NOWY DWÓR MAZ. Smog dusi miasto

2021-01-27 1:41:17

W poprzednim tygodniu poziom zanieczyszczenia powietrza w całym kraju osiągnął niechlubny najgorszy wynik w Europie. Nowy Dwór Mazowiecki również nie został ominięty przez smog


Najlepsze warunki do powstawania smogu występują w bezwietrzne dni z wysokim ciśnieniem atmosferycznym. Wtedy zanieczyszczone cząsteczki nie unoszą się do góry tylko pozostają blisko powierzchni ziemi i do złudzenia przypominają mgłę. Jednak te zanieczyszczenia nie biorą się znikąd. Są efektem działania człowieka.

“W polskich domach wciąż głównym źródłem ciepłą są tzw. “kopciuchy” – piece i kotły emitujące duże ilości pyłów i substancji rakotwórczych. Niestety, pomimo nagłaśniania wagi problemu wciąż spala się w nich niemal wszystko: śmieci (np. plastikowe butelki, płyty wiórowe, lakierowane drewno), w tym też odpady węglowe – miał i koks niskiej jakości. Drugim istotnym powodem powstawania zjawiska zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach jest komunikacja. W naszym kraju przypada znacznie więcej samochodów na mieszkańców niż w innych miastach Europy Zachodniej. Głównymi winowajcami są stare samochody z silnikami diesla, niestety często bez filtrów cząstek stałych. W skali kraju transport emituje ponad 28% tlenków azotu, 27% tlenku węgla oraz powyżej 15% pyłów zawieszonych. Kolejnym z głównych powodów powstawania smogu jest przemysł – głównie zakłady wytwórcze oraz elektrownie węglowe. Sektory te odpowiadają łącznie za 26% emisji pyłu PM10 i 11% emisji benzo(a)pirenu w skali kraju” – czytamy na portalu Fundacji “Polska bez smogu”.

Z inicjatywy grupy Nowodworski Alarm Smogowy w naszym mieście pojawił się profesjonalny czujnik pomiaru pyłów zawieszonych. 11 stycznia czujnik został umieszczony na dachu Szkoły Podstawowej nr przy ul. Szkolnej w Modlinie Starym.

-Akcja pomiarowa rozpoczęła się w dosyć szczęśliwym okresie, bo przez pierwszy tydzień mieliśmy wyjątkowo dobrą, wietrzną pogodę i dopiero od poprzedniej niedzieli mamy duży smog. Pomiary profesjonalnym pyłomierzem odbywały się do 25 października. Urządzenie zostało wypożyczone na 2 tygodnie w ramach kampanii Polskiego Alarmu Smogowego. Załączony wykres prezentuje wartość średnich godzinowych dla pyłu PM10 z pierwszego tygodnia badań – przekazał nam Kamil Sukiennik, przedstawiciel Nowodworskiego Alarmu Smogowego.

Jak możemy zaobserwować na wykresie jakość powietrza w ostatnich kilku dniach mieściła się głównie w strefie średniej lub złej. Pomimo szeroko podjętych działań promocyjnych, które mają uświadamiać mieszkańców o szkodliwości smogu i zachęcać do wymiany pieców wciąż ogromna ilość “kopciuchów” ogrzewa nowodworskie domy. W całym procesie wymiany powinny dużą rolę odgrywają również samorządy. O to, jak przebiega współpraca nowodworskiego Alarmu Smogowego z władzami naszego miasta zapytaliśmy pana Kamila Sukiennika.

-Co do współpracy z miastem, to największym dla nas problemem jest to, że nie doczekaliśmy się odpowiedzi burmistrza, jak zamierza zrealizować wymagania Planu Ochrony Powietrza i wymienić w 2021 roku 290 kotłów (przez 6 lat miasto musi wymienić szacunkowo 1740, choć dokładna liczba zostanie podana po wykonaniu inwentaryzacji). Nie wiemy jaka jest strategia miasta. UM nie odniósł się do naszej listy pomysłów na rozwiązanie problemu smogu (którą przedstawiliśmy rok temu). Nie dowiedzieliśmy m.in. czy miasto zainwestuje w końcu w punkt programu Czyste Powietrze i czy zatrudni ekodoradcę, który chodziłby do ludzi pomagać wypełniać wnioski. Wiemy jedynie o podpisanej przez miasto umowie ze specjalistyczną firmą w zakresie propagowania proekologicznych rozwiązań energetycznych. W projekcie budżetu miejskiego 2021 na dofinansowanie wymiany indywidualnych źródeł ciepła z budżetu miasta przewidziano jedynie kwotę 200.000 zł. Miasto zapewnia, że kwota ta może zostać powiększona jeśli będzie taka potrzeba. Taka potrzeba jednak nie rodzi się sama. UM musi chodzić od drzwi do drzwi z kampania informacyjno-edukacyjną. W Nowym Dworze Maz. potrzebne jest kompleksowe rozwiązanie problemu i każdy mieszkaniec musi się dowiedzieć, że z jednej strony ma obowiązek wymienić stary piec, a z drugiej strony, że dostanie solidne wparcie w tym zakresie. Dlatego też wraz z Polskim Alarmem Smogowym prowadzimy w mieście antysmogową kampanię billboardową i wypożyczyliśmy profesjonalny pyłomierz, którzy uzupełnia naszą sieć 10 czujników w mieście. Pomimo tych trudności staramy się współpracować z UM: W 2020 roku pomagaliśmy miastu w tworzeniu nowego regulaminu dot. przyznawania miejskiej dotacji celowej na wymianę źródła ciepła oraz zachęcaliśmy mieszkańców do wzięcia udziału w miejskiej inwentaryzacji źródeł ciepła i do skorzystania z dofinansowania na jego wymianę – odpowiedział K. Sukiennik.

To, że zanieczyszczenie powietrza negatywnie wpływa na nasze zdrowie jest bezsprzeczne. Najwyższy już czas, żeby na rozwiązaniu problemu zależało nie tylko kilku zapalonym aktywistom, ale również włodarzom miasta i jego mieszkańcom.

M. Mianowicz

Comments

comments

1 komentarz

  1. Dobrogost odpowiedz

    Panie Burmistrzu – a co z centralną częścią Nowego Dworu? Siebie Pan chroni bo mieszka Pan w Modlinie Starym?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *