Facebook




NOWY DWÓR MAZ. 40 tysięcy na renowację obrazu

2022-07-23 9:45:29

Parafia pw. św. Michała Archanioła otrzymała dofinansowanie na renowację zabytkowego obrazu pochodzącego z kościoła


Trwający od lat remont i stan „starej” części kościoła wzbudza wiele kontrowersji. Niektórzy zarzucają parafii, że nie stara się o zdobycie środków na remont kościoła, a wręcz dopuszcza się zaniedbania w tej kwestii.
W lipcu br. Samorząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o przyznaniu dotacji na 12 projektów z subregionu warszawskiego zachodniego. Wśród nich znalazł się projekt złożony przez Parafię pw. św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Maz.
Otrzymaną dotację przeznaczymy na renowację obrazu św. Michała Archanioła walczącego ze smokiem. Szacuję, że całkowity koszt prac renowacyjnych może przekroczyć 100 tys. zł, dlatego brakującą kwotę musimy dołożyć z funduszu parafialnego. Po zakończeniu pracy renowacyjnych obraz trafi do „nowego” kościoła i mam nadzieję, że w przyszłości wróci na swoje pierwotne miejsce – powiedział naszej redakcji ksiądz proboszcz Andrzej Kwiatkowski.
Na chwilę obecną nie jest znany całkowity zakres prac renowatorskich, którym zostanie poddany obraz. Wszystko się wyjaśni, kiedy dzieło trafi do pracowni i zostanie poddane ocenie specjalistów.
Jak się dowiedzieliśmy, koszt remontu całego wnętrza zabytkowego kościoła został oszacowany na kwotę ok. 6 mln zł.

Historia obrazu

Od początku swego istnienia kościół parafialny w Nowym Dworze wyposażony jest w trzy ołtarze. Wszystkie dokumenty wymieniają dwa ołtarze boczne, św. Michała Archanioła i Najświętszej Maryi Panny. W pierwszym znajduje się obraz przedstawiający patrona parafii. Obraz ten, pochodzący z XVIII w., namalowany został na płótnie o wymiarach 180 na 110 cm. Jest to olejna kopia obrazu Guido Reniego wykonana przez nieznanego malarza [nie może to być wymieniany w Katalogu zabytków Buchbinder bo obrazy wisiały już w 1801 r.]. Oryginał obrazu wisi w jednym z rzymskich kościołów. Co prawda Reni był malarzem barokowym, ale bardzo cenionym i popularnym na terenie Włoch, a jak wiadomo książę Poniatowski zachwycał się kulturą i sztuką Italii. Z tego co wiadomo obraz nigdy nie był przemalowywany, ale to poświadczyć mogą tylko prace konserwatorskie. Nie został też uszkodzony w czasie ostatniej wojny pomimo poważnych uszkodzeń dachu i zawalenia się sufitu” – taką wiedzą podzieliła się z nami pani Maria Możdżyńska, pasjonatka lokalnej historii.

GM
Zdjęcie obrazu pochodzi ze zbiorów pani M. Możdżyńskiej

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *