NOWY DWÓR. Kasa biletowa pod znakiem zapytania

2023-03-06 5:51:18

Z informacji zamieszczonych na profilu facebook’owym jednego z radnych dowiadujemy się, że kasa biletowa koło stacji PKP w Nowym Dworze Mazowieckim ma zostać zlikwidowana. Sprawdziliśmy. Przewoźnik nie ma takich planów

19 lutego radny Marcin Ozdarski, który często korzysta z mediów społecznościowych w komunikacji z mieszkańcami, poinformował, że kasa biletowa w centrum miasta ma zostać zlikwidowana. W komentarzach wielu mieszkańców nie kryło swojego niezadowolenia z takiej informacji, obarczając władze miasta odpowiedzialnością za „wykluczenie komunikacyjne” Nowego Dworu Mazowieckiego.

Jak ustaliliśmy, kasa prowadzona jest przez lokalnego przewoźnika, czyli spółkę Koleje Mazowieckie – KM Sp. z o.o. na zasadach umowy agencyjnej. W okienku można kupić zarówno bilety jednorazowe jak i okresowe. Na peronach znajdujących się od strony parkingu są dwa automaty, w których również można kupić bilety, płacąc za nie gotówką lub kartą. Mieliśmy okazję obserwować ruch pasażerów w poniedziałkowy poranek ok. godz. 8. Drzwi do kasy się nie zamykały, kolejka tworzyła się na zewnątrz.
Ja akurat idę na stacje od strony centrum miasta i najczęściej jadę do Nasielska. Dlatego nie korzystam z automatów, które są jedynie po drugiej stronie torów tylko idę do kasy. Zresztą często jest tak, że tylko jeden automat jest czynny i tworzy się tam kolejka bo nie każdy potrafi sprawnie się nim posługiwać – powiedziała nam jedna z pasażerek oczekująca w kolejce przed kasą.
Wielu mieszkańców uważa, że likwidacja kasy byłaby dużą stratą i utrudnieniem. Nie każdy potrafi korzystać z nowoczesnych technologii i np. kupić bilet przez aplikację. Poza tym w kasie zawsze można zasięgnąć informacji czy pociąg nie ma opóźnienia.

Koleje Mazowieckie nie chcą likwidacji kasy, ale…
Postanowiliśmy zasięgnąć informacji u źródła i zapytać o plany związane z likwidacją lub zawieszeniem działalności kasy biletowej.
Pierwsze słyszę, że mielibyśmy zlikwidować kasę w Nowym Dworze Mazowieckim. Nie mamy takich planów. – powiedziała nam w rozmowie telefonicznej Donata Nowakowska, Dyrektor Biura Prasowego Kolei Mazowieckich. – W lokalizacji Nowy Dwór Mazowiecki świadczona jest usługa agencyjnej sprzedaży biletów. Świadczenie usługi według umowy zawartej z agentem kończy się z dniem 30 września 2023 r. W połowie bieżącego roku, tak jak w latach ubiegłych, Spółka “Koleje Mazowieckie – KM” będzie ogłaszała przetarg w trybie przetargu nieograniczonego na usługę agencyjnej sprzedaży biletów kolejowych oraz udzielanie informacji m.in. w lokalizacji Nowy Dwór Mazowiecki. Po wyłonieniu Wykonawcy zostanie podpisana nowa umowa na świadczenie usługi agencyjnej sprzedaży biletów kolejowych oraz udzielanie informacji – dodaje szefowa biura prasowego.

Mieliśmy okazję porozmawiać z przedsiębiorcą, który od 3 i pół roku prowadzi kasę przy stacji.
Siedzę tu trochę jak na bombie zegarowej. Wynajmuję pomieszczenie od prywatnej firmy, która obok prowadzi sklep cukierniczy i umowa na najem wygasła już w tamtym roku. Przedłużamy ją z miesiąca na miesiąc i nie do końca wiem, jakie plany ma wobec lokalu wynajmujący. Natomiast wiem na pewno, że nie przystąpię do tegorocznego przetargu, który mają zamiar ogłosić Koleje Mazowieckie – przekazał nam Tomasz Załuska, który obecnie prowadzi kasę biletową.

Duże wątpliwości co do tego, czy znajdzie się nowy agent ma radny Marcin Ozdarski. – Wiem, że w poprzednim przetargu nie było nikogo chętnego, a wręcz przeciwnie – prosili sami. Problemem tutaj jest brak lokalu, o czym nasz burmistrz wie już od lipca poprzedniego roku. Dlatego widzę duże zagrożenie, że kasa może przestać funkcjonować jeszcze przed końcem umowy, która i tak wygasa we wrześniu tego roku. Miasto musi zapewnić odpowiedni lokal, np. dostosowując część poczekalni na cele kasowe  przedstawił nam swoje obawy radny.

Czy w magistracie są pomysły na rozwiązanie problemu z lokalem? Będziemy się dowiadywać.

Kasa biletowa czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 5.20 do 17.50 z przerwami w godz. 8.45 – 9.00 oraz 14.25 – 14.35. W soboty kasa funkcjonuje w godz. 5.30 – 14.45. W niedzielę i święta kasa jest nieczynna.

GM

Comments

comments

2 komentarze

 1. Emilka odpowiedz

  Fajnie że radny tak martwi się losem pasażerów KM 😉 A jak ktoś potrzebuje sobie zorganizować bardzo tanim kosztem ubrania to cyklicznie są organizowane wyprzedaże ubrań w okolicy 😉 Można naprawdę tanio kupić dobrej jakości orginalne ubrania nie tylko na podróż pociągiem 😉 Wszystko w duchu eko i zero waste 😉 Można wyłowić prawdziwe perełki i nie trzeba płacić kosztów dostawy jak na vinted czy olx 😉 Wybierasz, przymierzasz, płacisz i już jest twoje 😉

  28 stycznia 2023r.
  10-13
  hala sportowa w ZSP nr 4 w Nowym Dworze Mazowieckim
  Szafobranie w Twierdzy Modlin

  26.03.2022r.
  15 – 18
  GOK Pomiechówek
  Łapciuch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *