NOWY DWÓR MAZ. Znamy plany budowy parkingu przy stacji

2019-05-27 9:25:43

W poprzednim numerze Tygodnika pisaliśmy o otwarciu parkingu P+R przy stacji w Modlinie. Po tym materiale dostaliśmy wiele pytań co z planami budowy podobnego parkingu przy stacji w Nowym Dworze. Postanowiliśmy rozwiać wątpliwości i poznać szczegółowe informacje na temat przebudowy

Już w czerwcu tego roku ma ruszyć budowa parkingu przy stacji w Nowym Dworze. Wykonawcą będzie ta sam firma, która oddała parking w Modlinie, czyli WPM “Mosty”. Tu również udało się pozyskać blisko 80% środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Umowa z wykonawcą przewiduje zakończenie budowy  20 listopada br.

Obecnie kierowcy parkują swoje auta po obu stronach peronów czyli na ul. Sportowej, koło NOSiR-u, pod wiaduktem,  ale głównie na przyległym terenie od strony, gdzie znajdował się dawny dworzec PKS. Oceniając sytuację w ciągu tygodnia, można przypuszczać, że na terenie okalającym stację codziennie parkuje ok. 200 samochodów.

Parking P+R  zlokalizowany będzie właśnie na terenach dawnego dworca pomiędzy ulicami Morawicza, Boczną i Małą. Budowa będzie podzielona na dwa etapy. W pierwszej fazie zostanie uruchomiony parking naziemny dla 240 aut. Powstanie również zadaszona wiata, która pomieści 80 rowerów. System monitorujący na bieżąco będzie wyświetlał informację o liczbie dostępnych miejsc dla samochodów. Na terenie parkingu stanie budynek poczekalni z sanitariatami, kasą kolejową i małym punktem handlowym (typu kiosk).  Powstaną również dwa stanowiska umożliwiające naładowanie aut elektrycznych. Będzie przystanek autobusowy zlokalizowany  tak, by autobusy komunikacji lokalnej mogły zatrzymywać się tuż przy peronach.  Ten etap według zapewnień burmistrza powinien zakończyć się jeszcze w tym roku.

Miasto widzi potrzebę rozbudowy parkingu, by docelowo można było uzyskać 420 miejsc do zaparkowania. W dalszej kolejności jest w planach nadbudowa parkingu o dwie kondygnację, która częściowo będzie pokrywać się z parkingiem naziemnym.  W tej fazie przewidziana jest modernizacja infrastruktury (ławki, wiaty) na samych peronach by cała inwestycja uzyskała spójny charakter.  Zmodernizowane zostanie również przejście podziemne i wybudowane nowe zejście z peronów od strony ul. Sportowej.

Zapowiada się wygodna i nowoczesna inwestycja.  Niestety, do czasu jej oddania trudny okres czeka kierowców, którzy swoje auta pozostawiają przy stacji. Nie przewidziano bowiem parkingu zastępczego. Pozostaje jedynie apelować do tych, którzy mogą dotrzeć na stację w inny sposób, by swoje auta zostawili pod domami lub w innych miejscach w mieście.

Małgorzata Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *