NOWY DWÓR MAZ. Gabaryty zmorą mieszkańców
2021-03-30 12:10:08
Wystarczy jeden dłuższy spacer ulicami naszego miasta by dostrzec, że pod altankami śmietnikowymi zalegają sterty odpadów gabarytowych. Nie jest to dobra wizytówka naszego miasta i może świadczyć nie tyle o niedbalstwie, co braku wiedzy o tym, gdzie można się legalnie pozbyć odpadów nienormatywnych
Kończąca się zima to jednocześnie zapowiedź sezonu na wymianę opon. Ile starego ogumienia trafi pod miejskie śmietniki, a co gorsza do lasu? Pomimo zakazu pozostawiania opon pod altankami taki obrazek można spotkać nie raz. Jest jednak kilka alternatyw. Zużyte opony można zostawić w wielu zakładach wulkanizacyjnych ponosząc niewielką opłatę za ich utylizacje. Wtedy to w obowiązku przedsiębiorcy leży należyte pozbycie się opon. Można również opony dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i tam zostawić je nie ponosząc żadnych opłat. To samo dotyczy gabarytów (np. stare meble, opakowania po meblach, elektrosprzęty, sanitariaty), które również można samodzielnie dowieźć do PSZOK-u i zdać nie ponosząc kosztów. Większość gmin na swoim terenie posiada taki punkt. W Nowym Dworze Maz. jest on zlokalizowany przy ul. Przytorowej 7 na terenie MZO. W budynkach wielorodzinnych na klatkach schodowych wywieszone są harmonogramy, kiedy służby porządkowe zbierają śmieci gabarytowe bezpośrednio spod altanek. Odbywa się to mniej więcej co dwa miesiące. W domach jednorodzinnych dwa razy do roku. Dlatego zachęcamy mieszkańców do zapoznania się z terminarzem i stosowania do zaleceń. Jeśli mamy do utylizacji elektrosprzęty i elektronarzędzia to można skorzystać z pomocy komercyjnych firm (np. EKO Harpoon, EkoZysk, AgaMed) i umówić się na ich bezpłatny odbiór spod własnych drzwi.
-W naszej codziennej pracy często zauważamy zalegające pod śmietnikami gabaryty. W miarę możliwości nasi pracownicy starają się je zabierać poza harmonogramem, ale nie zawsze da się tak zrobić. Pomimo udostępnionych harmonogramów ludzie wyrzucają zbędne rzeczy wtedy, kiedy im pasuje. Zdaję sobie sprawę, że w bloku nie ma gdzie trzymać np. starej kanapy kiedy zakupimy nową. Należy jednak pamiętać, że zawsze można ją dostarczyć do PSZOK-u i oddać bezpłatnie. Regulaminy poszczególnych punktów mówią, co można oddać nie ponosząc opłat i jakie warunki należy spełnić. U nas klient tylko wypełnia deklaracje, oświadczając, że jest mieszkańcem naszej gminy, a odpady nie pochodzą z prowadzenia działalności gospodarczej. Sprawdzamy jedynie czy pod danym adresem nie ma zaległości z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami. Zawsze też można do nas zadzwonić i poprosić o odbiór gabarytu poza harmonogramem. Taką potrzebę można również zgłosić do administracji budynku. Jest to już usługa płatna. W przypadku np. prac remontowych nasz zakład wynajmuje kontenery. Cena wynajmu kontenera to 600 zł netto, a w razie mniejszego remontu np. niewielkiej łazienki jeśli waga odpadów nie przekroczy jednej tony pobieramy połowę opłaty za wynajem – wyjaśnia nam dyrektor MZO, pan Mariusz Prusek.
Warto zadać sobie choć odrobinę trudu, by móc żyć i mieszkać w zadbanej okolicy. I takie kwiatki, jak na naszych zdjęciach, żeby nie kwitły pod blokami nowodworskich osiedli.
M. Mianowicz