NOWY DWÓR MAZ. Hulajnogi zawalidrogi

2022-07-27 3:32:52

Od kilku tygodni działa w Nowym Dworze system wypożyczania elektrycznych hulajnóg. Niestety nie wszyscy użytkownicy prawidłowo parkują pojazdy, czym utrudniają kierowcom i pieszym możliwość swobodnego przejścia lub zaparkowania samochodu


Aby w sposób bezpieczny i odpowiedzialny korzystać z e-hulajnóg należy przestrzegać kilku prostych zasad, by w ten sposób zadbać o siebie i innych na drogach.

Lokalne przepisy

Warto upewnić się, że zawsze przestrzegamy lokalnych zasad ruchu drogowego obowiązujących w mieście. Podczas skręcania zawsze sygnalizujmy skręt w danym kierunku i zachowajmy szczególną uwagę – użytkownik hulajnogi może znajdować się w martwym polu.
Zawsze należy parkować pojazd w sposób odpowiedzialny, aby miasto pozostało łatwo dostępne dla wszystkich. Przykładowo zawsze używajmy podpórki i upewnijmy się, że e-hulajnoga stoi pionowo. Parkujmy wzdłuż krawędzi chodnika, najlepiej jak najdalej od jezdni, pamiętając aby niczego nie blokować. Można również zostawić hulajnogę w specjalnych punktach parkingowych oznaczonych na mapach w aplikacji TIER literą „P”. Pamiętajmy też, że zakazy parkowania, oznaczone odpowiednim znakiem drogowym, obowiązują również kierowców hulajnóg.


Hulajnogami można jechać po ścieżkach rowerowych, drogach z ograniczeniem prędkości do 30km/h, a także chodnikach, gdy nie ma dostępnych innych opcji. Pamiętajmy jednak aby zawsze dostosować swoją prędkość do mijanych pieszych i zachowywać szczególną ostrożność.
Zawsze zachowaj uwagę podczas jazdy, aby chronić siebie i innych użytkowników drogi. Zachowanie szczególnej ostrożności na skrzyżowaniach i całkowite zatrzymywanie pojazdu na czerwonym świetle to dobry początek do zwiększania bezpieczeństwa na drogach.

Nigdy po alkoholu

Nigdy nie należy jeździć po spożyciu alkoholu. Dzięki temu zadbamy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Zachowaj się odpowiedzialnie i w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych – skorzystaj z innej opcji transportu, aby bezpiecznie wrócić do domu.
Zawsze należy jeździć TIER w pojedynkę. Jazda w tandemie naraża na niebezpieczeństwo obie osoby. Mimo, iż nie jest to wymagane przez prawo, jeśli mamy taką możliwość, zawsze zakładajmy kask korzystając z hulajnóg.

 

Materiał powstał przy współpracy z inspektorem Piotrem Bartczakiem
z nowodworskiej Straży Miejskiej.
Dziękujemy za przekazanie materiału zdjęciowego, który prezentuje nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi.

red.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *