POMIECHÓWEK. Dworzec otwarty! Ale kasy zamknięte…

2021-12-15 10:17:12

Ponad rok czekali mieszkańcy Pomiechówka na uruchomienie dworca, którego budowę zakończono w 2020 roku. W końcu jest – nowy obiekt oddany został do użytku na początku grudnia. Duży, przestronny, z miejscem dla dzieci, ale… bez kasy biletowej

O przekładanych terminach uruchomienia inwestycji pisaliśmy nie raz na naszych łamach. Jak tłumaczyli przedstawiciele PKP S.A., opóźnienia wynikały m. in. z konieczności przetestowania wszystkich urządzeń.

Dworzec w Pomiechówku został wybudowany w formule indywidualnego Innowacyjnego Dworca Systemowego w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Podróżni powinni być zadowoleni

To minimalistyczna bryła, z elewacją wykonaną z szarej cegły, szkła oraz dominantą w postaci wieży z wielkoformatowym i podświetlanym zegarem. Zadaszenie budynku posiada kształt prostokąta, który w południowej części, w miejscu, gdzie znajduje się otwarta poczekalnia z ławkami i siedziskami, przechodzi w romb. Pod zadaszeniem oprócz niej ukryto przestrzeń obsługi podróżnych i komercyjną.

Pierwsza część budowli mieści się w niej utrzymany w szaro-białej kolorystyce hol pełniący funkcję poczekalni. Został on wyposażony w nowoczesne oświetlenie w formie listew świetlnych zamontowanych w ażurowym suficie, ciemnoszare i ergonomiczne ławki, zegar, gabloty z rozkładem jazdy pociągów i elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów.

W jego sąsiedztwie zlokalizowano specjalną poczekalnię dla rodziców z dziećmi z licznymi zabawkami i grami pobudzającymi wyobraźnię najmłodszych. Tuż obok niej mieści się toaleta wraz z przewijakiem. W części pasażerskiej dworca znajdziemy również boks kasowy oraz toalety utrzymane w szarej industrialnej stylistyce. Zgodnie z przyjętym dla Innowacyjnych Dworców Systemowych standardem wszystkie pomieszczenia obsługi podróżnych są klimatyzowane. Naprzeciwko części pasażerskiej zlokalizowano część komercyjną składającą się z trzech lokali o powierzchni od 34 m kw. do 88,5 m kw.

– Dworzec w Pomiechówku to kolejny dowód na to, jak wielką i pozytywną metamorfozę przechodzi polska kolej w ostatnich latach. To obiekt zaprojektowany w zgodzie ze współczesnymi standardami w zakresie obsługi podróżnych, na którym oczekiwanie na przyjazd pociągu będzie przyjemnością. Jestem przekonany, że nowy dworzec będzie dobrze służył mieszkańcom i wszystkim odwiedzającym Pomiechówek – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

fot. PKP S.A.

Udogodnienia dla osób z ograniczoną sprawnością

Dworzec w Pomiechówku to nie tylko nowoczesna bryła, ale obiekt w pełni dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Jest on w pełni pozbawiony barier architektonicznych, a dodatkowo wprowadzono w nim szereg usprawnień. Wśród nich są m.in. ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille`a, mapy dotykowe dworca oraz kontrastowa kolorystyka wnętrz. Wysokość blatu przy kasie biletowej przystosowano do obsługi osób poruszających się na wózkach. Ponadto zamontowano tam również urządzenia wspomagające sygnał aparatów słuchowych, co jest niezwykle ważne dla niedosłyszących podróżnych. Zgodnie z współczesnymi trendami w architekturze na dworcu pomyślano również o rozwiązaniach przyjaznych środowisku. Oprócz energooszczędnego i w pełni zautomatyzowanego oświetlenia, pomp ciepła do ogrzewania budynku, a także systemu BMS (Building Management System) odpowiadającego za nadzór nad pracą urządzeń i optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody, wdrożono też kilka innych systemów, w tym m. in. odzysku wody deszczowej, która po oczyszczeniu będzie używana do spłukiwania dworcowych toalet.

Na nowo zaaranżowano także przestrzeń przed dworcem, gdzie ułożono nową nawierzchnię. Umiejscowiono tam również kwietniki, stylistycznie nawiązujące do elewacji oraz wykonany ze stali nierdzewnej, przypominający nieco literę “S” zdrój uliczny z dodatkowymi funkcjami poidła dla czworonogów oraz mgłą zraszającą, przydatnymi w szczególności podczas letnich upałów.

Będzie prasa, ale nie kasa

Budowa nowego dworca w Pomiechówku kosztowała łącznie 11,7 mln złotych brutto. Wykonawcą prac była firma Torpol S.A., a obiekt zaprojektowali architekci z PKP S.A.

Dworzec jest czynny dla podróżnych od godz. 3.30 do 0.30. Na chwilę obecną na dworcu nie będą funkcjonowały kasy biletowe.

– Na ten moment nie ma zainteresowania ze strony przewoźników kolejowych otwarciem na dworcu kasy biletowej. Przy czym chcielibyśmy podkreślić, że decyzja o jej otwarciu jest suwerenną decyzją przewoźników. PKP S.A. jest jedynie wynajmującym powierzchnie pod prowadzenie tego rodzaju działalności – przekazał naszej redakcji Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami PKP S.A.

W całej infrastrukturze budynku znajdują się trzy lokale pod działalność komercyjną. Dwa mniejsze już są wynajęte. W jednym będzie salonik prasowy Kolportera, w drugim swoje produkty będzie oferować jedna z sieciowych piekarni. Zostaną one uruchomione jak tylko wynajmujący zakończą prace adaptacyjne.  Trzecie największe pomieszczenie jest przeznaczone na działalność gastronomiczną. Ma ono ok. 80 m 2 powierzchni oraz przynależny ogródek.

Dworzec jest niezaprzeczalnie dużą wygodą dla podróżnych. Dobrze, że PKP S.A. zdecydowało się na budowę i nareszcie otworzyło budynek. Teraz przydałyby się parkingi przy dworcu. Te powstaną najprawdopodobniej w przyszłym roku, ale tym razem inwestorem będzie Gmina Pomiechówek.

red.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *