NOWY DWÓR MAZOWIECKI. Rowery miejskie już na drogach

2019-08-11 9:32:26

2 sierpnia uruchomiony został dawno zapowiadany system wypożyczania rowerów miejskich – NDM-ek. W kilku praktycznych radach wyjaśniamy w jaki sposób każdy z nas może skorzystać z miejskich jednośladów

Niebiesko-czerwone rowery ruszyły w piątek o godz. 9:00 rano ze skweru Dobrogosta. Pierwszymi testującymi byli włodarze naszego miasta. Jak zapewniali; rowery są wygodne, szybkie, a ich wypożyczenie nie jest wcale skomplikowane i kosztowne.

Jak już wspominaliśmy w poprzednich wydaniach Tygodnika, na terenie miasta jest 12 stacji, gdzie można spotkać zaparkowane rowery.

Najłatwiej i najefektywniej jest korzystać z systemu wypożyczania poprzez własny smartfon. Należy pobrać darmową aplikację na telefon ze strony http://my.roovee.eu, zarejestrować się podając swój numer telefonu, a następnie zasilić konto. Opłata inicjacyjna to minimum 10 zł. (do wykorzystania na późniejsze opłaty). W naszym przypadku system kilkakrotnie informował, że nie może zrealizować transakcji. Udało się to dopiero za kolejnym razem. Teraz już można wypożyczyć rower. Każdy pojazd posiada QR kod na kierownicy, albo na tylnym kole. Wystarczy zeskanować kod, a rower zostanie odblokowany. Można z niego korzystać aż do momentu, kiedy zakończymy jazdę i zamkniemy blokadę na tylnym kole. Aplikacja na telefonie będzie pokazywała mapę strefy oraz to, gdzie w danej chwili znajdują się wolne rowery. W tym celu trzeba mieć włączoną lokalizację w swoich aparatach. Zdarzyło się kilkakrotnie, że aplikacja poszukiwała urządzenia przez dłuższy czas i nie była aktywna. Prócz tego w aplikacji znajdziecie aktualny stan portfela, historię przejazdów, jak również wysokości opłat i bonusów. Można też zarezerwować pojazd, na którym nam zależy i dotrzeć do niego w ciągu 10 min. – tyle ważna jest rezerwacja.

 A jeśli nie masz smartfona?

Jeśli nie jesteś posiadaczem smartfona lub z jakichś powodów nie chcesz korzystać z aplikacji na telefonie, również możesz wypożyczyć rower. Wystarczy na stronie http://my.roovee.eu, założyć swoje konto, doładować minimalną kwotą, zaakceptować regulamin i zapamiętać Telekod, który zostanie nam przyznany przez system. Jak będziesz już przy rowerze zadzwoń do Biura Obsługi Klienta 88 77 66 833 podaj nr roweru oraz swój indywidualny telekod, a pojazd się odblokuje.

Rower wypożyczysz również korzystając z SMSa. Podobnie jak poprzednio załóż konto na stronie http://my.roovee.eu, zasil je i tu również otrzymasz telekod. Odblokuj pojazd wysyłając SMSa na numer 539 569 930 o treści start numer-roweru, który chcesz wypożyczyć, a następnie postępuj zgodnie z komunikatami, które otrzymasz.

Wszystkie stacje parkowania rowerów są wyposażone w tablice informacyjne zarówno po polsku, jak i po angielsku.

Przed przystąpieniem do rejestracji, w którejkolwiek wersji radzimy zapoznać się z  Regulaminem korzystania z NDMki, dostępnym na stronie http://rowery.nowydwormaz.pl/regulamin

Opłaty i bonusy

Jeśli wypożyczasz rower ze stacji parkowania rowerów a następnie zwracasz do którejkolwiek stacji parkowania i nie jeździłeś dłużej niż 30 min. opłata z twojego konta nie zostanie pobrana. Za każdą dodatkową rozpoczętą minutę jazdy zapłacisz 5 gr. Więc prosty rachunek; jeśli będziesz jeździć godzinę i oddasz rower w strefie stacji zapłacisz 1,5 zł.

Możesz również zakończyć jazdę w dowolnym miejscu w obszarze strefy działania NDM-ki. np. pod domem. Wtedy ponosisz opłatę dodatkową 2 zł za parkowanie poza stacją. Jeśli chcesz wypożyczyć rower, który znajduję się w dowolnym miejscu na ulicy i jest poza stacją parkowania, a po skończonej jeździe zaparkujesz pojazd w stacji – otrzymasz bonus w wysokości 1,5 zł.

Idealną sytuacją jest gdy wypożyczony rower zwracasz do oznaczonej strefy parkowania. Możesz jednak pozostawić rower w dowolnym publicznie dostępnym miejscu na obszarze funkcjonowania NDM-ki.

Zapisy regulaminu mówią, ze roweru nie możesz pozostawić w miejscach, które ograniczają lub uniemożliwiają skorzystanie z roweru innym uczestnikom. Takie miejsca to w szczególności parkingi podziemne, tunele, garaże, zamknięte cmentarze, lasy, parki. W szczególności niedopuszczalne jest dokonywanie zwrotu roweru i jego przechowywanie w budynkach, na prywatnych posesjach, w piwnicach albo samochodach. Rower musi być oparty o nóżkę/stopkę. Nie wolno pozostawiać roweru w pozycji leżącej. Nie może być także oparty o słup, drzewo, ani budynek. Dla twojej wygody korzystania z NDM-ki nie pozostawiaj roweru w miejscach, w których nie będzie zasięgu GPS, to jest; miejscach zadaszonych lub usytuowanych w podziemiach! Jeśli natomiast wyjedziesz rowerem poza obszar działania powyżej 20 km i tam zostawisz pojazd – zostanie naliczona kara w wysokości 200 zł. Jeśli natomiast wrócisz w granice obszaru zapłacisz tylko za dodatkowe minuty. Jednakże operator systemu sugeruje, żeby poruszać się zgodnie z regulaminem tj. w granicach strefy. Opuszczenie granic jest możliwe, ale użytkownik robi to na własną odpowiedzialność.

Rowerów nie należy samemu naprawiać czy ingerować w stan techniczny. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek awarii podczas użytkowania należy niezwłocznie zgłosić usterkę w aplikacji lub poprzez Biuro Obsługi Klienta. To bardzo ważne! W przypadku niezgłoszenia awarii, możesz bowiem być obciążony późniejszymi kosztami naprawy roweru.

Co w przypadku kolizji?

Gdy podczas korzystania z wypożyczonego roweru dojdzie do wypadku lub do kolizji, klient jest zobowiązany spisać stosowne oświadczenie lub wezwać na miejsce zdarzenia policję. W razie wystąpienia takiego zdarzenia jako klient masz również obowiązek niezwłocznie poinformować o tym Operatora. To bardzo ważne, także z punktu widzenia późniejszego uruchomienia polisy ubezpieczeniowej w przypadku powstania szkód!

Teraz jak już znacie niemalże wszystkie zasady dotyczące Nowodworskiego Roweru Miejskiego, warto skorzystać z tej atrakcji i cieszyć się wygodną jazdą. Należy przy tym  pamiętać, że to od nas samych zależy bezpieczeństwo uczestników ruchu na drogach, ścieżkach i ulicach.

Małgorzata Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *