rozkład komunikacji lokalnej znajduję się na stronie www.pomiechowek.pl/pomiechowek/komunikacja.

Ambicją Wójta Dariusza Bieleckiego jest wprowadzenie darmowej komunikacji, która będzie realizowana przez elektryczne autobusy.

– Ja mam opracowaną metodę na rozwój transportu w gminie. Chcę, żeby mieszkańców woziły pojazdy elektryczne i żeby za transport lokalny nasi mieszkańcy nie musieli płacić. Zakup jednego autobusu to koszt ok. 2 mln zł. Do tego dochodzą oczywiście koszty osobowe, utrzymanie. W tej chwili wszystko poddawane jest głębokiej analizie, szukamy operatora, być może to zadanie zlecimy naszej spółce “Wkra”. Uważam, że gminę jest stać na taki transport. Koszty paliwa drastycznie idą w górę i w moim przekonaniu trzeba szukać alternatywnych rozwiązań, co również przyczyni się ochronie środowiska – powiedział wójt D. Bielecki podczas ostatniego posiedzenia Rady Gminy.

Zapowiedź elektrycznych autobusów była już w roku 2018, jednak jeszcze nie udało się zrealizować przedsięwzięcia.

– Dofinansowanie na zakup autobusów gmina dostała już dawno temu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Nie oznacza to, że pieniądze musimy wydać teraz. One są i nikt tego nie anuluje. Zakup ekobusów jest w 89% sfinansowany właśnie z tego programu. Dlatego można powiedzieć, że gminę stać na ich zakup skoro z budżetu będzie trzeba zabezpieczyć tylko 11% ceny zakupu. Proces jest długi, bo należy dogłębnie przeanalizować cały system wykorzystania pojazdów, a poza tym ustawa ma swoje ograniczenia – powiedziała naszej redakcji Monika Piłkowska-Końska z Urzędu Gminy w Pomiechówku.

Zakup i wprowadzenie pierwszych pojazdów na drogi ma nastąpić jeszcze w bieżącym roku. Są plany, by ekobusy były wykorzystywane do transportu dzieci do szkół.

Może już niebawem tego busa zastąpi nowoczesny pojazd elektryczny?

GM

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *