NOWY DWÓR MAZ. Zwolnienia tylko w uzasadnionych przypadkach

2020-04-29 1:08:38

Sprawę zwalniania osób pracujących dla instytucji podległych miastu podjął na swoim profilu radny Marcin Ozdarski. Sprawdziliśmy fakty

W środę, 22 kwietnia pojawiła się na profilu na Facebook`u radnego Marcina Ozdarskiego informacja: Szanowni! Otrzymuję od Was liczne, niepokojące sygnały, że z instytucji miejskich zwalniani są pracownicy. Na ten moment to kilkadziesiąt osób.

By zweryfikować sprawę zwróciliśmy się z pytaniem do Urzędu Miejskiego.

-Nikt z etatowych pracowników w jednostkach nadzorowanych przez miasto nie został zwolniony. Owszem, jest kilka przypadków osób szczególnie z Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz z Nowodworskiego Ośrodka Kultury, które były zatrudnione na umowy zlecenia i w obecnej sytuacji nie wykonują zleceń i nie otrzymują wynagrodzenia. Umowy zostały wypowiedziane, ale tylko w stosunku do tych podwykonawców, którzy mają jeszcze inne dodatkowe źródła utrzymania.  Z uwagi na stan pandemii nie są prowadzone zajęcia sportowe, zawieszona warsztaty i zajęcia w NOK. Dlatego instruktorzy i trenerzy, którzy nie mogą w chwili obecnej prowadzić swoich zajęć nie mają również przedłużanych umów – wyjaśnił sekretarz miasta, Jacek Gereluk.

Te słowa potwierdza również dyrektor NOSiRu Dariusz Wąsiewski.

-Obecnie panująca sytuacja zmusiła nas do rozwiązania umów z kilkoma osobami, które swoją pracę wykonywały w formie umów-zleceń. Zgodnie z wytycznymi rządu nie prowadzimy, żadnych zajęć grupowych. Nie wynajmujemy i nie udostępniamy infrastruktury obiektów dla firm zewnętrznych. Nie działa pływalnia. W związku z powyższym również nasze wpływy do kasy ośrodka są znacznie mniejsze. Musiałem podjąć trudną, ale uzasadnioną decyzję o rozwiązaniu umów z osobami, które wykonywały pracę wymagającą kontaktu z innymi osobami. To kilkanaście osób, które pracując w formie samozatrudnienia ponosi ryzyko rozwiązania umowy. Z każdym rozmawiałem indywidualnie i mamy świadomość, że jeśli tylko zmieni się sytuacja to powrócimy do rozmów o przywróceniu do współpracy. Jest mi ogromnie miło, że wśród pracowników widzę duże zrozumienie trudnej sytuacji. Obecny czas staramy się jak najlepiej wykorzystać do zakończenia remontów i przeprowadzenia niezbędnych renowacji na naszych obiektach. Chcemy jak najlepiej przygotować się na moment uruchomienia ośrodka dla mieszkańców, który mam nadzieje nadejdzie jak najszybciej. Np. wykorzystaliśmy ten czas na przegląd techniczny pływalni. Czyli w tym roku nie będzie przerwy technicznej w lato jak to było do tej pory – mówi dyrektor Wąsiewski.

Osoby, które potraciły swoje zlecenia mogą ubiegać się o pomoc, która wynika z Tarczy Antykryzysowej. W tym celu warto zajrzeć na stronę Powiatowego Urzędu Pracy i znaleźć formę pomocy, która choć przejściowo i częściowo pomoże przetrwać trudne dla wszystkich czasy.

MM

fot. NOSiR

Comments

comments

1 komentarz

  1. KiedyRozbudujemyPodstawówkę? odpowiedz

    A jak z pracownikami lotniska, piekarni czy firm farmaceutycznych w naszym powiecie ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *