Facebook

NOWY DWÓR MAZ. Podatki od nieruchomości idą w górę

2020-11-13 12:13:52

Średnio o 1,80% wzrosną w 2021 roku w Nowym Dworze Mazowieckim stawki podatku od nieruchomości. Burmistrz zauważył, że w całym kraju opłaty są coraz wyższe, z kolei opozycyjny radny zawnioskował o utrzymanie dotychczasowych stawek podatków w związku z trudnym dla mieszkańców okresem pandemiiO 2 grosze więcej za 1 m2 zapłacą właściciele budynków mieszkalnych, m.in. mieszkań w bloku czy domów jednorodzinnych. Przykładowo za mieszkanie o powierzchni 64 mkw trzeba będzie zapłacić 51,84 zł, czyli o 1,28 zł więcej niż w 2020 roku. Podwyżka dotyczy również budynków, w których wykonywana jest działalność gospodarcza, tj. opłata za 1 m2 powierzchni użytkowej wzrośnie z 23,47 zł do 23,90 zł. Dla organizacji pożytku publicznego stawka wyniesie natomiast 8,05 zł/m2, czyli 15 groszy więcej niż obecnie. W wyniku podwyżek budżet miasta zasili dodatkowo kwota około 309 tys. zł.

Wniosek o niepodnoszenie podatków
Wniosek w sprawie odstąpienia od podwyżek złożył podczas październikowej sesji Rady Miejskiej Marcin Ozdarski. Radny argumentował to tym, że pozyskana kwota będzie jedynie promilem dochodów miasta, natomiast w bardzo trudnym okresie pandemii, samorząd powinien wspierać mieszkańców, a nie podnosić podatki.
Wzrosty opłat czekają wszystkich mieszkańców naszego kraju. Widzimy już po innych samorządach i po rządowych opłatach, że podatki dość mocno wzrastają (…). Kwota dotycząca osób fizycznych to raptem 81 tys. zł, natomiast łączne środki dotyczą osób fizycznych i osób prawnych. Mimo wszystko nawet te 300 tys. zł w skali naszego budżetu jest nam bardzo potrzebne, żebyśmy mogli realizować chociażby pomoc dla szpitala w wysokości 200 tys. zł czy też inne wydatki – stwierdził burmistrz Jacek Kowalski.
Burmistrz dodał, że już podczas posiedzeń komisji prosił samorządowców, aby ci w czasie pandemii zjednoczyli się i nie robili polityki.
W tak trudnym okresie jest to promilowy dochód dla miasta. Trzeba również wspierać rodziny. Te 300 tys. zł wolałbym znaleźć po stronie zbędnych wydatków, np. takich jak projekt „Super Warzywa” i „Fakty Nowodworskie”. Proponuję panu zastanowić się nad ściągalnością tych podatków od pewnej wąskiej grupy, o której myślę, że pan doskonale wie – zripostował Marcin Ozdarski.
Proszę bez żadnych wycieczek i niedomówień. Nie wiem, co znaczy… Pan sugeruje coś – zdenerwował się burmistrz.

Lepiej częściej, ale mniej
Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski ocenił, że jeżeli w tym roku radni nie wyrażą zgody na podniesienie stawek podatku od nieruchomości, to za 2-3 lata podwyżki będą jeszcze większe.

Lepiej robić to częściowo i mało, jak jest potrzeba w danym roku, ponieważ inaczej później boli mocniej – wyjaśniał.
Ostatecznie radni odrzucili wniosek Marcina Ozdarskiego, po czym przegłosowali uchwałę dotyczącą podwyżki podatków.

Daniel Szablewski

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *