NOWY DWÓR MAZ. Powstaje wystawa o dziejach miasta

2020-03-27 1:17:57

W 2018 r. powstał społeczny komitet doradczy do spraw organizacji muzeum miasta. Teraz sprawa nabiera rumieńców. Wiemy, jak będzie wyglądała wystawa o dziejach naszego miasta

Wystawa będzie zlokalizowana na terenie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Maz. w starym budynku na ostatnim piętrze.

-Od jakiegoś czasu w naszej placówce działa Pracownia Dziejów Miasta, gdzie w usystematyzowany sposób gromadzimy dokumenty o historii miasta, o wydarzeniach społeczno-kulturalnych, mapy, projekty, zdjęcia, z których możemy więcej dowiedzieć się o życiu codziennym dawnych mieszkańców Nowego Dworu. Część materiałów jest udostępniona na stronie internetowej Biblioteki, natomiast całość cyfrowych zbiorów możliwa jest do przeglądania na urządzeniach w siedzibie. W chwili obecnej ze względów epidemiologicznych nasza placówka jest zamknięta dla czytelników, ale serdecznie zapraszamy jak tylko będzie to możliwe. Każdy może również donieść własne artefakty, które znajdują się w wielu domowych archiwach. Jeśli nie chce pozbywać się pamiątek na stałe chętnie wypożyczymy sfotografujemy lub zeskanujemy eksponaty by dołączyć je do naszych cyfrowych zbiorów – apeluje dyrektor Biblioteki Pani Ewa Borkowska.

-W chwili obecnej pod auspicjami Biblioteki i w konsultacji ze społecznym komitetem ds. powstania muzeum tworzona jest przez firmę zewnętrzną koncepcja i wizualizacja wystawy. W etapie późniejszym nastąpi akceptacja scenariusza wystawy i zostaną oszacowane koszty. Większość środków na przygotowanie wystawy będziemy pozyskiwać z funduszy zewnętrznych. Posiadamy powierzchnię 110 m² do wykorzystania. Chcemy, by powierzchnia została jak najrozsądniej zagospodarowana. Planowana wystawa ma być w pełni multimedialna, by zwiedzający mogli chłonąć historię niemalże wszystkimi zmysłami. Pewne części ekspozycji będą stałe, natomiast co jakiś czas będziemy wprowadzać nowe elementy ekspozycji, by projekt był atrakcyjny i odwiedzany wielokrotnie przez mieszkańców. W naszym mieście jest wielu pasjonatów lokalnej historii, którzy posiadają w swoich zbiorach ciekawe eksponaty i chcą się podzielić swoimi pamiątkami i wiedzą z szerszym gronem odbiorców – dodaje dyrektor Borkowska. Podczas prezentacji wizualizacji dowiedzieliśmy się, jak organizowana jest praca nad projektem.

-Wyspecjalizowana firma proponuje różne rozwiązania przestrzenne, systemy multimedialne, które mają zapewnić atrakcyjność wystawie. Główna aleja będzie przypominać ulicę miasta z okresu międzywojennego, kiedy to w naszym mieście mieszały się społeczności różnych narodowości i wyznań. Aleja będzie prowadzić meandrami po różnego rodzaju obszarach działalności. Będzie można zajrzeć przez szybę do ówczesnego zakładu fotograficznego, odnaleźć miejsca, gdzie była zlokalizowana synagoga czy kościół ewangelicki. Posłuchać “gwaru” miasta, przysiadając na specjalnej “gadającej” ławeczce. Nie chcę zdradzać teraz wszystkich atrakcji, wspomnę tylko, że cieszę się bardzo, że gromadzone przeze mnie od lat eksponaty, dokumenty i zdjęcia będą mogły trafić do szerszej publiczności. Wraz z całym komitetem jesteśmy odpowiedzialni za merytoryczną i historyczną stronę organizacji wystawy. Nie mniej cały czas apelujemy do mieszkańców – wszystkie artefakty, które posiadają w domach mogą mieć niebagatelne znaczenie dla odkrywania historii naszego miasta. Warto ocalić je od zapomnienia, by nie przeleżały w szufladzie lub zostały bezpowrotnie zniszczone – powiedział nam Janusz Gołąb, jeden z członków komitetu.

Wystawa w planowanym kształcie zapowiada się niezwykle ciekawie. Bez wątpienia będzie stanowić wymowne świadectwo dziejów naszego wielokulturowego miasta i wierzymy, że stanie się miejscem chętnie i często odwiedzanym przez mieszkańców i turystów.

Małgorzata Mianowicz

Grafika: BZB Partners Sp. z o.o.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…