NOWY DWÓR MAZ. (Nie) przygotowani do segregacji?

2020-01-29 1:21:28

Od nowego roku obowiązują nowe zasady, jak też i wyższe opłaty dotyczące segregacji odpadów dla mieszkańców zabudowy wielorodzinnej. Czy nasze osiedla są przygotowane do prawidłowej segregacji?

Jak dowiadujemy się od mieszkańców np. osiedla Pólko, nie wszystkie altanki śmietnikowe są wyposażone w odpowiednie pojemniki. Brakuje kontenerów na szkoło, papier, plastik i do utylizacji odpadów bio. Taka sytuacja ma miejsce np. przy bloku nr 3 przy ul. Chemików. W altance umieszczone są tylko kontenery na odpady zmieszane, a przecież obowiązek segregowania spoczywa na wszystkich mieszkańcach. Jak dowiedzieliśmy się w administracji budynku, który podlega Spółdzielni Mieszkaniowej “Dążność”, ta sytuacja zostanie niebawem rozwiązana.

-Już zostało złożone zapotrzebowanie do Miejskiego Zakładu Oczyszczania na nowe pojemniki. W przypadku ww. bloku jest bardzo utrudniona sprawa z dojazdem śmieciarki. Widać to na zdjęciu, że koło altanki jest bardzo wąski przesmyk i jeśli obok stoją zaparkowane samochody mieszkańców, pojazd do wywozu nieczystości nie mieści się. Dlatego pojemniki stoją w bardziej dostępnym dla pracowników MZO miejscu, czyli przy budynku nr 5 – wyjaśniła nam pracownica administracji.

Na zdjęciu również widać, że mieszkańcy wynoszą w okolice altanek odpady wielkogabarytowe. Będą one odbierane bezpłatnie przez MZO, ale tylko w określonych terminach. Poniżej harmonogram odbioru odpadów wielkogabarytowych (meble, kanapy, sofy itp.): 13 lutego, 9 kwietnia, 4 czerwca, 13 sierpnia, 15 października, 10 grudnia bieżącego roku. Poza wyznaczonymi datami “wielkogabaryty” można dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (ul. Partyzantów 7) gdzie zostaną odebrane bezpłatnie. Odpady budowlane takie jak gruz, sanitariaty, panele, okna, drzwi – są odbierane jedynie odpłatnie (należy zamówić kontener). Świadomość mieszkańców znacząco rośnie. Większość deklaruje, że chce segregować swoje odpady i liczy, że administratorzy budynków wspomogą ich w tym działaniu, poprzez zapewnienie odpowiedniej infrastruktury.

MM

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…