NOWY DWÓR MAZ. Część pracowników odejdzie ze szkół i przedszkoli

2020-12-15 9:07:30

Rada Miejska podjęła decyzję o utworzeniu Nowodworskiego Centrum Usług Wspólnych. Powstanie nowej jednostki budżetowej spowoduje spore zmiany kadrowe m.in. w przedszkolach i szkołach podstawowych w Nowym Dworze Maz. Z placówek oświatowych na pewno odejdą księgowi i płacowi. Czy to dopiero początek?

Podczas ostatniej sesji Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie utworzenia Nowodworskiego Centrum Usług Wspólnych. Zgodnie z uchwałą, NCUW rozpocznie pracę już 1 lipca 2021 roku. Nowa jednostka zapewni wspólną obsługę administracyjną, finansową, informatyczną i organizacyjną: publicznym szkołom podstawowym, przedszkolom, zespołom szkolno-przedszkolnym, miejskiemu żłobkowi oraz Nowodworskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, jak również wyłącznie w zakresie informatycznym Urzędowi Miejskiemu i Ośrodkowi Pomocy Społecznej.

NCUW z przyczyn formalnych nie będzie mógł obsługiwać Biblioteki Publicznej oraz Nowodworskiego Ośrodka Kultury. Z kolei kwestie obsługi finansowej pozostaną w Urzędzie Miejskim, ponieważ jak zauważył burmistrz, za budżet miasta odpowiada skarbnik. Z kolei OPS będzie w przyszłości obsługiwany przez NCUW prawdopodobnie w szerszym zakresie.

– Docelowo ten projekt będzie optymalizował zarządzanie dużą częścią naszego majątku i naszych jednostek budżetowych. W przyszłości da nam to oszczędności (…). Rozpoczynamy funkcjonowanie z trochę mniejszą paletą zadań, ale finalnie chcemy zmieścić ich zdecydowanie więcej – mówił burmistrz Jacek Kowalski.

Co ze zwolnieniami?

W NCUW zostanie utworzone stanowisko dyrektora, co jest obligatoryjne w przypadku funkcjonowania jednostki budżetowej.

– Będzie jedno stanowisko głównego księgowego w zamian przynajmniej kilku, które do tej pory funkcjonowały (w obsługiwanych jednostkach – przyp. red.). Na dziś to koniec, jeśli chodzi o stanowiska kierownicze – wyjaśniał J. Kowalski.

Utworzenie NCUW spowoduje, że w 2021 roku obsługiwane jednostki opuszczą co najmniej księgowi, płacowi oraz informatycy, a następnie zasilą szeregi NCUW. Burmistrz zapewnił, że do NCUW zostaną przyjęci wszyscy dotychczasowi pracownicy, ponieważ w dobie pandemii nie chce, żeby w związku z wprowadzanymi zmianami, zostali oni skazani na bezrobocie i utracili źródło dochodu.

– Wśród administracji poszczególnych szkół chodziły różne pogłoski na ten temat. Były obawy o stanowiska pracy, bo nie było wiadomo, jak cały ten proces będzie przebiegał. Cieszę się, że propozycja uchwały zakłada, że nikt tej pracy nie straci (…). Projekt przebiega w bardzo łagodnej formie i nie pociąga za sobą żadnych skutków zwolnienia z pracy, szczególnie w dzisiejszej dobie pandemii – skomentowała radna Grażyna Brzozowska.

Radny Marcin Ozdarski przyznał, że deklaracja burmistrza, co do braku zwolnień jest satysfakcjonująca i dodał, że “bynajmniej w tym pierwszym etapie prowadzenia projektu, bo pan (burmistrz – przyp. red.) pomiędzy słowami powiedział, że zapewne docelowo te etaty będą gdzieś redukowane”.  W ten sposób M. Ozdarski odniósł się do słów burmistrza, który stwierdził, że w przyszłych latach oszczędności związane z funkcjonowaniem NCUW będą pewnie także generowane w oparciu o wynagrodzenia.

– Jeśli chodzi o zakres stanowisk, ten projekt będzie się rozwijał. Na razie zajmuje się pewnymi płaszczyznami tego nadzoru i obsługi tych jednostek, natomiast docelowo będą zwiększane kolejne moduły. Tym samym zakres będzie zwiększany i pewnie będzie się zwiększała ilość osób funkcjonująca w tej jednostce. Ale państwo (radni – przyp. red.) będziecie te decyzje jeszcze podejmowali – odpowiedział J. Kowalski.

Jakie oszczędności w budżecie?

J. Kowalski ma nadzieję, że w skali pierwszego roku funkcjonowanie NCUW będzie kosztować miasto tyle samo, jak w przypadku, gdyby obsługa administracyjna, finansowa, informatyczna i organizacyjna pozostała w dotychczasowych jednostkach.

– W następnych latach powinny być już generowane oszczędności chociażby z tytułu optymalizacji różnych wydatków, głównie bieżących, ale docelowo też pewnie trochę wynagrodzeń. To jednak wyjdzie nam w praniu. Nie chcemy popełnić błędów innych samorządów i chcemy stworzyć NCUW bardzo ostrożnie i starannie – tłumaczył burmistrz.

– Być może na początku to nam bardzo nie zmniejszy kosztów utrzymania, ale biorąc pod uwagę najbliższe lata, na pewno tak – dodała G. Brzozowska.

Przed miesiącem wystąpiliśmy do Urzędu Miejskiego o informacje m.in. w sprawie wysokości planowanych oszczędności w kolejnych latach funkcjonowania NCUW. Na chwilę obecną nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Daniel Szablewski

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *