Facebook
NOWY DWÓR MAZ. Tężnia, tor rowerowy i fontanna – miasto wykorzysta kasę na rekreację

2022-06-13 7:12:39

Władze miasta Nowy Dwór Mazowiecki mają konkretne plany na to, co powstanie za pieniądze z pierwszej edycji „Polskiego Ładu”. Mieszkańcy będą cieszyć się tężnią, nowymi miejscami rekreacji w lesie „Dębinka”, a to jeszcze nie wszystko

Przypominamy, że jesienią poprzedniego roku nowodworscy włodarze złożyli kilka wniosków o dofinansowania z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Akceptację uzyskał wniosek na rozwój zielonej infrastruktury. Wysokość dofinansowania to kwota 5 mln zł.
Kilkanaście dni temu został ogłoszony przetarg, pt. „Poprawa jakości życia mieszkańców i środowiska przyrodniczego poprzez rozwój terenów zieleni i rekreacji”. Obejmuje on szereg zadań, na które samorządowcy chcą wydać obiecane przez Państwo pieniądze. Czy pomysły lokalnej władzy trafią w potrzeby mieszkańców i przypadną im do gustu?

Plac Solny

O rewitalizacji tego historycznego miejsca w mieście mówi się od kilku lat. W tej chwili plac służy głównie jako parking, którego nawierzchnia pozostawia wiele do życzenia. Ten stan rzeczy może już nie potrwa długo. Nawierzchnia na Placu Solnym ma zostać zmodernizowana. Plac nadal będzie pełnił funkcję parkingu, gdzie znajdzie się miejsce dla minimum 80 aut. Ponadto będzie wydzielony teren, na którym powstanie tężnia solankowa ze specjalnymi meblami miejskimi do wypoczynku. Wszystko zyska nowy wymiar poprzez nasadzenia roślinne. W przeszłości były prowadzone konsultacje społeczne w sprawie wykorzystania i wyglądu Placu Solnego. Czy tak mieszkańcy wyobrażali sobie zagospodarowanie placu?

Las Dębinka

Niegdyś bardzo popularne miejsce wypoczynku mieszkańców. Dziś zaniedbany i zaśmiecony teren, którego trudno nazwać lasem miejskim, ma zyskać nowe oblicze. W lesie zostanie utworzona specjalna strefa rekreacyjna, w której wykorzystane zostaną naturalne walory miejsca. Ponadto dla miłośników dwóch kółek, będzie utworzony tor rowerowy, również wykorzystujący naturalne ukształtowanie terenu. Dębinka ma zostać oczyszczona i uporządkowana.

Skwer w Twierdzy Modlin

Skwer znajduję się u zbiegu ulic 29 Listopada i Bema. Za tzw. figurką jest teren z fontanną, której czasy świetności już dawno minęły. Planowana jest wymiana lub modernizacja fontanny oraz jej podświetlenie. Poza tym pojawi się dużo nowej roślinności oraz elementy małej architektury.
Należy dodać, że skwer znajduję się na terenie wpisanym do rejestru zabytków i wszelkie prace budowlane muszą odbywać się pod okiem konserwatora zabytków.
Miasto szuka wykonawcy, który podejmie się wykonania zadania w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

Nawierzchnia na Placu Solnym ma zostać zmodernizowana

M. Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *