NOWY DWÓR MAZ. Nowości z Rady Miejskiej. Powołano Klub Radnych “Niezależni”

2021-04-20 12:26:11

Na terenie naszego miasta działa kilka organizacji, których członkowie zasiadają w Radzie Miejskiej. W jednej z nich Stowarzyszeniu Nowodworscy.PL zmienił się zarząd, a członkowie inicjatywy Niezależni dla Miasta utworzyli Klub Radnych

W wyborach samorządowych w 2018 roku do Rady Miejskiej Stowarzyszenie Wiarygodność Niezależność Dialog (WND) wprowadziło 12 radnych. Stowarzyszenie Nowodworscy 3 radnych, a Komitet Wyborczy Wyborców Zjednoczeni wprowadził 6 radnych. Od ubiegłym roku radni Beata Rusek i Sławomir Michałowski działają w ramach inicjatywy Niezależni dla Miasta.

To, że Rada Miejska w większości składa się z członków Stowarzyszenia WND, którego prezesem jest burmistrz Jacek Kowalski wiedzą od dawna wszyscy. Posiadając 12 głosów z 21, radni z WND mogą każdą uchwałę przegłosować, niezależnie od tego, jakie emocje ona wywołuje u opozycji. Pozostali radni, mianujący się opozycją są stale w mniejszości i matematycznie nie ma szans w głosowaniu. Nie widząc większych perspektyw dla ich pomysłów, które wynikają z obserwacji potrzeb mieszkańców część radnych postanowiła powołać nową inicjatywę w strukturach Rady Miejskiej. Nowopowołany Klub Radnych ma uprawnienie wnioskodawcze i opiniodawcze, które gwarantuje ustawa o samorządzie gminnym.

Dojrzewali do decyzji od kilku miesięcy

Na szczególną uwagę zasługuje dotychczasowa aktywna działalność radnych Beaty Rusek i Sławomira Michałowskiego, którzy w ramach utworzonej przez siebie inicjatywy Niezależni Dla Miasta działają realnie, nie tylko oddając swoje głosy podczas sesji miejskich i pracując w komisjach, ale również są widoczni w terenie. Jak informują w swoich przekazach ich ideą jest praca u podstaw, a hasłem przewodnim Słuchamy Rozmawiamy Działamy. Pomysł Niezależnych sfinansowania i ustawienia pojemnika-serca do zbierania plastikowych nakrętek był strzałem w dziesiątkę. Serce na nakrętki stoi w parku miejskim, a mieszkańcy już przyzwyczaili się i systematycznie zapełniają je korkami. Radni poszli o krok dalej i zorganizowali konkurs dla uczniów nowodworskich szkół, którzy mogli rywalizować ze sobą w ilości zebranych korków. Wszystko po to, by uwrażliwić młodych na potrzeby innych i jednocześnie pomagać dzieciom chorym i wymagającym rehabilitacji.

Również z inicjatywy Niezależnych dla Miasta został sfinansowany zakup nowoczesnych fantomów do nauki pierwszej pomocy przedmedycznej. Urządzenia trafiły zarówno do zwycięzców konkursu, czyli Szkoły im. A. Einsteina oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Modlinie Twierdzy. Dodatkowe dwa interaktywne fantomy zostały przez radnych ufundowane dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP i OSP-RW w Nowym Dworze Mazowieckim. Miłym zaskoczeniem dla mieszkańców była też zimowa akcja #NDMwidoczni, podczas której radni Beata Rusek i Sławomir Michałowski wraz z Anną Małecką – radną powiatu nowodworskiego rozdawali odblaskowe opaski na kilku nowodworskich osiedlach.

W Stowarzyszeniu Nowodworscy.PL nastąpiły istotne zmiany. Podczas ostatniego zebrania członków został wybrany nowy zarząd. Prezesem organizacji został Piotr Oszczyk, wiceprezesem Kamila Janecka, a skarbnikiem Mariusz Dudek.

Nowy Zarząd Stowarzyszenia Nowodworscy przychylnie przyjął propozycję ścisłej współpracy z Niezależnymi Dla Miasta.

O tym, że współpraca zapowiada się owocnie może świadczy również fakt, że Stowarzyszenie Nowodworscy.PL zasłynęło organizacją takich wydarzeń, jak Nowodworskie Forum Kobiet czy Piknik Historyczny w Wieży Michałowskiej.

Jak widać po przytoczonych przykładach przy odrobinie dobrej woli i zaangażowaniu można przejść od słów do czynów.

Pierwszą wspólną decyzją obu podmiotów było powołanie Klubu Radnych Niezależni. W jego skład wchodzą: Agnieszka Kubiak-Falęcka (Stowarzyszenie Nowodworscy) oraz Beata Rusek i Sławomir Michałowski (Niezależni dla Miasta). Przewodniczącą klubu została radna Beata Rusek.

-Ideą powołania klubu była chęć zaakcentowania naszej niezależności na każdym polu działalności. Tego, że działamy wyłącznie dla miasta i jego mieszkańców. Mamy mnóstwo pomysłów związanych z aktywizacją mieszkańców i działań nakierowanych na rozwoju miasta. Jako radni Niezależni wzmacniamy swój głos w Radzie Miejskiej poprzez Klub Radnych, dzięki któremu przysługuje nam od tej pory również inicjatywa uchwałodawcza – podkreślają założyciele Klubu.

-Powołany Klub Radnych jest formułą otwartą dla wszystkich, którzy pragną wspólnie pracować dla dobra naszej małej Ojczyzny realizując przemyślane pomysły i projekty. Tak jak do tej pory będziemy zgłaszać, oraz wspierać wszystkie rozsądne inicjatywy pokazując, że można inaczej funkcjonować w realiach samorządowych promując prawdziwą wartość słowa Samorządowiec – dodaje przewodnicząca Klubu, Beata Rusek.

Ze swojej strony życzymy owocnej pracy zarówno nowo wybranemu Zarządowi Stowarzyszenia, jak i członkom Klubu Radnych Niezależni. Z ciekawością i uwagą będziemy przyglądać się inicjatywom, które w przyszłości będą podejmować.

M. Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…