Plaża pod tirem

2015-07-22 12:27:50

Plaża nad Wkrą zlokalizowana jest tuż przy moście, po którym każdego dnia przejeżdża mnóstwo samochodów. Nie wszystkim się to podoba

– W Pomiechówku powstała piękna plaża nad Wkrą, ale osobiście uważam, że jest zlokalizowana w złym miejscu, tuż przy moście, po którym w ciągu dnia jeździ kilka tysięcy samochodów. Czy ktoś pomyślał o tym, że przez to umiejscowienie zamiast relaksu jest huk, a powietrze jest zanieczyszczone spalinami? Czy ktoś przeprowadza badanie wody? – zastanawia się jeden z mieszkańców Pomiechówka.

Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do Urzędu Gminy w Pomiechówku.

– Plaża to naturalne uzupełnienie powstałej nadrzecznej promenady. Jej położenie w centrum Pomiechówka, w bliskiej odległości od stacji PKP, jest jej głównym atutem, dowodem czego jest duże zainteresowanie odpoczywających. Pamiętajmy, że plaża i promenada są nie tylko położone przy głównej ulicy, ale również bezpośrednio przy ścianie dużego kompleksu leśnego. Miejsce przy plaży nie jest zorganizowanym kąpieliskiem, stąd nie jest obligatoryjne wykonywanie badania jakości wody. W minionym sezonie, obserwując korzystających z wody plażowiczów, zleciliśmy jednak takie badanie, w którym nie stwierdzono obecności w wodzie żadnych bakterii – mówi Agnieszka Ujazda-Miedza, główny specjalista ds. komunikacji społecznej.

Pomysł, aby organizować miejsca wypoczynku w pobliżu ulic, nie jest nowym pomysłem. Wystarczy spojrzeć na Warszawę, tam w okresie letnim mnóstwo osób spędza czas na plaży przy bardzo ruchliwej wisłostradzie. Przy okazji zwracamy uwagę, że miejsce stworzone w Pomiechówku z myślą o wypoczynku mieszkańców to nie kąpielisko, a plaża, gdzie kąpiel jest dozwolona na własną odpowiedzialność. Wszystkich tych, którzy zamierzają kąpać się w sezonie letnim we Wkrze, uprzedzamy, że dno rzeki nie jest uregulowane (miejscami występują duże głębokości), zaś w niedalekiej odległości od plaży, pod wiaduktem kolejowym mogą znajdować się zagrażające bezpieczeństwu stalowe konstrukcje – pozostałości po moście, który runął w trakcie wojny. Warto mieć to na uwadze, decydując się na kąpiel w rzece.

Być może w przyszłości w Pomiechówku powstanie nowe miejsce wypoczynku. Na działkach wokół tzw. Macharzeńca (stawu zlokalizowanego w pobliżu ul. Księża Góra) ma powstać plaża. Teren zostałby uporządkowany, stworzono by dogodne drogi dojazdowe do terenów zabudowanych, jak i obszarów rekreacyjnych. Planowany obiekt wpisałby się w zorganizowaną formę aktywnego wypoczynku zrealizowaną nad Wkrą. Aby jednak zrealizować ten pomysł, wójt gminy musi najpierw uzyskać zgodę Wspólnoty Gruntowej Wsi Nowe Brody na odstąpienie działek o powierzchni 11 ha. To pozwoliłoby zagospodarować teren z udziałem funduszy unijnych. W tej chwili Dariusz Bielecki czeka więc na pozytywną odpowiedź mieszkańców.

 

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *