PO SĄSIEDZKU. NIE! Dla budowy nowej linii kolejowej

2020-03-16 4:55:14

Mieszkańcy Wieliszewa, Nieporętu, Nasielska i okolicznych miejscowości protestowali 8 marca przeciwko planom budowy szybkiej kolei

Nie dla Pendolino w Wieliszewie, Róbmy Kolej, ale mądrze, Nieporęt mówi nie tędy, takie hasła towarzyszyły zgromadzonym w Ludzkim Łańcuchu mieszkańcom gmin Wieliszew, Nieporęt, Nasielsk. Plany rozbudowy linii kolejowych biegnących z północnej Polski (Olsztyn) do Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie mają prowadzić przez zalesione, ale i zaludnione części wyżej wymienionych gmin. Większość mieszkańców nie zgadza się na podzielenie ich miejscowości torami, po których pociągi mogą poruszać się z prędkością do 250 km/h. Realizacja przynajmniej jednego z trzech zaproponowanych wariantów nowego odcinka miałaby skrócić podróż ze stolicy Warmii i Mazur do Warszawy o godzinę. Nowa linia odbijałaby od istniejącej na wysokości Choszczówki, przecięłaby Legionowo i najgęściej zaludnione obszary gminy Wieliszew. Po 33 km łączyłaby się z istniejącą infrastrukturą pod Nasielskiem. Przebieg każdej z zaproponowanych tras oznacza ryzyko wyburzeń domów i rozdzielenie społeczności kilku miejscowości na pół. Warianty wyznaczono po części przez tereny prywatne, które w wieloletniej strategii rozwoju gminy przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową. Ta sama strategia przewiduje ochronę środowiska na określonym obszarze, zwłaszcza wzdłuż Narwi i Zalewu Zegrzyńskiego. M.in. ten wariant zakłada całkowite ominięcie lotniska w Modlinie.

-Pokażmy, że nasza siła tkwi w jedności. Kolej powinna łączyć a nie dzielić – mówił podczas protestu Wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki.

W proteście wzięło udział blisko 2 tys. osób, które trzymając się za ręce utworzyły kilkukilometrowy łańcuch. Uczestnicy podpisywali się pod protestem, który zostanie przekazany w ramach konsultacji społecznych do Strategicznego Studium Lokalizacyjnego dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jeszcze do 10 marca można przekazać swoje uwagi do SSL, których do chwili obecnej wpłynęło ponad 3500.

MM

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…