Facebook

POMIECHÓWEK. Cienko, coraz cieniej

2019-05-16 11:38:34
PPWK “Wkra” Sp. z.o.o. informuje, że w związku z wystąpieniem suszy i deficytem wody, zabrania się z dniem 10.05.2019 r. podlewania ogrodów w godzinach 8:00 do 20:00 na terenie miejscowości: Kosewo, Cegielnia Kosewo, Wymysły, Błędowo, Błedówko, Śniadówko, Wola Błędowska, Kosewko, Szczypiorno i Pomocnia
“Zakaz obowiązuje do odwołania. Prosimy o racjonalne gospodarowanie wodą, zgodnie z przeznaczeniem i zaspokajaniem w pierwszej kolejności potrzeb socjalno-bytowych. Za utrudnienia przepraszamy”. Tej treści komunikat został 9 maja rozesłany do klientów “Wkry” z terenu dziesięciu wsi gminy Pomiechówek. Problemy w zaopatrzeniu w wodę na terenie gminy nie są niczym nowym. Komunikaty, podobne do tego powyżej, mieszkańcy otrzymują systematycznie od kilku lat. Chyba jednak nigdy jeszcze nie pojawiły się tak wcześnie, na długo przed okresem urlopowo-wakacyjnym.

W czwartek, 9 maja – według relacji jednej z uczestniczących w spotkaniu osób –  dziesięcioosobowa grupa zaniepokojonych mieszkańców Wymysłów pojawiła się w gabinecie wójta Dariusza Bieleckiego. Po dość emocjonalnej rozmowie wyszli nie uzyskawszy praktycznie nic. Nie pomogły zapewnienia wójta, że w nagłych przypadkach gmina będzie dowozić wodę beczkowozami. Ktoś z przybyłych zapytał nawet, czy pranie ma przywieźć wójtowi do gabinetu, bo woda z beczkowozu nie pomoże mu w uruchomieniu pralki. Za kilka dni ma się odbyć kolejne spotkanie, w którym udział wezmą też mieszkańcy Szczypiorna.

– O braku wody władze Pomiechówka wiedzą od dawna – przyznaje radna Teresa Cieślińska, która wraz z sąsiadami uczestniczyła w spotkaniu. – Mamy początek maja i jeśli teraz są takie trudności, to wszyscy zastanawiamy się, co będzie latem – wyznaje Cieślińska.

Inny z uczestników rozmów zapowiada, iż w najbliższym czasie woda, jaka płynie z kranów zostanie zawieziona na niezależne badania. – Mamy poważne obawy, że to, co pijemy, nie nadaje się nawet dla świń – mówi mężczyzna.

Wiele osób z wielkim niepokojem spogląda w przyszłość. Dziś, gdy większość działkowiczów wolny czas spędza jeszcze w swych warszawskich mieszkaniach, ciśnienie wody spada wieczorami do pół atmosfery. Prawdziwy problem może zacząć się w wakacje.

W poniedziałek (13 maja) na rozmowy z wójtem udała się pani sołtys Wymysłów Małgorzata Cybula wraz Mirosławem Wasiem, przewodniczącym Rady. Przekazała naszej redakcji informację, jaką uzyskała od wójta, że zostały wdrożone procedury, które mają polepszyć stan wody oraz jej dostarczanie. Pani Cybula potwierdza jednak, że na obrzeżach wsi wody często brakuje, szczególnie wieczorami. Co więcej, woda płynąca z kranów jest nienaturalnego koloru. – Zgłaszaliśmy to zjawisko do przedsiębiorstwa “Wkra”, które zapewniło nas, że firma przeprowadza regularne badania jakości wody i jej obecny stan jest zadowalający – dodaje p. sołtys.

Piotr Korycki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…