Facebook

Znów próbują oszukać „na wnuczka”

2017-01-19 10:19:10

Nowodworska Policja po raz kolejny apeluje do wszystkich osób w podeszłym wieku, aby nie dały się oszukać „FAŁSZYWEMU WNUCZKOWI”. W ostatnim czasie na terenie gm. Leoncin w taki sposób usiłowano oszukać 86-letnią kobietę.
Przestępcy działający metodą „na wnuczka” wciąż starają się oszukać starsze osoby i wyłudzić pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów.
Metoda ta charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za twojego krewnego. Dzwoniąc, usiłuje cię przekonać, że rozmawiasz ze swoim wnukiem, siostrzeńcem lub krewną. Rozmowę prowadzi tak, by przekonać cię, że faktycznie jest osobą, za którą się podaje.

Pod pozorem niepowtarzalnej okazji (np. promocja w sklepie, okazyjny zakup mieszkania) lub nagłego nieszczęścia (np. wypadek samochodowy, porwanie, choroba, problemy finansowe), przestępca zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową.
Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z mieszkania ofiary lub wykonanie przelewu na konto bankowe albo nawet wspólne wyjście do oddziału banku, aby wypłacić pieniądze z konta. W większości przypadków oszust podsyła „zaufaną osobę”, mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście, ale za chwilę przyjedzie po nie jakiś znajomy.
Ofiara, wierząc, że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.
Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. Pamiętajmy też: oszuści, to nie tylko mężczyźni!

Przestrzegamy i apelujemy o rozwagę tym bardziej, iż w ostatnim czasie na terenie powiatu doszło do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy – na terenie gm.                    Leoncin w taki sposób usiłowano oszukać 86-letnią kobietę. Oszuści podszyli się pod wnuczkę, która rzekomo miała spowodować wypadek drogowy i potrzebuje 50 tys. na kaucję. Na szczęście 86-latka zweryfikowała informację z rodziną i o całej sprawie zawiadomiła policję.

PAMIĘTAJ!
Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych, ich przyjaciół, czy nawet policjanta.
Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.
Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr tel. 112, 997, 22 775 22 01-04).

KPP
Nowy Dwór Mazowiecki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…