Facebook

NOWY DWÓR MAZ. Służba, a nie funkcja jest na pierwszym miejscu

2020-03-19 12:19:37

W poprzednim wydaniu pisaliśmy o zmianach we władzach Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim. Kilka dni po wyborach udało nam się porozmawiać z nowym prezesem OSP Jackiem Gągolewskim

Obecny prezes OSP jest człowiekiem od wielu lat związanym z pożarnictwem. Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1983 r. początkowo pracując w Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Ostatnio w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej pełnił funkcję zastępcy naczelnika, ale jak sam mówi; to nie funkcja, a służba dla innych jest dla niego najważniejsza. Pasjonat pożarnictwa i sportów motorowodnych. Od trzydziestu lat żonaty, wychował trzech synów, teraz jest szczęśliwym dziadkiem. Podczas głosowania otrzymał 30 z 42 głosów poparcia, co może świadczyć, że cieszy się zaufaniem wśród kolegów.

Zapytaliśmy jakie zakłada sobie cele w pracy na rzecz jednostki?

-Jednostka była i jest prowadzona na najwyższym poziomie. Nasi druhowie łącznie z zarządem przechodzą na bieżąco certyfikację, prowadzimy przypominające kursy pierwszej pomocy i uczestniczymy w wielu szkoleniach, podnoszących stan wiedzy strażaków. Cieszę się, że w jednostce są też panie biorące czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Od pewnego czasu w naszych strukturach działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która już w tej chwili zgromadziła grono wiernych adeptów. Bardzo chciałbym, aby jednostka mogła w najbliższym czasie zakupić ciężki samochód mogący pomieścić 7-9 ton wody. To jest duży wydatek, jednak przy obecnym niskim stanie wód gruntowych nie wszystkie hydranty mogą pobierać wodę. Dlatego posiadanie zabezpieczenia w postaci dużej ilości wody “na pokładzie” jest najlepszym wyjściem i uzasadnionym wydatkiem.

W bieżącym roku przypada 140. rocznica powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w naszym mieście. Czy przewidziane są specjalne obchody jubileuszu?

-Oczywiście chcemy podkreślić ten fakt i przygotować materiały, które przybliżą historię nowodworskich strażaków-ochotników. Nie planujemy wielkiej fety, ale chcemy pokazać mieszkańcom, nasz sprzęt i zasoby w ludziach. Najprawdopodobniej będzie parada w mieście połączona z mszą świętą i skromny piknik na terenie jednostki. W obecnej chwili, kiedy mamy stan zagrożenia epidemiologicznego nasze działania skierowane są na inne sprawy, trzeba poczekać na rozwój sytuacji, by móc planować obchody jubileuszu.

Jaki jest stan przygotowania OSP do czekających nas ewentualnych zagrożeń w związku z epidemią koronowirusa?

-Biorę udział w pracach Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które są poświęcone ocenie aktualnej sytuacji w zakresie rozwoju pandemii koronawirusa i wypracowaniu kierunków naszego zaangażowania. Nie mogę nikogo zmusić do brania udziału w akcjach, gdzie istnieje ryzyko zakażenia się. Ochotnicza Straż Pożarna będzie prowadziła działania zabezpieczające i pomocnicze np. dla osób objętych kwarantanną domową. Posiadamy odpowiedni sprzęt i zabezpieczenia dla naszych ludzi a pomoc innym to główny cel każdego z nas, bo strażakiem trzeba się urodzić, a nie nim bywać – odpowiedział nasz rozmówca.

Ostatnie zdanie jest trafnym podsumowaniem naszej rozmowy i idei, która przyświeca nowemu prezesowi OSP.   

Malgorzata Mianowicz

 

Comments

comments

1 komentarz

  1. Waldek odpowiedz

    Muszę zapytać co autor miał na myśli pisząc:”przy obecnym niskim stanie wód gruntowych nie wszystkie hydranty mogą pobierać wodę”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…