NOWY DWÓR MAZ. Maturalny maraton wystartował

2019-05-09 1:16:25

O tym, jak ważny jest egzamin dojrzałości dla każdego absolwenta szkoły średniej wiadomo nie od dziś. Dobrze zdana matura otwiera furtki na najlepsze wyższe uczelnie i wyznacza ścieżki do wymarzonej kariery

Jak wszyscy wiemy, w obecnym roku było wiele znaków zapytania i trudnych, stresujących sytuacji.  Tak jak w całym kraju, tak i u nas w Nowym Dworze Mazowieckim egzamin maturalny odbędzie się według wcześniej zaplanowanych zasad i terminów. Mamy w mieście trzy placówki oświatowe, w których będą przeprowadzone matury: Liceum Ogólnokształcące im. Wojska Polskiego (ul. Chemików), Zespół Szkół Zawodowych nr 1 (ul. Górska) i Zespół Szkół nr 2 (ul. Długa).

Z informacji uzyskanych od dyrekcji szkół wynika, że w roku obecnym do egzaminu dojrzałości będzie podchodziło blisko 200 uczniów. Najwięcej, bo aż 114 osób w Liceum Ogólnokształcącym. Od dyrektor Teresy Popielak dowiedzieliśmy się, że na tegorocznej maturze będzie jeszcze kilku absolwentów z poprzedniego roku, którzy chcą poprawić swoje wyniki lub zdać dodatkowe przedmioty, by zwiększyć możliwość dostania się na wybrane kierunki studiów. Uczniowie tej szkoły najchętniej wybierali jako przedmiot rozszerzony matematykę i język angielski.

Z kolei pani Beata Kisiel z ZS nr 2 – poinformowała, że w szkole przy ul. Długiej egzamin będzie zdawało 36 absolwentów. Tutaj uczniowie najczęściej jako rozszerzenie wybierali geografię i język angielski.

W Zespole Szkół Zawodowych nr 1 będzie podchodziło do matury 46 abiturientów. Większość chce zdawać maturę rozszerzoną z języka angielskiego.

6 maja, w poniedziałek w pierwszym dniu egzaminu maturalnego uczniowie przystąpili do pisania podstawowej matury z języka polskiego. Jakie nastroje, obawy i nadzieje panowały wśród maturzystów – staraliśmy się ustalić tuż przed egzaminem w nowodworskich szkołach.

W Zespole Szkół Zawodowych nr 1 przy ul. Górskiej stres maturalny okazał się podwójny. Już z samego rana w szkole pojawiły się wszystkie służby mundurowe zaniepokojone informacją, która dotarła do szkoły o podłożeniu ładunku wybuchowego w placówce. Maturzyści i towarzyszący im rodzice i przyjaciele nie zostali wpuszczeni na teren budynku, a sytuacja wyjaśniała się aż do godz. 8:45. Dopiero na 15 minut przed rozpoczęciem egzaminów służby zezwoliły na wejście do budynku i egzamin rozpoczął się punktualnie. Rozpytywani przez nas uczniowie denerwowali się całą sytuacją, byli nią zaskoczeni, ale nie przejęci. Liczyli, że wszystko się wyjaśni i będą mogli zdawać egzamin z języka polskiego, tak jak cała reszta w Polsce. Twierdzili, że są dobrze przygotowani, niektórzy liczyli na mały łut szczęścia, że tematy akurat im “podpasują”. Bardziej obawiają się egzaminów ustnych, twierdząc, że trudniejsze jest dla nich odpowiadanie, niż pisanie.

Z kolei w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 przy ul. Chemików, dało się wyczuć spore napięcie i mobilizację. Uczniowie mówili, że są przygotowani, robili to cały rok, a ich nadzieje, na dobrze zdany egzamin są duże.  Strajk nauczycieli nie wpłynął znacząco na ich nastroje, raczej był to czas na własną mobilizację i powtórzenie materiału.  Tu również większy stres będzie towarzyszył maturzystom przed egzaminami ustnymi.

Cały maraton maturalny potrwa od 6 do 25 maja. Wyniki z egzaminów zostaną ogłoszone w dniu 4 lipca br. Dla tych, którym nie uda się zdać w pierwszym terminie, sesja powtórkowa odbędzie się 20 i 21 sierpnia.

Jak widać na załączonych zdjęciach wszyscy maturzyści wchodzili na egzamin z uśmiechem i nadzieją na osiągnięcie pozytywnych wyników. Czego im oczywiście życzymy i trzymamy mocno kciuki przez cały czas trwania tegorocznych matur.

Małgorzata Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *