NOWY DWÓR. Fontanna fontanną, ale bakterie…

2019-07-29 6:42:47

Niedawny incydent z udziałem mężczyzny, który mył się w fontannie w parku miejskim im. Wybickiego skłonił nas do zainteresowania się jakością wody. Okazuje się, że lista chorób, których można się nabawić kąpiąc się w fontannie jest długa. Zapalenie płuc, spojówek, uszu, dróg moczowych i pęcherza, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych – oto co może grozić, jeśli skusimy się na chwilę przyjemności

Jak dowiadujemy się w Urzędzie Miejskim w Nowym Dworze Mazowieckim, woda w fontannie w parku im. Wybickiego ma obieg zamknięty. Nie jest filtrowana, ani badana.

– Jeśli rodzice pozwalają dzieciom się w niej bawić, to robią to na własną odpowiedzialność – mówią władze miasta.

Rodzice w większości nie pozwalają swoim pociechom na kąpiele w fontannie.

– Ja bym nie pozwoliła dzieciom się tam kąpać, bo trochę przeraża mnie fakt, że to jest zamknięty obieg, więc nie wiadomo, co tam jest. A poza tym ostatnio w internecie widziałam, jak niektórzy ludzie się tam podmywają. Wiadomo, ptaki mogą tam też narobić, także nie – stwierdza pani Marta.

Podobne zdanie mają pan Mariusz i pani Barbara.

– Nie pozwoliłbym się moim dzieciom tam kąpać. Tam jest woda brudna, zresztą był znany incydent, jak jeden pan podszedł do tej fontanny i się podmywał. Nie powinno tak być. Moim zdaniem rodzice nie powinni pozwalać dzieciom się tam kapać – to zdanie pana Mariusza.

Tymczasem pani Barbara komentuje:

– Raczej bym nie pozwoliła dzieciom się tam kąpać, bo tam są różne zarazki, to można tylko choroby się nabawić. W obiegu zamkniętym to wszystko tam może być. I ptak przyleci, i piesek przybiegnie

Zdarzają się jednak rodzice, którzy w upalne dni pozwalają dzieciom pluskać się w wodzie, bo ta wydaje się być przejrzysta. To jednak mylne wrażenie.

Zdrowie zagrożone

O tym, jakie zarazki mogą się znajdować w takiej wodzie oraz jakie choroby mogą wywołać, tłumaczy nasz ekspert w dziedzinie bakteriologii.

– Epidemiolodzy ostrzegają, że w miejskich zbiornikach wodnych, które mają obieg zamknięty, może znajdować się wiele różnych drobnoustrojów, między innymi bakterie gronkowca, Salmonella, Escherichia coli, enterokoki, pałeczki Legionelli – ostrzega ekspert. – Choroby, które mogą pojawić się na skutek kąpieli w fontannie to: wysypki, schorzenia dróg oddechowych, zapalenie płuc wywołane pałeczką Legionelli. Gronkowiec może wywołać zapalenie oskrzeli, tchawicy, migdałków. Zakażenie paciorkowcami może spowodować zapalenie gardła, opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie spojówek, zapalenie uszu. Escherichia coli może wywołać stan zapalany dróg moczowych i pęcherza. Może się pojawić także grzybica stóp.

Tabliczka ostrzegawcza, ogrodzenie…

Co w takim razie zrobić z fontanną? Propozycje padają różne. Między innymi takie, żeby fontannę ogrodzić lub postawić tabliczkę z ostrzeżeniem. Odpowiadają rodzice i dziadkowie maluchów bawiących się na placu zabaw w tym samym parku.

– Nie wiem, jak to tam rozwiązać, ale coś trzeba z tym zrobić. To jakoś ogrodzone powinno być czy coś, żeby tu nie było takiego dostępu. Po prostu fontanna fontanną, ale żeby nie każdy miał dostęp do tego. Spotkałam się z czymś takim, że była duża, piękna fontanna, ogrodzona, nie można było wejść, nie było dostępu. Była to tylko taka atrakcja – sugeruje pani Barbara.

Innego zdania jest pan Mariusz.

– Każdy dorosły jest odpowiedzialny za swoje dziecko i chyba ma świadomość tego, że ta woda tam nie jest czysta. Tabliczka z ostrzeżeniem nic tu raczej nie da. Mogłaby się pojawić, aczkolwiek nie wiem, czy to da wiele, bo każdy ma swoje zdanie i każdy jest najmądrzejszy. My sami jako rodzice powinniśmy tego pilnować.

Miejmy nadzieję, że rodzice zachowają rozsądek, a władze miasta znajdą rozwiązanie, tak aby zapobiec roznoszeniu się groźnych chorób. W końcu fontanna powinna być miłą dla oka atrakcją, a nie zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Joanna Lejtan

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *