Nowodworzanie nie interesują się nowymi torami?
2023-03-31 3:39:08
Nowy most kolejowy na Narwi, zajęcie fragmentu parkingu przy basenie, przesunięcia dróg – to tylko kilka z możliwych skutków budowy nowej linii kolejowej na terenie Nowego Dworu. Konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie odbyły się w środę (22.03) w Nowodworskim Ośrodku Kultury. Niestety, tłumów nie było
Przypomnijmy: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. chcą zwiększyć przepustowość i prędkość oraz rozdzielić ruch dalekobieżny od aglomeracyjnego na trasie z Warszawy do Nasielska. W tym celu zleciły opracowanie nowego przebiegu linii kolejowej Warszawa Wschodnia-Nasielsk (Kątne/Świercze). Spośród zaproponowanych 7 wariantów, po konsultacjach i badaniach wybrano 2 warianty w dwóch korytarzach.
Tłumów nie było
Swoje zdanie podczas konsultacji wypowiedzieli już mieszkańcy sąsiedniego powiatu legionowskiego oraz gminy Pomiechówek i Nasielsk. Ostatnie na naszym terenie konsultacje z mieszkańcami odbyły się 22 marca w Nowym Dworze Mazowieckim. Mimo wcześniejszych ogłoszeń i zachęcania mieszkańców do uczestnictwa w spotkaniu pod hasłem “Nie wolno odciąć Nowego Dworu Mazowieckiego i lotniska od szybkiej kolei”, w środę w Nowodworskim Ośrodku Kultury frekwencja nie porażała. W porównaniu do Wieliszewa, w którym na spotkaniu pojawiło się około tysiąca mieszkańców, wypadliśmy słabo. Jedynie domyślać się można, że to kwestia tego, że wybrane warianty nie spowodują w Nowym Dworze znacznych wyburzeń itp., więc mieszkańcy nie czują potrzeby walki. A szkoda, bo proponowane przez PKP warianty nie wyglądają najkorzystniej dla miasta, lotniska i przede wszystkim mieszkańców.
Więcej torów zamiast nowej linii
Jak mówił podczas środowego spotkania burmistrz Jacek Kowalski, w odpowiedzi na zaproponowane wstępne warianty przez PKP, samorządowcy zaproponowali swoje rozwiązanie, wariant tzw. “samorządowy”, czyli nr 7. Zakładał on nie tworzenie nowego korytarza przez trudno dostępne albo zabudowane tereny, tylko wykorzystanie obecnego przebiegu linii kolejowej poszerzając ją o dwa nowe tory. Takie rozwiązanie pozwoliłoby nie odcinać Nowego Dworu od pociągów dalekobieżnych, a jednocześnie zwiększyć przepustowość na odcinku od Warszawy do Nasielska.
– Wydaje nam się, że ten wariant jest najbardziej akceptowalny społecznie – mówił burmistrz Kowalski.
Włodarz zaznaczył, że takie rozwiązanie byłoby również in plus dla nowodworskiego lotniska.
Mimo to, w toku kolejnych analiz i konsultacji firma Databout wraz z PKP PLK odrzuciła ten wariant, nie podając powodu. Dopytywano o to podczas środowego spotkania w NOK, jednak nikt na pytanie wprost nie odpowiedział.
Nowy most, korekty ulic i kolejny szlaban na Mieszka I
Podczas środowych konsultacji w Nowym Dworze Maz. przedstawiciele firmy Databout omawiali tzw. Wariant 2 (trasowanie nowej linii w Korytarzu 4), który przewiduje m.in. rozbudowę układu torowego do 4 torów na odcinku Legionowo – Nowy Dwór Maz. – Modlin oraz budowę nowego odcinka dwutorowej linii kolejowej na odcinku Warszawa Praga – Kątne/Świercze, dostosowanego do prędkości do 250 km/h z odgałęzieniem korytarza w kierunku wschodnim przed Legionowem.
Jego wybór skutkowałby m.in. zmianą i przebudową skrzyżowania linii kolejowej z ul. Leśną (ingerencja w drogę i zabudowania), korektą przebiegu ul. Sportowej (ingerencja w teren parkingu przy NOSiR), przesunięciem ul. Przytorowej (ewentualna ingerencja w nieruchomości), dodatkowym “obiektem” przez Narew, kolejnym szlabanem na ul. Mieszka I oraz korektą ten ulicy. Pociągi dalekobieżne poruszałyby się wtedy nowymi torami dostosowanymi do prędkości do 250 km/h, żeby zyskać na czasie od kilku do kilkunastu minut.
Mieszkańcy mieli głos
Mieszkańcy podczas konsultacji wyrażali swoje uwagi do projektu, które byłyby korzystne dla miasta. Zaproponowano m.in. ulokowanie nowego przystanku kolejowego bliżej Centrum Handlowego HIT, przejście podziemne na przejeździe na ul. Nałęcza lub całkowite zamknięcie go dla samochodów. Pojawiły się również głosy, aby przy okazji inwestycji PKP PLK współpracowało z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie przebudowy mostu na Narwi tak, aby poszerzyć lub dobudować również pas ruchu dla samochodów.
Część głosów dotyczyła obecnych problemów mieszkańców korzystających z kolei. Zwrócono uwagę na liczne awarie wind czy brak dworca PKP.
Ważny głos zabrał prezes nowodworskiego lotniska, który zwrócił uwagę, że na świecie kolej buduje się tak, żeby dowoziła pasażerów również z dalszych zakątków kraju do portu lotniczego. W obecnych wariantach proponowanych przez kolej, takiej korzyści dla naszego lotniska nie widać. Zebranych nie przekonała nawet wypowiedź dyrektor PKP PLK, która zapewniła, że ruszył z miejsca temat bezpośredniego połączenia torami stacji Modlin z lotniskiem. Dla przypomnienia, sprawa stanęła w miejscu na etapie decyzji środowiskowej w 2016 roku.
Daleka perspektywa
Jak informuje firma Databout, koniec prac studyjnych/projektowych zaplanowano na III kwartał 2024 roku. Zakładają też, że pierwszym rokiem działania nowej linii będzie rok 2036. Co ważne, na ten moment PKP PLK dysponuje finansami jedynie na przygotowanie dokumentacji inwestycji.
Konsultacje bezpośrednie z mieszkańcami dobiegły końca. Ale każdy może się nadal (do 4 kwietnia br.!) wypowiedzieć w temacie za pośrednictwem ankiet dostępnych na stronie kosultacje.databout.pl. Niestety, mieszkańcy Nowego Dworu będą mieli tu trudny orzech do zgryzienia, gdyż zaproponowane warianty nie są dla nich najkorzystniejsze.
Nagranie całego spotkania konsultacyjnego w Nowym Dworze Maz. można obejrzeć na naszym fanpage`u na FB https://fb.watch/jCCU0FNxop/.
red.