Polskie kosmetyki hitem w Wielkiej Brytanii!

2018-07-17 12:00:07

Według Głównego Urzędu Statystycznego kosmetyki z Polski są eksportowane do ponad 160 krajów, w tym do takich odległych zakątków świata, jak: Australia, Indonezja, Meksyk czy Tobago. Ważnym rynkiem jest Unia Europejska. Szacuje się, że od 2004 do 2016 roku bilans dla branży wzrósł prawie dziesięciokrotnie z 31 mln do 2,04 mld. Główne kierunki eksportowe to obok Niemiec i Rosji – Wielka Brytania. Dane z 2016 roku pokazują, że nasi rodacy zarobili tam 1,59 mld zł. Czy mamy szansę zostać znaczącym producentów kosmetyków dla Brytyjczyków?

 

 

Interesujesz się brytyjskim przemysłem kosmetycznym i chcesz rozpącząć działalność w tym kierunku? Zadbaj o profesjonalną translację dokumentów! Pomoże Ci w tym biuro tłumaczeń SuperTłumacz.

1,59 mld zł – tyle zarobił polski przemysł kosmetyczny w 2016 roku w Wielkiej Brytanii

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego udział polskiego eksportu w łącznym eksporcie kosmetyków do Wielkiej Brytanii w 2008 roku wynosił 13,9%, w 2012 było to już 12,1%, a w 2016 12,7%. Tylko dwa lata temu zarobiliśmy tam 1,59 mld zł.

Przesunięcie akcentów w polskim eksporcie ze Wschodu na Zachód, z krajów takich, jak Rosja czy Ukraina w stronę rozwiniętych państw Europy Zachodniej (Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec), świadczy o tym, że polski przemysł kosmetyczny szybko się uczy. Firmy z Polski są w stanie oferować konkurencyjne produkty nie tylko na stosunkowo łatwych rynkach, ale też tam, gdzie konkurencja jest niezwykle zacięta.”

(„Raport o stanie branży kosmetycznej w Polsce. 15 lat rozwoju”)

Co sprawia, że jesteśmy tak atrakcyjni dla Wielkiej Brytanii?

O to, dlaczego Polsce udało się wkraść na tamtejszy rynek kosmetyków można doszukiwać się w licznych powodach. Główne to:

 • rozwinięty rynek o bogatej tradycji,

 • mocna pozycja lokalnych producentów,

 • rozwinięta baza produkcyjna,

 • wykwalifikowana i wykształcona kadra,

 • baza specjalistycznej wiedzy,

 • elastyczny i innowacyjni producenci,

 • wciąż niższe koszty nić w innych krajach na kontynencie,

 • dobrze wykorzystane szanse zw. z członkowstwem w UE,

 • doświadczony eksporter o globalnym zasięgu.

Naszą siłą jest jakość, innowacyjność, różnorodność i dopasowanie się do lokalnych zapotrzebowań klientów. Polscy producenci łatwo się adaptują do otaczającego ich otoczenia, idą za aktualnymi trendami i wykorzystują nowe technologie.

Jeśli marzy ci się, aby twoja firma także zaistniała na rynku w Wielkiej Brytanii pamiętaj, że sukces leży m.in. w profesjonalnie przygotowanych informacjach oraz promocji. Każdy z tych elementów bazuje na słowie. Stąd tak ważne jest to jak reklama prowadzonego przez ciebie biznesu będzie odebrana po angielsku. W tym celu poproś o pomoc profesjonalnego tłumacza. Zgłoś się do renomowanego biura tłumaczeń, które dobierze ci najodpowiedniejszą osobę do twoich potrzeb.

Do tego stoją za nami liczby świadczące o tym, że polski przemysł kosmetyczny rośnie w siłę i ma czym konkurować w skali lokalnej i globalnej. Jest to rynek o wartości 16 mld zł, na tyle wyceniono go w 2016 roku. Z „Raportu o stanie branży kosmetycznej w Polsce 2017. 15 lat rozwoju” wydanego przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego we współpracy z Deloitte wiadomo, że w Polsce działa ok. 400 podmiotów i jest 6. rynkiem kosmetyków w Europie, co czyni nas poważnym graczem na arenie europejskiej i międzynarodowej.

16 mld zł – wartość rynku w 2016 roku,

20 mld zł – prognozowana wartość rynku w 2020 roku,

7 mld zł – całkowita roczna wartość dodana wytwarzana dzięki działalności przemysłu kosmetycznego,

1,7 mld zł – roczne dochody ludności uzyskane dzięki działalności przemysłu kosmetycznego,

30% – nadwyżka w handlu zagranicznym kosmetykami w 2016 roku,

43 tys. miejsc pracy – utrzymanych w gospodarce dzięki działalności przemysłu kosmetycznego,

78% – nominalny wzrost polskiego rynku kosmetyków (w cenach bieżących), w latach 2002-2016,

30% – realny wzrost polskiego rynku kosmetyków (w cenach stałych), w latach 2002-2016,

1 mld zł – odprowadzonych podatków i składek pracowniczych dzięki działalności przemysłu kosmetycznego,

6. miejsce w Europie – pod względem wartości rynku kosmetycznego.

Dane z „Raportu o stanie branży kosmetycznej w Polsce 2017. 15 lat rozwoju” wydanego przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego we współpracy z Deloitte.

Ten klient to nasz pan

Każdy z tych czynników dostrzega brytyjski klient. A należy sobie powiedzieć jasno – jest wymagający i ma tak wiele do wyboru, że trzeba wyjść mu z dobrą ofertą oraz interesującym produktem w rozsądnej cenie.

Gra jest o wielką stawkę. Tamtejszy rynek jest jednym z największych w Europie. Choć jest ciasny i przesycony różnego rodzaju produktami z tej branży, nieustannie się rozwija. Specjaliści wyceniają jego wartość na ok. 10 mld funtów. Na pewno nie wygryziemy gigantów będących największymi jego udziałowcami, tj. jak: L’Oreal czy Esee Lauder, ale mamy o co walczyć.

Myśląc o wejściu na rynek w Wielkiej Brytanii trzeba pamiętać o tym, kto będzie tam naszym klientem. Co lubią, cenią oraz na co zwracają uwagę Brytyjczycy?

 • Chcą znać korzyści z zakupu danego kosmetyku,

 • zwracają uwagę na prezentację produktu,

 • liczy się dla nich opakowanie,

 • to zróżnicowane społeczeństwo – pamiętaj o różnych narodach i typach urody, które widać na tutejszych ulicach. Liczy się różnorodność,

 • dokładnie poznaj preferencje lokalnej ludności,

 • oczekują dokładnych informacji o kosmetyku,

 • kupują tylko to, co jest w rozsądnej i dobrej według nich cenie,

lLubią zakupy w sklepach stacjonarnych, ale coraz częściej buszują w internecie i pokochali telewizyjne kanały sprzedażowe – to ostatnie jest hitem wśród społeczeństwa Wielkiej Brytanii.

Osoby zainteresowane materiałami dotyczącymi branży kosmetycznej w Wielkiej Brytanii odsyłamy do źródłowych informacji, m.in. do rocznego raportu Cosmetic Toiletry&Perfumery Association (CTPA). Jeśli twój język angielski jest za słaby do zrozumienia słownictwa branżowego lub po prostu chcesz wszystkie te dane mieć w języku polskim, zgłoś się o pomoc do renomowanego biura tłumaczeń. Profesjonalny tłumacz ekspresowo i fachowo zrobi ci przekład.

Źródło http://supertlumacz.pl

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *