NOWY DWÓR. Rodzice: NIE DLA DWÓCH ZMIAN!

2017-03-26 4:00:06

W związku z objęciem 3 – latków wychowaniem przedszkolnym, miejsca w przedszkolu może zabraknąć dla uczęszczających już 6 – latków. Jak zostanie rozwiązana sprawa odwiecznego problemu miejsc w publicznych przedszkolach?
W czwartek 16 marca o godzinie 17 w Publicznym Przedszkolu nr 3 w Nowym Dworze odbyło się zebranie rodziców dzieci, uczęszczających już do „Słonecznej krainy”. Dotyczyło ono rekrutacji na rok szkolny 2017/2018. Dyrektor placówki, Pani Elżbieta Kołodziejska poinformowała wszystkich jak wygląda sytuacja.

System zmianowy dobrym rozwiązaniem?
W przedszkolu nie ma miejsca na zapewnienie 6 – latkom opieki w pełnym wymiarze 8 godzin. Dlatego też władze miasta postanowiły, że 6–latkowie będą miały tylko 5–godzinne zajęcia. Niestety, bez sposobności pozostawiania pociech na dłuższy czas w przedszkolu. Ponadto rozpatrywana jest możliwość utworzenia jednej grupy 25 osobowej, bądź dwóch grup po 25 osób każda, które miałyby pracować w systemie zmianowym.
Dyrektor przedszkola, podczas spotkania starała się zaoferować jak najlepsze warunki, jednakże, ma odgórnie związane ręce. Oburzeni rodzice nie przystają na kompromisy. Domagają się pełnowymiarowej opieki tak, jak to miało miejsce do tej pory. Pracują po 8 godzin, podczas gdy dziecko ma przebywać w przedszkolu przez godzin 5. Nasuwa się więc pytanie: a co z dziećmi w pozostałym czasie? Zatrudnienie opiekunki generuje kolejne koszty, a nie każdy może o pomoc poprosić ciocię czy babcię.

Były protesty i petycja
Czy to poskutkuje? 18 marca, w czasie meczu siatkówki Stowarzyszenie Nowodworscy.pl zorganizowało akcję „Nie dla dwóch zmian”. W akcji wzięli udział rodzice zerówkowiczów. Jej celem było:
– Ustalenie dalszych kroków, których finałem ma być niedopuszczenie do wprowadzenia zmianowości w oddziałach „O” w przedszkolach – czytamy na Facebookowym profilu opozycyjnego stowarzyszenia.
Rodzice szykują również petycję, która ma być rozesłana do wielu organów.
– Będzie ona odpowiedzią na kompromitujące propozycje władz przedstawione na ostatnich spotkaniach w przedszkolach miejskich – kontynuują przedstawiciele stowarzyszenia. Nie chcemy zmianowości w zerówkach i nie chcemy być zmuszani do posyłania dzieci do klas pierwszych. Chcemy normalnych i godnych warunków dla naszych dzieci – czytamy dalej w komunikacie. Podpisy pod petycją zbierane były 19 marca pod Biedronką na ul. Leśnej, a także 20 marca w punkcie xero przy ul. Zakroczymskiej 20, pod przedszkolem na ul. Boh.Modlina. Oddanie podpisanych list nastąpiło również 20 marca pod Sądem Rejonowym w Nowym Dworze.

Dzieci do I klasy?
Na spotkaniu był również obecny Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 – Jerzy Kowalik, który zaproponował rozwiązanie problemu. Wraz z Panią psycholog – Marzeną Paszkowską oraz wykwalifikowaną nauczycielką – Wiolettą Waluszko, zachęcali do posyłania 6 – latków do pierwszej klasy. „Piątka” jest szkołą, która wychowała niejedno pokolenie. Aktualnie jest ona bardzo dobrze przystosowana do powitania w swych murach najmłodszych. Szkoła ma bogatą ofertę kół zainteresowań. Dzieci mogą uczęszczać na język obcy, korektywę, czy terapię ręki. Dodatkowym atutem jest sala do integracji sensorycznej, nowoczesne boisko oraz plac zabaw, na który wstęp mają tylko uczniowie. Placówka posiada oddzielną świetlicę dla oddziałów zerowych i klas pierwszych, która czynna jest w godzinach 6:30 – 18:00. Ponadto, szkoła oferuje nauczanie z oddziałami integracyjnymi, w których opiekę sprawuje dwóch nauczycieli. Dzień otwarty odbędzie się 23 marca w godzinach 17:00 – 19:00.

Dzieci do przedszkola!
Rodzice są jednak pełni obaw w kwestii wcześniejszego posłania dziecka do szkoły. Pojawiają się wątpliwości, czy dziecko sobie poradzi, czy nie jest to odbieranie dzieciństwa. Górę bierze też to, iż „Słoneczna kraina” do tej pory zapewniła dzieciom bezpieczeństwo oraz radość na tyle szeroko pojętą, że przywiązały się zarówno do swoich pań, jak też do atmosfery tego miejsca. Mimo mocnych słów, nikt z rodziców nie miał pretensji do dyrektorów, gdyż stanęli oni twarzą w twarz z problemem oraz ludźmi, których bezpośrednio dotyka, starając się zapewnić dogodne rozwiązania.
Jednakże wiele pytań tego spotkania pozostało bez odpowiedzi, za przyczyną braku obecności przedstawicieli władz miasta…

Urszula Wieczorek
Adam Balcerzak

Comments

comments

1 komentarz

  1. oburzona odpowiedz

    Nie rozumiem dzisiejszych rodziców – z jednej strony pozwalają dzieciom grać w brutalne gry dla dorosłych, oglądać filmy dla dorosłych i jeść śmieciowe jedzenie z fastfoodów, a z drugiej obawiają się że odbierają im dzieciństwo posyłając je do szkoły?! Chyba niektórzy po prostu mają parcie na szkło i nawet z najbardziej absurdalnymi argumentami wyjdą protestować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *