NOWY DWÓR MAZ. Premier na Torze Modlin: Zdecydowane NIE dla pijanych kierowców

2021-07-22 1:12:40

O zmianach mających nastąpić w ustawie Prawo o ruchu drogowym mówił Premier Mateusz Morawiecki, który w poprzednim tygodniu odwiedził Tor Modlin

– Samochód nie może być śmiercionośną bronią w rękach nieodpowiedzialnych ludzi – a jeśli pod wpływem alkoholu to nawet bandytów za kierownicą. Zgodnie z naszą zapowiedzią zobowiązałem rząd do bardzo zdecydowanych działań w tym zakresie – powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas pikniku inaugurującego kolejną odsłonę kampanii #DobryKierowca.

fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

O czym mówi kampania?

#DobryKierowca to kampania promująca bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Ma zwrócić uwagę mieszkańców Polski na zasady bezpiecznej jazdy. Od dwóch lat kampanię prowadzi PKN ORLEN angażując w nią sportowców z ORLEN TEAM-u. W tym roku w wydarzeniu udział wzięli m.in. Jakub Przygoński, Bartek Marszałek, Kamil Wiśniewski czy zespół rajdowy Kamena Rally Team. Doświadczeni kierowcy podczas zorganizowanego pikniku wyjaśniali jak jeździć bezpiecznie. Podkreślali, że miejscem do szaleństw są wyłącznie specjalnie do tego przeznaczone strefy, takie jak Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy “Tor Modlin”.

Co ma się zmienić w prawie?

Zmiany mają objąć zaostrzenie kar dla sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych szczególnie tych popełnionych pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Dla przykładu, zaproponowane zmiany mają obejmować:

– podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł w przypadku wykroczeń drogowych;

– podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny do 3,5 tys. zł w postępowaniu mandatowym;

– podwyższenie mandatu karnego w wysokości do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h, natomiast w przypadku recydywy wysokość mandatu ma wynosić od 3 tys. zł do 5 tys. zł.

Punkty karne mają być kasowane po upływie 2 lat, a nie jak dotychczas po roku.

Nowe rozwiązania uwzględniają również przydzielenie dożywotniej renty osobom bliskim ofiar przestępstw ze skutkiem śmiertelnym. Rentę będzie zobowiązany wypłacać sprawca. Zaproponowano także powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń.

Wpływy z grzywien będą przekazywane wyłącznie do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego są finansowane inwestycje drogowe.

Projekt ustawy zostanie przyjęty przez Radę Ministrów po dokonaniu korekt legislacyjnych wynikających z przebiegu dyskusji na Radzie Ministrów oraz finalnych uzgodnień między ministrem infrastruktury i ministrem sprawiedliwości w zakresie zmian w kodeksie karnym.

Przerażające statystyki

Zgodnie z policyjnymi danymi, w 2020 roku zgłoszono 23 540 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu, w wyniku których 2 491 osób poniosło śmierć, a ranne zostały 26 463 osoby, w tym 8 805 ciężko. Co istotne, prawie 90 proc. z nich wydarzyło się z winy kierujących. W 2020 roku z winy pijanych kierowców doszło do 1 656 wypadków, w których zginęło 216 osób, a rannych zostało 1 847 osób. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, sprawcy pod wpływem alkoholu stanowili 7,9 proc. (Źródło: Kancelaria Prezes Rady Ministrów)

M. Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *