O czym musi wiedzieć posiadacz zabytkowego pojazdu?

2017-09-29 8:26:09

Można mieć bardzo różne pasje. Dla jednych będzie to jakieś sport, dla innych może coś związanego z hodowlą zwierząt, a jeszcze ktoś inny wybierze motoryzację. Miłość do starych pojazdów bywa bardzo mocna i trudno jest z niej tak po prostu zrezygnować. Na początku może objawiać się samym zainteresowaniem, lecz z czasem i tak będziemy chcieli mieć własny zabytkowy samochód. O czym powinna pamiętać osoba, która decyduje się na taki krok?

Profity

Na początek powiedzieć warto o ubezpieczeniu Classic Car Insurance. Jeśli już załatwiliśmy szereg potrzebnych formalności i auto figuruje w rejestrze zabytków oraz znajduje się w ewidencji dóbr kultury, to możemy skorzystać z lepszych warunków ubezpieczenia. Przede wszystkim nie jest ono obowiązkiem, jaki należy bezwzględnie spełnić. Auto takie nie musi mieć ciągłości, gdy chodzi o OC. Umowę zawieramy, lecz jedynie wtedy, gdy pojazd porusza się po drogach, czyli jest użytkowany. Nie dotyczy to sytuacji, gdy na przykład przewożony jest na lawecie. W takim wypadku nie musi być ubezpieczony.

Kolejnym plusem jest również fakt, że polisy nie trzeba zawierać na cały rok. Można to zrobić nawet na miesiąc, dlatego też najczęściej wygląda to tak, że gdy mamy zamiar korzystać z samochodu, to bezpośrednio przed tym wykupujemy OC. Zwykle ma to miejsce w okresie letnim, gdy jest dużo imprez, jak choćby różnego rodzaju zloty zabytkowych pojazdów.

Nie zapominajmy o obowiązkach

Jednak posiadanie takiego auta to także szereg obowiązków. Należy pamiętać o tym, że to zabytek, a to zobowiązuje właściciela do przestrzegania pewnych reguł. Przepisy przewidują konieczność dbania o taki rodzaj dóbr narodowych, a jeśli nie wywiązujemy się z tych obowiązków, to możemy ponieść karę. Poza tym każda duża przeróbka wymaga zapytania o zgodę konserwatora zabytków, który musi zaaprobować planowane zmiany. Samodzielnie nie można podejmować takich decyzji. Natomiast z dodatkowymi formalnościami wiąże się również wyjazd poza granice naszego kraju. Dlaczego? W takiej sytuacji trzeba też postarać się o pozwolenie konserwatora zabytków.

Zatem jak widać mimo tego, że pojazd jest formalnie nasz, to nie mamy nieograniczonej kontroli nad nim. Z reguły jesteśmy zmuszeni poinformować o swoich zamierzeniach inne osoby, które trzymają pieczę nad takimi zabytkami. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na zakup i zarejestrowanie takiego wozu, warto poznać nie tylko profity, lecz i obowiązki ciążące na właścicielu. Prawdziwego pasjonata na pewno to nie zniechęci.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *