Facebook
NOWY DWÓR MAZ. Poczekalnia i parking przy stacji “już” w czerwcu

2021-02-03 2:04:14

Ostatnie mrozy dały się we znaki szczególnie pasażerom, którzy musieli oczekiwać na spóźnione pociągi marznąc na peronach w Nowym Dworze Mazowieckim. Ale jak królik z kapelusza pojawiła się wiadomość – w tym roku będzie poczekalnia i parking!

Podobne informacje trafiały do mieszkańców już kilkakrotnie. W 2018 r. burmistrz Jacek Kowalski informował o planach budowy parkingu oraz poczekalni na terenach przyległych do stacji PKP od strony ul. Morawicza. W przetargu wyłoniono wykonawcę, którą była firma Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe “Mosty” Sp. z o.o. Ta sama firma budowała parking P+R w Modlinie oraz wykonywała remont mostu na Narwi im. Pancera w 2018 r. Plany modernizacji przy stacji PKP ugrzęzły na ponad 2 lata w administracyjnych procedurach. W tej chwili widać już coraz wyraźniejsze światło w tunelu, że w końcu inwestycja dotrze do szczęśliwego finału. Budowa jest współfinansowana ze środków pozyskanych z programu unijnego – Budowa systemu parkingów “Parkuj i Jedź” w Nowym Dworze Maz. Koszty inwestycji to nieco ponad 4 mln zł, z czego miasto dokłada 20%.

Od 2018 r. ceny usług i materiałów poszły w górę. Czy zakontraktowana kwota będzie wystarczająca do zrealizowania inwestycji?

-Wykonawca jest z nami w stałym kontakcie i nie sygnalizował na tym etapie problemów w przedmiotowym zakresie. Miasto nie posiada na realizację inwestycji innych środków, niż te które wynikają z realizowanego projektu unijnego – skomentowała Hanna Owocka, naczelnik Wydziału Projektów Infrastrukturalnych Urzędu Miejskiego. W ramach zamówienia zostanie zagospodarowany teren na działce o powierzchni 8450 m² pomiędzy ulicami Morawicza, Boczną i linią kolejową Warszawa – Gdańsk. Na tym terenie możemy spodziewać się ogrodzonego naziemnego parkingu dla samochodów osobowych na około 255 miejsc, w tym 12 miejsc postojowych dla niepełnosprawnych oraz ok 40 miejsc dla rowerów pod zadaszoną wiatą. Teren zostanie oświetlony przy użyciu energooszczędnych lamp oraz podłączony do systemu monitoringu miejskiego. Zostaną wybudowane drogi manewrowe, a parking będzie zaopatrzony w system wjazdu i wyjazdu oraz ewidencji parkujących samochodów, jak również tablice informacyjne o ilości wolnych miejsc parkingowych. Planowane są punkty do ładowania samochodów i rowerów elektrycznych. Na terenie stanie długo wyczekiwany budynek socjalny z sanitariatami, pomieszczeniami dla obsługi oraz poczekalnią dla pasażerów.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta z czego wynikały opóźnienia, a planowana na 2018 r. inwestycja będzie zrealizowana dopiero w bieżącym roku.

-Przesunięcie inwestycji pierwotnie wynikało z decyzji PKP. Przy opiniowaniu parkingu zwrócono się do nas z prośbą o przeprojektowanie parkingu, celem odsunięcia się od torowiska (w planach PKP było zwiększenie liczby torów – przyp. red.). Wykonawca przeprojektował parking, co wiązało się z ponownym uzyskaniem decyzji środowiskowej (przesuniecie parkingu spowodowało umiejscowienie parkingu na działkach już nie jednego podmiotu, a dwóch, co spowodowało zwiększenie liczby stron, w trakcie procedowania decyzji środowiskowej – przyp. red.). Przekazanie decyzji środowiskowej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska nastąpiło dopiero we wrześniu 2020 r. Otworzyło to drogę do uzyskania decyzji pozwolenia na budowę. Ostatnią decyzję w tym zakresie otrzymaliśmy w listopadzie 2020 r., a stała się ostateczna 18.12.2020. – wyjaśniła H. Owocka.

Jak zapewniają nas w magistracie, budowa ma się zakończyć w czerwcu br.

MM

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *