Paleciaki – szybki sposób na ułatwienie pracy w magazynie i hurtowni!

2019-04-17 8:56:54
Obecnie właściwie żaden magazyn czy hurtownia nie mogą się obyć bez sprzętu umożliwiającego sprawny transport wewnętrzny. Przedsiębiorcy w tym celu coraz częściej decydują się na wybór paleciaków, które idealnie sprawdzają się zarówno podczas przyjęcia towaru i jego rozładunku, jak i w trakcie składowania oraz magazynowania.

Artykuł zewnętrzny

Paleciaki na stałe wpisały się w obraz polskich sklepów wielkopowierzchniowych oraz magazynów, choć spotkać je można często także na niewielkich powierzchniach popularnych dyskontów. Wykorzystuje się tak chętnie ze względu na kilka podstawowych zalet oraz korzyści jakie oferują.

Rodzaje paleciaków

Mianem “paleciaków” określa się inaczej wózki paletowe unoszące. Ich głównym zadaniem jest transport bliski ładunków oraz podnoszenie ich na wysokość maksymalnie ok 20 cm.
Jednak, w związku narastającą potrzebą, z czasem na rynku pojawiły się także bardziej wyspecjalizowane rodzaje paleciaków.
Wśród paleciaków wyróżnić można:
– wózki paletowe ręczne;
– wózki paletowe z napędem elektrycznym;
– wózki paletowe elektryczne z masztem.
Każda z kolejnych form pojazdów charakteryzuje się nieco innymi parametrami i możliwościami oraz większym stopniem zaawansowania.

Paleciaki ręczne

paleciaki ręczne

Już w czasie II Wojny Światowej nastąpiło zapotrzebowanie na stworzenie pojazdów, które w szybki i wygodny sposób byłyby w stanie transportować ładunki (w tym m.in. jedzenie oraz broń) na duże odległości. Wśród wielu powstałych wówczas wózków i innego typu sprzętów, do obiegu trafiły także, podobne do współczesnych, paleciaki.
Wózki paletowe ręczne wyróżnia prosta, nieskomplikowana budowa oraz intuicyjna obsługa. System unoszenia opiera się w nich na funkcjonowaniu szybkiej pompy podnoszenia, którą jednak w ruch wprawić musi, tak samo jak w przypadku chęci wprawienia paleciaka w ruch, osoba obsługująca wózek.

Zalety wyboru paleciaka ręcznego:

Niewątpliwą zaletą wyboru tego typu pojazdu jest jego łatwa w nauce obsługa. Ponadto, dzięki kompaktowym rozmiarom, paleciak jest w stanie zmieścić się i wykonywać manewry nawet na stosunkowo niewielkich, wąskich drogach transportowych czy pomiędzy sklepowymi regałami.
Warto również podkreślić, iż paleciaki ręczne stanowią najtańsze z obecnie dostępnych na rynku pojazdów unoszących. Ich cena oscyluje w granicach 1 000 – 2 000 złotych, w zależności od modelu i marki.
Zdecydowanie tańsze są niemarkowe modele wózków paletowych sprowadzane z Chin, jednak należy pamiętać, iż tego typu sprzęt może być nieco gorszy jakościowo, wykonany z mniej solidnych materiałów. Niestety problemem w takim przypadku bywają również zwroty, reklamacje czy szukanie na rynku części zamiennych do pojazdu.
W przypadku zakupu paleciaka na rodzimym rynku (nawet jeśli jest to wózek paletowy używany, który kupisz np. tu), zdecydowanie łatwiej zweryfikować jego pochodzenie, zamówić usługę serwisowania lub skontaktować się z przedstawicielem, który doradzi w sprawie optymalnego wyboru pojazdu.

Paleciaki elektryczne

paleciaki elektryczne

 

Paleciaki elektryczne stanowią bardziej zaawansowane rozwiązanie, znacząco poprawiające produktywność całego zakładu pracy. Dzięki zastosowanemu w nich ekologicznemu napędowi elektrycznemu osiągają nawet dwa razy większe możliwości udźwigu niż tradycyjne modele wózków. Zastosowanie elektrycznego napędu wiąże się jednak także z wyższą ceną tego typu pojazdów. Ceny paleciaków elektrycznych rozpoczynają się od ok. 20 000 zł – wszystko zależy od modelu i typu pojazdu.
Wśród paleciaków elektrycznych wyróżnia się:

 • paleciaki elektryczne prowadzone spoza pojazdu;
 • paleciaki elektryczne z platformą dla operatora;
 • paleciaki elektryczne z fotelem dla operatora.

Co ważne, ich obsługa nie wymaga użycia siły fizycznej, co znacząco podnosi komfort pracy osób zajmujących się na co dzień ich obsługą, gdyż zarówno przemieszczanie się pojazdów, jak i unoszenie ładunków odbywa się przy pomocy wydajnego, elektrycznego silnika.
Elektryczne wózki paletowe swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim:

 • w marketach oraz hipermarketach;
 • w magazynach niskiego składowania;
 • w zakładach produkcyjnych i przetwórczych;
 • w ciężarówkach dostawczych (poruszając się w nich, są w stanie szybko i sprawnie pobrać ładunek a następnie przetransportować go w wybrane miejsce docelowe).

Zalety wyboru paleciaka elektrycznego:

Do korzyści z zakupu paleciaka elektrycznego zaliczyć można m.in. znaczące zwiększenie efektywności pracy całego zakładu (wynikające ze podwyższonych możliwości udźwigu oraz wykorzystania elektrycznego mechanizmu napędzania). Praca na paleciakach elektrycznych nie wymaga użycia siły fizycznej, zatem eliminuje zmęczenie fizyczne czy ewentualne obciążenia i urazy kręgosłupa.
Ponadto, wykorzystanie wózków paletowych z miejscem dla operatora (platformą lub fotelem) usprawnia proces transportu i przemieszczania się. Pojazdy tego typu mogą osiągnąć prędkość do nawet 12 km/h.
Paleciaki elektryczne wykorzystuje się głównie w halach magazynowych, na zapleczach dużych hurtowni oraz w dużych zakładach produkcyjnych, gdzie liczy się głównie:
– duża wydajność pracy;
– szybki transport ładunków;
– pokonywanie z ładunkiem dużych odległości;
– zapewnienie wysokiego komfortu pracy.

Paleciaki z masztem

paleciak z masztem

Pomimo, iż docelowo paleciaki powstały w celu niskiego unoszenia i raczej głównie transportowania ładunków na niewielkie odległości, szybko stało się jasne, że w magazynach potrzebne są urządzenia, które poradzą sobie także ze składowaniem wysokim. Dało to początek paleciakom z masztem.
Paleciaki z masztem mają podwójną przewagę nad tradycyjnymi ręcznymi paleciakami:

 • pierwsza wynika z faktu, iż posiadają efektywny elektryczny napęd;
 • druga z posiadania masztu, który znacząco zwiększa maksymalną wysokość podnoszenia pojazdu oraz maksymalny udźwig – nawet do 9 ton oraz 6 metrów.

Należy jednak koniecznie pamiętać, iż użycie paleciaków z masztem (podobnie jak innych pojazdów elektrycznych) wiąże się z koniecznością regularnego ładowania, co oznacza zwiększone koszty eksploatacji.

Zalety korzystania z wózka paletowego z masztem:

O ile wykorzystanie paleciaka elektrycznego znacząco podnosi wydajność pracy, o tyle jest ona zdecydowanie bardziej efektywna przy zastosowaniu paleciaka z masztem. Użycie tego pojazdu daje nieporównywalnie większe możliwości magazynowania, ze względu na dużą wartość maksymalnej wysokości podnoszenia. Dzięki temu paleciaki z masztem mogą obsługiwać także magazyny wysokiego (a nie jak w przypadku dwu poprzednich rodzajów wózków- tylko niskiego) składowania.

Podsumowanie

paleciaki podsumowanie

Paleciaki są idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie niezbędne jest wykonywanie prostych operacji magazynowych: załadunku, rozładunku oraz składowania. Są one łatwe w obsłudze i uniwersalne. Dzięki zastosowaniu prostych mechanizmów ich żywotność ( o ile są właściwie użytkowane) jest długa i są wyjątkowo mało awaryjne.
Szukasz paleciaka do swojej firmy? Sprawdź na: www.lemarpol.com.pl/wozki/paleciaki

Comments

comments

1 komentarz

 1. Palciak odpowiedz

  Najważniejsza żecz w paleciakach elektrycznych to : akumulator i przełożenie napędu na koło. Sprawdzają się napędy z przełożeniem na trybach bezpośrednio ( PPT 18) ,a nie na łańuszkach jak to było w modelu PPT 15-2. Kupowaliśmy dla naszej floty od bezpośredniedo importera http://podnosnikowe.pl I jesteśmy zadowoleni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *