NOWY DWÓR MAZ. Twierdza Modlin wciąż pełna tajemnic

2020-11-12 1:13:11

Pod koniec września br. członkowie Triglav – Stowarzyszenie Historyczno Badawcze oraz Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, zaprosili do współpracy program “Misja Skarb”. Poszukiwaczom udało się pozyskać artefakty, unikatowe na skalę europejską

Działania poszukiwawcze trwały dwa dni i odbyły się na dziedzińcu koszarowca oraz w Reducie Napoleona. W pierwszym etapie poszukiwań przy pomocy specjalnych skanerów ustalono dokładne umiejscowienie fundamentów Cerkwi Św Jerzego, która na terenie Twierdzy została wybudowana w latach trzydziestych XIX wieku. Cerkiew po I Wojnie Światowej została przekształcona w kościół katolicki p.w. św Barbary, a w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku całkowicie rozebrana. W tej chwili wiadomo gdzie dokładnie się znajdowała.

W następnym etapie eksploratorzy przenieśli się na obiekt usytuowany u podnóża Korony Utrackiej, czyli tzw. Redutę Napoleona, która jest jednym z najstarszych obiektów w całej fortyfikacji. Działobitnia została wybudowana w latach 1811-1812. Jak wspomniał podczas programu Sebastian Sosiński – dyrektor obiektu, krąży legenda, że pod obiektem znajdują się podziemne korytarze, które nigdy nie zostały odkryte. Prowadzący program po przeprowadzonych badaniach gruntu potwierdzili, że jest to wielce możliwe. Na najniższym poziomie budowli wykorzystując georadar, udało się odnaleźć zasypane ziemią i gruzem wejście do klatki schodowej prowadzącej do podziemi.

Organizatorami eksploracji byli miejscowi pasjonaci historii ze Stowarzyszenia Historyczno-Badawczego Triglav oraz Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, którzy zaprosili do współpracy program “Misja Skarb”. Wspólnie pracowali dwa dni wynosząc ziemię i przeszukując odgruzowane miejsce. Wcześniej zdobywając stosowne pozwolenia od Mazowieckiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie poszukań na terenie Twierdzy. Poszukiwaczom udało się odnaleźć wiele artefaktów związanych z różnymi etapami historii, głównie z czasów napoleońskich i Księstwa Warszawskiego m.in: kule armatnie, kule muszkietowe, sztabę ołowiu do odlewu kul muszkietowych, destrukt muszkietu, posrebrzaną łyżkę i wiele innych.

-Najbardziej cennym znaleziskiem okazały się fragmenty rogatywki żołnierza 20. pułku piechoty Księstwa Warszawskiego, blaszki z podpinki, fragment daszka, blachę naczelną i orła. Jest to na ziemiach polskich bezprecedensowe odkrycie! Podobne zabytki do tej pory odnajdywane były przez detektorystów w Rosji i Białorusi na szlakach kampanii 1812 roku! 20. pułk piechoty był formowany w Nowogródku dzięki ofiarności mieszkańców całego powiatu. Jego dowódcą był płk Adam Bispink. Od stycznia 1813 r. kadry 3 batalionów 20. pułku z jego pułkownikiem, majorem Glazerem, szefami batalionów Milbergiem, Walickim, Płączyńskim – 48 oficerów, 713 żołnierzy znajdowały się w Twierdzy Modlin i brały udział w jej obronie, która zakończyła się w końcu grudnia 1813 r. czytamy na profilu Napoleon.org.pl

Legenda okazała się prawdą. Pod Redutą Napoleona odnaleziono wejście do podziemi. Odkopane znaleziska zostaną po konserwacji przekazane Centrum Edukacji Historycznej – Modlin Prochownia i będzie można je oglądać w modlińskim muzeum. Gratulujemy poszukiwaczom zakończenia misji z sukcesem. Jak mówią członkowie Stowarzyszenia to nie koniec poszukiwań i już wkrótce powrócą na Twierdzę by odkrywać jej kolejne tajemnice.

Przypominamy, że na własną rękę nie wolno prowadzić prac poszukiwawczych na terenie obiektów historycznych. Każda eksploracja wymaga specjalnego pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, które wydawane jest tylko w szczególnych przypadkach.

Dla wszystkich, którzy nie mieli okazji obejrzeć materiału Misja Skarb z Twierdzy Modlin informujemy, że na platformie ipla.pl jest darmowy dostęp – seria 3, odcinek 10.

 

M.Mianowicz, fot. http://www.zwiadowcahistorii.pl/

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *