Facebook

Pierwszy taki w Polsce. W Nasielsku powstał innowacyjny ekodworzec

2015-09-11 9:20:52

Darmowe wi-fi, panele słoneczne, mapa dla niepełnosprawnych i pokój do przewijania dziecka – 28 sierpnia w Nasielsku został oddany do użytku supernowoczesny ekologiczny dworzec kolejowy

Jest to pierwszy w kraju obiekt zbudowany w ramach autorskiego pilotażowego projektu PKP S.A. o nazwie Innowacyjne Dworce Systemowe (IDS). Aktualnie w budowie są jeszcze trzy nowoczesne dworce – w Ciechanowie, Mławie i Strzelcach Krajeńskich. Do użytku mają być oddane w tym roku. Być może w niedalekiej przyszłości podobny obiekt powstanie także w Pomiechówku.

Stary dworzec w Nasielsku był zbyt potężny na obecne potrzeby stacji, a co za tym idzie – bardzo drogi w utrzymaniu. Innowacyjne Dworce Systemowe to obiekty na miarę XXI wieku. Wykorzystują najnowsze zdobycze w dziedzinie techniki, co sprawia, że są tańsze zarówno w fazie budowy, jak i eksploatacji. To dworce przyjazne pasażerowi, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych.

Inwestycja w Nasielsku została zrealizowana bardzo szybko. Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane wybudowało obiekt w niecały rok. Koszt budowy wyniósł ok. 5,4 mln zł i został pokryty ze środków własnych PKP S.A. Obiekt jest monitorowany. Zmienił się nie tylko sam dworzec, ale i jego otoczenie. Powstał duży, obliczony na sto samochodów parking.

Na otwarcie nowego dworca PKP przybyły tłumy. Po wysłuchaniu przemówień przedstawicieli PKP, Minister Infrastruktury oraz burmistrza Nasielska wszyscy mogli zwiedzić nowoczesny pociąg elektryczny, który od grudnia 2015 roku zostanie włączony do regularnego kursowania. Pasażerowie zostali zapewnieni przez decydentów, że zostanie poprawiona komunikacja między dworcem i peronami. Ponadto na nasielskiej stacji znowu będą się zatrzymywały pociągi dalekobieżne. Ich zniknięcie było dużym utrudnieniem dla wielu pasażerów z Nasielska i pobliskich miejscowości.

Andrzej Zawadzki/AC

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…