NOWY DWÓR MAZ. Przy ul. Morawicza wybudują światła

2021-01-07 3:36:04

Starostwo ostatecznie zrezygnowało z pomysłu budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Morawicza, Miłej i Jarzębinowej w Nowym Dworze Mazowieckim. – Zarząd Powiatu podjął decyzję, że zostanie tam wykonana sygnalizacja świetlna – zapewnia wicestarosta Paweł Calak. W związku z tym, ul. Morawicza czeka w tym roku kapitalny remont

Rada Powiatu zabezpieczyła w budżecie na 2021 rok kwotę 660 tys. zł na przebudowę ul. Morawicza. W ramach tej inwestycji zostanie opracowana dokumentacja projektowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ul. Miłą i Jarzębinową oraz wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 631 do wiaduktu kolejowego. Ponadto planowane jest położenie nowego chodnika.

Mimo że ul. Morawicza jest drogą powiatową, burmistrz Jacek Kowalski zadeklarował, że inwestycja zostanie wykonana we współpracy z miastem. Należy jednak podkreślić, że nie jest jeszcze znany koszt przebudowy ulicy, ponieważ starostwo dopiero przygotowuje się do ogłoszenia przetargu. Jakie środki finansowane trzeba będzie przeznaczyć na realizację zamówienia, dowiemy się zatem po otwarciu ofert od firm.

Rondo czy światła?

Od dłuższego czasu kwestia sposobu wykonania tej inwestycji budziła wiele kontrowersji. Pomysł budowy ronda miał bowiem wielu przeciwników.

– Wcześniej rozważana była budowa ronda i została już nawet wykonana dokumentacja. Po analizie starostwa wychodzi jednak, że może zostać zastosowane prostsze rozwiązanie. Z naszej strony jest sugestia, żeby maksymalnie wykorzystać szerokość pasa drogowego i zapewnić jak najwięcej utwardzonej powierzchni. Z tego względu, żeby ruch, który na pewno będzie się tam jeszcze zwiększał, mógł zostać odebrany – mówi J. Kowalski.

– Dwa lata temu inwestor Osiedla Jarzębinowa przedłożył naszym władzom dokumentację projektową dotyczącą budowy na wspomnianym skrzyżowaniu ronda. Wspólnie z mieszkańcami i Zarządem Osiedla nr 9 oprotestowaliśmy to, ponieważ przedstawione rozwiązanie zagrażało bezpieczeństwu i utrudniało dojazd do posesji przy ul. Miłej. Nasze wspólne działania spowodowały odstąpienie władz od tego pomysłu. Mam nadzieję, że sygnalizacja świetlna to dobre rozwiązanie i ułatwi włączenie się do ruchu pojazdów wyjeżdżających z dróg gminnych z Osiedla Jarzębinowa oraz z ul. Miłą – twierdzi radna powiatowa, Anna Małecka.

Podczas grudniowej sesji Rady Powiatu wicestarosta P. Calak zapewnił, że jeszcze kilka lat temu rozważano budowę ronda, ale powiat odstąpił od tego pomysłu. Zgodnie ze słowami wicestarosty, obecnie pod uwagę brana jest jedynie możliwość wybudowania sygnalizacji świetlnej.

– Cieszę się, że w budżecie powiatu zarezerwowano środki na przebudowę i remont drogi powiatowej Morawicza-Paderewskiego. Istotne jest to, że na skrzyżowaniu ul. Morawicza z drogami gminnymi Jarzębinową i Miłą nie będzie ronda. Remont drogi to również remont chodników, które się przy niej znajdują. Liczę, że tym razem ich nawierzchnia będzie równa i zniknie problem tworzenia się kałuż po opadach deszczu. W ten sposób poprawi się bezpieczeństwo pieszych – komentuje A. Małecka.

Radna dodaje, że w sprawę przebudowy tego skrzyżowania zaangażował się mocno, podobnie jak ona, radny powiatowy Mariusz Ziółkowski.

– Jak widać nasze równoległe działania przynoszą efekty. Kilku radnych reprezentujących mieszkańców Nowego Dworu Maz. zgłosiło również chęć udziału w pracach projektowych dotyczących przebudowy wspomnianej drogi. Czy ich prośba będzie uwzględniona przez władze powiatu? Czas pokaże – słyszymy.

Doświetlenie przejść dla pieszych?

Z niecierpliwością na rozpoczęcie prac czeka M. Ziółkowski.

– W mojej ocenie ta inwestycja powinna zostać wykonana przez zarządcę drogi jeszcze przed oddaniem do użytkowania bloków przy ul. Jarzębinowej. W okolicy skrzyżowania doszło już przecież do kilku niebezpiecznych sytuacji drogowych, zarówno z udziałem pieszych, jak i pojazdów. 30 grudnia jeszcze w czasie dnia, na pasach w ul. Morawicza, miało miejsce potrącenie starszej pani, będącej mieszkanką Osiedla Jarzębinowa (…). Prowadzę też rozmowy z Zarządem Powiatu, aby planowana do wykonania sygnalizacja na tej ulicy wyposażona była w czujniki natężenia ruchu, które będą wspomagać sterowanie ruchem na tym skrzyżowaniu  – mówi M. Ziółkowski.

Radny zwraca uwagę, że w ostatnich latach ta część Nowego Dworu Maz. bardzo mocno rozbudowuje się, przez co na ul. Morawicza pojawia się coraz więcej pieszych oraz samochodów. Dlatego jego zdaniem należy pomyśleć także o doświetleniu przejść dla pieszych.

– Na ostatniej sesji Rady Powiatu wnioskowałem o modernizację istniejącego doświetlenia przejść dla pieszych na bardziej efektywne. Jeśli chodzi o drogi powiatowe, to uważam, że w ciągu ul. Paderewskiego i Morawicza wszystkie przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerów powinny zostać doświetlone, podobnie jak przynajmniej 2-3 przejścia w ciągu ul. Kopernika – dodaje M. Ziółkowski.

Daniel Szablewski

Comments

comments

1 komentarz

  1. Adam odpowiedz

    Czy będzie dobudowany chodnik po stronie łąki (tam gdzie jest tylko wąska ścieżka rowerowa). To zmniejszyłoby ruch pieszych na tym skrzyżowaniu ponieważ osoby udajace się do miasta czy na stację PKP uzyskałyby najkrótszą i praktycznie bezkolizyjną drogę lewą stroną ulicy Morawicza aż do “dziury pod wiaduktem przy stacji).
    To samo tyczy się brakującej ścieżki rowerowej po stronie Kauflandu. Ścieżka niepotrzebnie dwukrotnie przekracza ulicę Morawicza. Po stronie Kauflandu jest miejsce aby poszerzyć istniejący chodnik i dopuścić tutaj jazdę rowerów.
    A co do sygnalizacji świetlnej to świetnie, tylko mam nadzieję, że zarówno wyjazd z Jarzębinowej jak i z Miłej będzie odbywał się dwoma wlotami (skręcający w prawo powinni mieć swój pas, aby nie blokować skrzyżowania). Wiem, że to wiąże się z poszerzeniem ulicy ale na razie miejsce jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *