POMIECHÓWEK. “Czyszczenie” ulic, ale czy bezpieczne?

2020-04-28 6:36:17

Z pytaniem zwrócił się do nas czytelnik:

“Jako mieszkaniec gminy Pomiechówek, zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi: czy działania jakie podejmuje pan wójt w czasie ogłoszonej pandemii są poprawne bądź narażają ludzi na rozprzestrzenianie się ostrej choroby zakaźnej układu oddechowego wywołanej zakażeniem wirusem SARS -CoV2. W dniu dzisiejszym (8 kwietnia-przyp. red.) dokonano “czyszczenia” dróg publicznych przy zastosowaniu zwykłych czyszczarek, które spowodowały wprowadzenie znacznej ilości zanieczyszczeń do powietrza. Czyszczenia dokonano w dzień bez użycia wody nie wspominając o środkach dezynfekujących. Czy powyższe działanie naraża nas mieszkańców na niebezpieczeństwo związane z chorobą COVID-19, czy może jest wykonane z obowiązującymi w chwili obecnej restrykcjami”.

Postanowiliśmy zwrócić się z prośbą o wyjaśnienie do Urzędu Gminy Pomiechówek. Otrzymaliśmy taką odpowiedź:“W trosce o zdrowie mieszkańców naszej gminy oraz w odpowiedzi na szerzące się zagrożenie spowodowane rozprzestrzenianiem się koronawirusa, gmina Pomiechówek w dniu 7 kwietnia przeprowadziła dezynfekcję chemiczną miejsc użyteczności publicznej. W pierwszej kolejności zdezynfekowano targowisko  gminne oraz wiaty przystankowe zlokalizowane na terenie gminy. Zamiatanie i czyszczenie dróg zostało zrealizowane przez gminne służby porządkowe przy użyciu zamiatarki  wyposażonej w szczotki i zbiorniki z wodą (odpowiedź z wydziału inwestycji i zam. publicznych)”.

Dla pewności zapytaliśmy również dr Łukasza Tomasika z Nowodworskiego Centrum Medycznego o jego opinię w tej sprawie.

– Czyszczenie ulic lepsze byłoby na mokro, ale z dodatkiem płynu do dezynfekcji. Natomiast z tego powodu czyszczenia na sucho nie da się zarazić – usłyszeliśmy w odpowiedzi.

Ewa Gruszka/ fot. pomiechowek.pl

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *