PALMIRY. “Hańba Waszym katom. Cześć Waszej pamięci!”

2019-09-15 12:49:13

W Miejscu Pamięci na cmentarzu w Palmirach odbyła się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz ofiary egzekucji w Puszczy Kampinoskiej

Na cmentarzu w Palmirach pochowanych jest ponad 2000 osób, bestialsko zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Wśród nich znajdują się m.in. Maciej Rataj, Henryk Brun, Halina Jaroszewiczowa, Janusz Kusociński i Feliks Zuber i wielu innych.

Mszę świętą za poległych i pomordowanych celebrował ks. Kardynał Kazimierz Nycz – Metropolita Warszawski. Na uroczystości obecni byli i kwiaty złożyli m.in. Andrzej Dera – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej, Zdzisław Sipiera – Wojewoda Mazowiecki, Radosław Rybicki – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Mazowieckiego, Antoni Kręźlewicz – Wójt Gminy Czosnów, Mirosław Markowski – Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego, Jan Żychliński – Starosta Powiatu warszawskiego-zachodniego.

Szli potykając się o konary, z oczami przesłoniętymi opaskami, prowadzeni przez funkcjonariuszy SS i żandarmów. (…) Gdy dotarli na miejsce, ustawiano ich nad głębokimi dołami. Naprzeciwko stawał pluton egzekucyjny.I tylko później, już po wojnie, przy niektórych zwłokach odnajdywano karteczki z jednym, tylko jednym zdaniem, zapisanym w pośpiechu, nierównym pismem, krzywo, jakby trwożnie: ROZSTRZELANY W PALMIRACH. (…) Hańba Waszym katom. Cześć Waszej pamięci – pisał w liście do zgromadzonych, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Jarosław Szarka.

Relacja z uroczystości w najbliższym wydaniu Tygodnika Nowodworskiego – 17 września.

Ewa Gruszka

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *