NOWY DWÓR MAZ. Na czacie z Burmistrzem

2021-11-19 2:49:12

Po raz pierwszy mieszkańcy miasta mieli możliwość porozmawiać z Burmistrzem Jackiem Kowalskim podczas transmisji internetowej prowadzonej na żywo. Ten nowoczesny sposób kontaktu władzy z mieszkańcami spodobał się internautom, którzy chętnie zadawali pytania o miejskie inwestycje i dzielili się swoimi spostrzeżeniami


Forma, w jakiej było prowadzone spotkanie dała możliwość internautom zadawać pytania poprzez pisanie ich w komentarzach, włodarz na bieżąco starał się na nie odpowiadać.

Wodociągi i Polski Ład

Jednym z pierwszych pytań zadanych przez internautkę była sprawa związana z zaopatrzeniem w wodę i odprowadzanie ścieków. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Dworze Mazowieckim jest organem, który odpowiada bezpośrednio za dostarczanie wody i odbiór ścieków.
„Nasze wodociągi właśnie są w trakcie wykonywania dokumentacji dla nowej stacji uzdatniania wody. Odwierty już zostały wykonane, a stacja znajduję się przy wiadukcie kolejowym od strony ul. Leśnej. Mam nadzieje, że w ciągu roku wszystko zostanie uruchomione i miasto będzie miało duże rezerwy, czystej świeżej wody” – przekazał Burmistrz.
Mieszkańcy byli też zainteresowani, jakie środki miasto pozyskało lub chciało pozyskać z programu wsparcia Polski Ład.
„Do pierwszego etapu programu złożyliśmy trzy wnioski. Jeden wniosek na budowę dróg w gminie na kwotę 40 mln zł, drugi na uruchomienie stacji uzdatniania wody opiewający na kwotę 24,5 mln zł i trzeci na zagospodarowanie terenów zielonych – 4,5 mln. I to na ten trzeci otrzymaliśmy dofinansowanie. Niestety nie otrzymaliśmy na pierwsze dwa projekty. Chciałem zaznaczyć, że zagospodarowanie terenów zielonych to nie tylko nowe nasadzenia drzew i krzewów. Na te działania już otrzymaliśmy inne środki w wysokości 3,5 mln i projekt jest realizowany. Natomiast zagospodarowanie terenów zielonych to szersze działania, które dotyczą też wprowadzenia infrastruktury rekreacyjnej na tereny objęte projektem. Będziemy chcieli przywrócić porządek w lesie Dębinka jak też cześć środków przeznaczyć na zagospodarowanie brzegów nad Narwią” – wyjaśnił J. Kowalski. „W następnym etapie naboru wniosków planujemy złożyć projekt dotyczący rozbudowy szkoły podstawowej w centrum miasta” – dodał w późniejszej dyskusji Burmistrz.

Dziury w drodze do PKP

Mieszkańcy z niecierpliwością oczekują otwarcia już niemal ukończonej inwestycji koło stacji kolejowej w postaci parkingu i poczekalni. Jednak bardzo niepokoi ich stan drogi, która obecnie prowadzi w kierunku peronów. Wielokrotnie o tym pisaliśmy; jezdnia jest mocno uszkodzona i kierowcy muszą poruszać się slalomem, by ominąć wszystkie dziury.
„Jeśli chodzi o tą drogę, to mamy mały konflikt z wykonawcą. Uważamy, że to jego ciężkie pojazdy spowodowały znaczne uszkodzenia. Będziemy dochodzili od wykonawcy działań zmierzających do naprawy drogi. Jeśli okaże się to długi proces, to sami wykonamy drogę z własnych środków i w późniejszym etapie będziemy dochodzić zwrotu poniesionych nakładów” – wyjaśnił Burmistrz.

„SOS dla Modlina”

Jak wspomniał włodarz, jest też nić porozumienia pomiędzy miastem jako udziałowcem i nowym zarządem Portu Lotniczego Warszawa Modlin.
„Właśnie dziś miałem spotkanie z nowym prezesem zarządu. Mogę powiedzieć, że czuję taki lekki optymizm po wyborze nowego zarządu. PPL nam obiecał, że możemy wrócić na ścieżkę rozwoju i nie będziemy już dla nich wrogiem, tylko będziemy szukali rozwiązań na przyszłość. Zarówno jeśli chodzi o funkcjonowanie bieżące jak również dalszego rozwoju. Lotnisko wraca do równowagi i trzeba myśleć o powrocie do rozbudowy. Na to potrzebne są środki finansowe i o tym rozmawiamy ze wspólnikami” – przekazał Burmistrz.
Podziękował też mieszkańcom i przedstawicielom mediów za duże zaangażowanie w akcję „SOS dla Modlina”, która miała bardzo duży zasięg w przestrzeni medialnej.

Będą kolejne spotkania online

Jak się okazało ze statystyk, wirtualne spotkanie dotarło do ok. 3 tys. osób. Mieszkańcy zadali ponad sto pytań. Burmistrz zapowiedział, że będzie chciał w ten sposób spotykać się z mieszkańcami raz w miesiącu. Na profilu facebook`owym Burmistrza Jacka Kowalskiego jest dostępne nagranie ze spotkania, do którego odsyłamy wszystkich zainteresowanych. To nowe doświadczenie pokazało, że warto w zmieniającym się świecie organizować podobne spotkania, a zainteresowanie mieszkańców będzie większe, im wcześniej dostaną informację o terminie czatu.

M. Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *