Facebook
Pociąg dojedzie na lotnisko

2016-07-28 1:32:11

Kilka dni temu Samorząd Mazowsza zawarł z Polskimi Liniami Kolejowymi porozumienie w sprawie budowy bezpośredniej komunikacji kolejowej na lotnisko Warszawa-Modlin. Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu czterech najbliższych lat.

Kilka lat trwają już dyskusje dotyczące budowy bezpośredniej komunikacji kolejowej do lotniska Warszawa-Modlin. Jest szansa, że już w 2020 roku dojedziemy na nowodworskie lotnisko pociągiem. Porozumienie w tej sprawie zostało już podpisane. Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich podróżujących z nowodworskiego portu, ponieważ w chwili obecnej najbliższa stacja PKP oddalona jest od portu lotniczego o ponad 5 kilometrów. Dostanie się z niej na lotnisko jest możliwe tylko z przesiadką w autobus relacji Modlin PKP – lotnisko Warszawa-Modlin, co nie jest dobrym rozwiązaniem dla pasażerów z dużymi bagażami.
– Zarząd województwa jest zdeterminowany, aby bezpośrednie połączenie do lotniska Modlin wybudować. Nowa linia może zachęcić wiele osób do korzystania z pociągów na lotnisko i zwiększyć jego atrakcyjność. Port lotniczy Warszawa-Modlin ma duży potencjał i stale się rozwija. W tym roku prawdopodobnie obsłuży ponad 3 mln pasażerów – powiedział dla redakcji portalu rynek-kolejowy.pl wicemarszałek mazowiecki Wiesław Raboszuk.
Władze województwa uważają, że budowa kolei prowadzącej do portu jest bardzo ważna i niezbędna, właśnie ze względu na komfort podróżujących i rozwój lotniska, który zauważalny jest każdego dnia coraz bardziej. Bardzo długo szukano rozwiązania i zastanawiano się kto mógłby sfinansować budowę linii kolejowej.
Jak informuje ratusz województwa mazowieckiego podpisane zostało już porozumienie z zarządcą infrastruktury. Na mocy tego porozumienie to Polskie Linie Kolejowe będą pełnić funkcję inwestora. Zgodnie z zapisem zawartym w porozumieniu budowa linii kolejowej zakończyć powinna się do 2020 roku.
– Obecnie trwają wstępne prace przygotowawcze dla tego projektu. Opracowywana jest koncepcja przebiegu i kształtu nowej linii – powiedział Rynkowi Kolejowemu wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
W skład nowej inwestycji mają wejść między innymi: budowa ponad pięciu kilometrów torów i schowanej w tunelu stacji przy terminalu lotniska. Koszt inwestycji ma opiewać na 250 milionów złotych w przypadku budowy stacji podziemnej lub 120 milionów w przypadku budowy stacji na powierzchni.
Dodatkowo jak informuje portal rynek-kolejowy.pl wzdłóż torów ustawione zostaną dwa sześćsetmetrowe odcinki wysokich na pięć metrów ekranów akustycznych a także przebudowany zostanie fragment północnej obwodnicy Warszawy dla tirów.
Do tej pory tylko kilka lotnisk w Polsce oferuje podróżnym dojazd pociągiem praktycznie prosto na sam terminal. Są to między innymi: Warszawa Lotnisko Chopina, lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku czy lotnisko w Krakowie. Już niebawem dołączy do nich nasze nowodworskie lotnisko.

Adam Balcerzak

 

Podobne artykuły

Comments

comments

1 komentarz

  1. Ortografimatyk odpowiedz

    “Wzdłóż” przez “ó” – tak oto piszą teraz wykwalifikowani dziennikarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *