NOWY DWÓR MAZ. Kolej oddaje lokale przy ul. Mieszka I

2020-11-19 11:47:57

Nowodworscy radni wyrazili zgodę na nieodpłatne przejęcie dwóch mieszkań znajdujących się w budynku przy ul. Mieszka I 13, będących obecnie własnością PKP S.A. Burmistrz Kowalski zapowiada, że miasto przeznaczy je natychmiast do sprzedaży. – Nie mamy gwarancji, że osoby zamieszkujące lokale, będą miały wolę ich wykupu – uważa radny Świokło

Polskie Koleje Państwowe S.A. wystąpiły do władz Nowego Dworu Mazowieckiego z propozycją przekazania dwóch lokali przy ul. Mieszka I 13. Powierzchnia użytkowa pierwszego z nich wynosi 51,70 m2, natomiast drugiego 51,34 m2. Zgodnie z przepisami PKP S.A. mogą nieodpłatnie przekazać miastu wspomniane mieszkania, jeżeli ich obecni użytkownicy nie są zainteresowani nabyciem lokali.

Sprzedaż czy remont?

Podczas październikowej sesji Rady Miejskiej burmistrz Jacek Kowalski poinformował, że w przypadku przejęcia lokali, miasto nie planuje się nimi dłużej zajmować, tylko natychmiast przeznaczy je do sprzedaży. Propozycje nabycia lokali zostaną przedstawione ich najemcom.

Nie wiadomo jednak, czy lokatorzy będą zainteresowani wykupem mieszkań, nawet w przypadku przysługującej im bonifikaty w wysokości 90%. Budynek, już na pierwszy rzut oka, wymaga ogromnych nakładów finansowych związanych z remontem. Gdyby lokatorzy zdecydowali się na wykup mieszkań, wówczas musieliby sfinansować prace z własnej kieszeni. – Co do ewentualnych remontów, to przejmowane lokale będą podlegały takim zasadom, jak wszystkie lokale będące w gminnym zasobie mieszkaniowym – wyjaśnia Andrzej Szakuro, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miejskim.

Zdaniem A. Szakuro z pisma od PKP S.A. wynika, że lokatorzy nie są zainteresowani nabyciem mieszkań, tylko ich dalszym najmem.

Kwestia stanu technicznego oraz wartości lokali będzie dopiero przedmiotem korespondencji i uzgodnień z Oddziałem Gospodarowania Nieruchomościami PKP – dodaje naczelnik.

Obawy radnego

Część radnych ma wątpliwości, co do zasadności przejęcia wspomnianych lokali. Michał Świokło wskazuje, że w uzasadnieniu do uchwały zabrakło dokładnych danych dotyczących tego, jakie korzyści z pozyskania i ewentualnej sprzedaży lokali będzie miało miasto.

Nie ma również gwarancji, że osoby zamieszkujące lokale w chwili obecnej, będą miały wolę wykupu lokali i czy będą regulować na bieżąco wszystkie opłaty administracyjne. Nie chciałbym, aby pozyskanie lokali generowało koszty administracyjne dla gminy, skoro do tej pory ponosił je inny podmiot. Mam obawę, że lokale te dołączą do zasobu gruntów i lokali, które od lat nie mogą zostać sprzedane i generują tylko “optymistyczne” prognozy finansowe zupełnie bez pokrycia – uważa radny M. Świokło.

Daniel Szablewski

Comments

comments

2 komentarze

  1. Janina odpowiedz

    Mieszkania do kupienia z lokatorami??? A co potem??? Kupię i będę miała towarzystwo do śmierci !!!

  2. Kupno mieszy odpowiedz

    Jestem zainteresowany ofertą kupna mieszkania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *