Facebook

NOWY DWÓR MAZ. Budują drogę dla rowerów

2019-02-28 8:30:05

Nasi czytelnicy wielokrotnie zgłaszali się do nas z pytaniem, co się dzieje na ul. Morawicza i na Osiedlu Młodych. Co to za prace remontowo – budowlane? Co się dzieje z chodnikami?

Proszę zbadać prace na Osiedlu Młodych. W zeszłym roku był robiony chodnik nówka od podstaw, wydano kupę pieniędzy z naszych podatków, a na dzień dzisiejszy zostaje zrywana nowa kostka, nowe krawężniki wraz z podsypką betonowo – piaskowa. Ponoć robią ścieżkę rowerową. To trzeba zerwać nowy chodnik, położyć od nowa? Nie ma się od kogo dowiedzieć (…) jako redakcja zajmijcie się tą sprawą” – apelował do nas jeden z czytelników.

Postanowiliśmy wyjaśnić, co takiego dzieje się na ul. Morawicza, Wojska Polskiego i dalej na chodniku prowadzącym z Osiedla Młodych w kierunku Rajszewa. Jest to popularny chodnik, z którego korzystają zarówno spacerowicze, jak i biegacze czy rowerzyści.

Okazuje się, że nie ma powodu do niepokoju, a nawet należałoby pochwalić taką inicjatywę. Jak tłumaczy Urząd  Miejski w Nowym Dworze Maz., jest to po prostu kolejny etap budowy ścieżek rowerowych w naszym mieście. Drogi dla rowerów powstaną wzdłuż ulic: Paderewskiego, Morawicza, Wojska Polskiego (przy drogach osiedlowych, nie przy głównej trasie) oraz na chodniku prowadzącym do Rajszewa, w kierunku Jabłonny. Ścieżka powstanie również wzdłuż ul. Granicznej, gdzie połączy drogę nr 631 ze ścieżką rowerową przy ul. Przemysłowej. To nie koniec nowości. Jak zapowiadają władze Nowego Dworu, w ramach inwestycji pojawią się także miejsca odpoczynku dla rowerzystów. Będą to miejsca z ławkami, koszami na śmieci oraz stacje naprawy rowerów. Dodatkowo miasto planuje wprowadzić oznakowanie z tabliczkami kierunkowymi. Całość prowadzona jest w ramach projektu unijnego ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

Oznacza to, że już na wiosnę pojedziemy nowymi ścieżkami rowerowymi, co bardzo cieszy i przybliża nas do nowoczesnych miast europejskich, gdzie jazda rowerem jest promowana jako ekologiczna alternatywa dla ruchu samochodowego.

Joanna Lejtan

Comments

comments

1 komentarz

  1. Kulfon odpowiedz

    Oto jak będzie wyglądać odcinek ścieżki rowerowej na Osiedlu Młodych. 1/4 ścieżki będzie zajeta przez auta które stoją na parkingu, gdy auto dojedzie do krawężnika będzie wystawiać na ulicę. Może ktoś z włodarzy zajmie się tym. Proszę wziąć pod uwagę
    zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników ścieżki jak i właścicieli samochodów którzy będą szukać winnych uszkodzeń.(odcinek przy Wojska Polskiego 11). Miejsce parkingowe powinno mieć 2,3m/5m. Proszę zmierzyć, ma 4,6m długości. Niech ktoś zwróci uwagę, a nie tylko chwalić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *