NOWY DWÓR MAZ. Lotnisko nadal w stagnacji

2019-05-30 11:11:06

Jak ważny jest rozwój Lotniska w Modlinie raczej nikogo w naszym regionie nie trzeba przekonywać. Wiele osób i podmiotów działa w oparciu o jego istnienie prowadząc działalności parkingowe, przewozowe, gastronomiczne, hotelarskie i inne, z których korzystają pasażerowie lotniska. Mieszkańcy dzięki temu posiadają pracę w pobliżu miejsca zamieszkania, a turyści coraz chętniej odwiedzają nasze malownicze rejony

Udziałowcy Lotniska Warszawa-Modlin (przypominamy: Agencja Mienia Wojskowego, Województwo Mazowieckie, Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze, Nowy Dwór Mazowiecki) jakiś czas temu podjęli uchwałę intencyjną, z której wynikało, że wszyscy będą głosować za dokapitalizowaniem spółki. Całość środków – 50 ml zł pochodzić będzie od jednego z udziałowców – Województwa Mazowieckiego. Zwiększenie kapitału spółki daje możliwość szybkiej rozbudowy lotniska.  Zbudowania  nowej lekkiej konstrukcji terminalowej z halą odlotów non-Schengen, trzech nowych stanowisk postojowych dla samolotów, wyremontowania drogi startowej, dróg kołowania i płyt postojowych. Procedury przetargowe mogą rozpocząć się natychmiast po podjęciu stosownej uchwały.

Podczas ostatniego posiedzenia wspólników, które odbyło się w poprzednim tygodniu nie została jednak podjęta  uchwała o dokapitalizowaniu. Jeden z udziałowców PPPL zażądał przeprowadzenia dodatkowych analiz (tzw.  testu prywatnego inwestora   – który ma ocenić czy przekazane na podniesienie kapitału lotniska pieniądze, pochodzące ze środków publicznych nie nosi znamion niedozwolonej pomocy publicznej) .

– Najpierw nie było zgody na wyemitowanie przez spółkę obligacji. Następnie nie było zgody na podniesienie kapitału przez wszystkich udziałowców. A kiedy samorząd województwa zaproponował jednostronne dokapitalizowanie spółki, to jest permanentny opór, wyszukiwanie pretekstów, by się nie zgodzić. Mamy przekazać pewne informacje do właściwego ministra, przeprowadzić test prywatnego inwestora. I czas pokaże, czy to wystarczy, czy nie pojawią się nowe powody blokowania rozbudowy lotniska– powiedział marszałek  Adam Struzik, tuż po zakończeniu posiedzenia.

Lotnisko Warszawa-Modlin funkcjonuje od blisko 7 lat. W poprzednim roku obsłużyło 3,1 mln pasażerów. Przepustowość terminala obliczona jest na 4 mln. Niebawem  może zostać osiągnięte maksimum.  Kolejni przewoźnicy czarterowi przenoszą swoje loty na Modlin. W tej chwili są to już trzy z pięciu największych biur turystycznych w Polsce. Po zaplanowanej rozbudowie przepustowość portu zwiększy się do 6 mln osób rocznie.

Jak wynika z powyższych liczb  pasażerowie chętnie korzystają z  lotniska . Dlatego konieczna jest jego modernizacja i rozbudowa by bezpiecznie i wygodnie podróżowało się milionom osób, a rozwój regionu nie został zastopowany.

24 czerwca rozpocznie się kolejne posiedzenie udziałowców, na którym powinny zapaść ostateczne decyzje o dokapitalizowaniu. Będziemy informować o ustaleniach podjętych przez wspólników.

Małgorzata Mianowicz

fot.: Marcin Przebierała

Comments

comments

1 komentarz

  1. M odpowiedz

    Wiemy, że tutaj dużo polityki jest i wiemy kto za Radomiem lobbuje.
    Co robi burmistrz NDM aby uchronić lotnisko przed zamknięciem?
    Czy ktoś lobbuje w PKP w sprawie szybkiej budowy linii i częstych połączeń?
    NDM ma świetne położenie i warunki do rozwoju turystyki i biznesu. Kiedy NDM to wykorzsta?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *