Facebook
NOWY DWÓR. Rozpoczęli walkę z komarami

2022-04-21 6:48:16

Położenie naszego miasta w otoczeniu rzek ma swój niezwykły urok. Niestety wiąże się to z uciążliwymi plagami komarów, które od lat towarzyszą mieszkańcom. Służby miejskie już wypowiedziały wojnę tym uciążliwym owadom

Kilka dni temu pracownicy Miejskiego Zakładu Oczyszczania wykonywali kolejne dozowanie do wód preparatu zwalczającego larwy komarów. – W naszym mieście używamy do tego celu środków biologicznych, które działają selektywnie – tylko na larwy komarów i meszek pozostając obojętnymi dla innych organizmów wodnych. Tym sposobem zwalczamy larwy przed osiągnięciem postaci dorosłej owada.– wyjaśnia Jacek Kowalski Burmistrz Miasta.
Jak się dowiedzieliśmy, w tym roku w budżecie miasta na walkę z komarami przeznaczona jest kwota 70 tys. zł. – Wszystkie prace związane ze zwalczaniem komarów przeprowadzają nasi pracownicy. Już w marcu rozpoczęliśmy dozowanie do wód powierzchniowych preparatu, którego zadaniem jest zwalczanie larw tych owadów. Jest to działanie najbardziej optymalne i najkorzystniejsze dla środowiska naturalnego. Oczywiście w okresie późniejszym, kiedy dorosłe osobniki się wylęgną, przystępujemy też do zamgławiania, czyli działania środkiem chemicznym, który powoduje neutralizację owadów. Staramy się takie prace wykonywać bardzo wczesnym rankiem, kiedy jeszcze pszczoły pozostają w ulach, by im nie szkodzić – wyjaśnił naszej redakcji Mariusz Prusek, dyrektor MZO.
Dozowanie preparatu biologicznego będzie wykonywane cyklicznie w odstępach około dwutygodniowych do wód stojących w okolicach miasta. – Główny nacisk kładziemy właśnie na zwalczanie larw, by późniejszych oprysków trzeba było robić jak najmniej – dodał dyrektor.
Większość z nas lubi wiosenne i letnie spacery w parkach czy nad brzegami rzek. Miejmy nadzieję, że przez zapobiegawcze działania naszych służb miejskich, będą się one mogły odbywać bez towarzystwa tych jakże nielubianych krwiopijców.

GM

fot.: FB Jacek Kowalski – Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *